Ако скоро обмисляш да поемеш по пътя на брачния, семеен живот – тази статия е твоята подсказка за това с какво се заемаш! Ходил си на няколко сватби, харесало ти е цялостното преживяване. Казваш си „Танци, смях, приятели, купон – страхотно е!“.
Да, така е, но това е, когато си гост. Мислиш само какъв подарък да вземеш за страхотните младоженци и с какво ще бъдеш облечен на партито. Но когато си от другата страна – какво става тогава? За колко още неща има да помислиш – знаеш ли?
Ако не си стигал толкова далеч в разсъжденията по темата, сега ще ти загатнем едни десет въпроса, които ще ти подскажат колко отговорности имат младоженците с цялата сватба и че трябва да се отнесат сериозно в организирането и приготовленията, за да може в големия ден да не мислят за нищо, а просто да се наслаждават на празника си.
1. Колко време преди сватбата да започнем с организацията?
За да си отговорите на този въпрос, първо трябва да си изясните каква сватба искате. По-скромните сватби с по 50-60 гости, както и непретенциозни изисквания към ресторант, ползване на агенция организатор на събитието, точно определени DJ и водещ, нямат нужда от много рана организация. Ако не търсите нещо тип „супер сватбата на сезона“, 4 -5 месеца ще са ви достатъчни.
Но държите ли на конкретна локация за провеждането на сватбата, както и да работите с най-добрите професионалисти в този бранш – поне 1 година е периодът за предподготовка. Разбира се, трябва да се съобразите и с още нещо – ако датата, която сте избрали за „вашият ден“, е в месеците април, май, септември или октомври – също трябва по-рано да я запазите. Тези месеци са сред най-предпочитаните сред младоженците.
2. Какъв бюджет да подготвим?
Тук отново основополагаща роля има типа сватба, който сте избрали. Ако сте заможни и не ви засяга особено кое колко струва, стига да отговаря максимално на вашите изисквания, бюджетът ви може да набъбне доста. Ако пък знаете, че всяко нещо може да изглежда луксозно, дори и изработено с по-нисък клас качество, малка петцифрена сума ще ви е достатъчна.
Разбира се, не ви съветваме да занижавате качеството на храната по време на мероприятието, нито пък да се лишавате от изненади тип „заря-подарък за гостите“. Просто имайте предвид, че никой няма да забележи, ако тоалетите ви не са дело на топ дизайнер, а са взети от общодостъпен магазин. Или декорациите и флоралните украси не са свръх пищни, а само на конкретни места. Все пак гостите ви са там от уважение към вас, а не за да броят колко сте похарчили за цялото събитие.
3. Къде да се проведе сватбата?
Да, определено когато младоженците не са от един и същ град, това е доста сложен въпрос за решаване. Вариантите са три – откъдето е булката, откъдето е младоженецът или за да няма сърдити – на неутрална територия. Спрете ли се на последния вариант отново имате питанка – на море или в планина? Също тук има значение и вече определения от вас бюджет, в който трябва да се вместите.
Знаете, че „у дома и стените помагат“. Спрете ли се на вариант „родното място на някой от младоженците“ със сигурност ще получите бонус „помощ“ от познати или роднини. Но пък, ако държите на конкретен комплекс в Балкана или по Черноморието ни, трябва да имате предвид и разходите по транспортиране на екипите, които ще се грижат за обслужването на цялото събитие – фотограф, DJ, аранжор. Също и как ще стоят нещата гостите ви – подсигурявате им нощувки или транспорт?
4. Кога да изпратим поканите на гостите?
Всичко зависи от това след колко време ще се ожените. Ако сте традиционалисти – с годеж и до една година се очертава да се ожените, 5-6 месеца преди сватбата е добре да разпратите поканите към гостите си. Особено ако смятате сватбата да бъде през ранното лято или ранната есен. Тогава, освен че е отпускарско време, е и предпочитан период от годината за повечето младоженци.
За да имат необходимото време за реакция, да успеят да си планират хем и своите ваканции, хем и да уважат вас, дайте на своите гости максимално време за организация на личните планове. Тук правилото „колкото по-рано, толкова по-добре“ важи с пълна сила.
5. Да взема фамилията на бъдещия си съпруг или да я впиша към моята с „-“ ?
Разбира се, това е въпрос, който булката си задава, но е тема на разговор между двете главни фигури в сватбата все пак. От миналото е останала традицията дамата да приеме фамилията на съпруга си. Сега живеем в по-модерни времена и се предлага и вариант добавяне с тире към моминската фамилия. Така отдава нужното уважение и към своя род (който я е възпитал и направил такава, каквато е) и към новото семейство, с което се сродява – това на своя избраник.
Ако избере все пак традиционния вариант, отново имаме навлязла западна мода – това да става без женско окончание (например, ако младоженецът е „Колев“, дамата също става „Колев“, а не „Колева“). Живеем в широко демократичен свят, така че който както избере, така би могъл да си оформи фамилното име. Стига да има консенсус между двамата младоженци.
6. Кои да ни кумуват?
Този е един от най-важните и първи въпроси, които си задават бъдещите младоженци – какъв да бъде изборът им за кумове. Има няколко варианта. Първият е най-традиционният – кръстникът на младоженеца (или неговия син) става кум, а неговата съпруга – кума.
Ако пък сте от малко по-разкрепостените двойки, може да поканите приятелска двойка – семейна или все още не, да ви придружат в най-важния ви ден. Тук обаче рядко и двамата младоженци могат да посочат конкретно една двойка, която да е еднакво близка и на двамата. Поради тази причина, спрете ли се на тази алтернатива, единият ще трябва да направи компромис (но нали това ги очаква в общото бъдеще – компромиси).
Третият най-съвременен вариант е и най-често предпочитан в наши дни. За кум се кани най-добрият приятел на младоженеца, а за кума – на-близката приятелка на булката. Така хем никой не е пренебрегнал желанието си, хем ще е и по-весело, понеже на главната маса има не 4, а 6 стола (слага се по един и за партньора в живота на всеки от кумовете). Добра идея, нали?
7. Класически или изнесен ритуал?
Решите ли, че вашата сватба ще следва изконните традиции и обичаи, тя трябва да следва последователността „граждански брак в ритуалната зала на обредния дом – църковен брак – ресторант“. За да се избегне голямо обикаляне из целия град, в повечето случаи младоженците се спират на църква и ресторант в близост до обредния дом.
Ако сте решили да сте от малко по-модерните младоженци и искате всичко да се случи на една локация, то гражданският брак се прави с изнесен ритуал на място, пожелано от бъдещото младо семейство. Така това място може да бъде в хотелския комплекс, в който ще се проведе останалата част от мероприятието; в някоя от другите зали, които предлага Общината или пък на съвсем нестандартно място – например морския бряг; в покрайнините на планинско езеро или… където ви стигат мечтите! Е, и финансите.
8. Кои традиции да спазваме?
Ритане на менче с два разноцветни карамфила и познаване на пола на първото дете; чупене на питка над главите на младоженците, за да се види кой ще командва вкъщи; захранване на младото семейство от родителите им; надиграване с кумовете за откупуване на торта и пиле – все традиции, които се правят по повечето сватби.
Но задължителни ли са? Не. Може ли да прескочиш някоя от тях? Може. Все пак най-важно е двамата младоженци да са щастливи и доволни в този ден. Ако някоя традиция е извън техните разбирания (например свалянето на жартиера от крака на булката), то няма никакъв проблем тя да е бъде включена в цялата церемония по време на сватбеното тържество.
9. Пари или подаръци?
Всички сме чували как бабите казват, че „този сервиз ѝ е от сватбата, затова се ползва само за специални поводи“. Или родителите си спомнят кои роднини са им подарили една и съща вещ, която е била много модерна по това време. Е, за да се избегнат тези сконфузни ситуации, вече се прилагат нови методи. Най-често избирания вариант е „плик с пари“, защото най-бързо конвертируемото средство си остават точно те. Но тук липсва личното отношение.
След 10 години… не! Даже още след 2 младоженците няма да могат да назоват какво точно са си взели с точно твоите „пари в плик“. Затова се стига до междинен вариант, в който хем оставяш желания подарък, хем прилагаш и нещо символично към него, но издаващо личния ти почерк. Има и още една възможност – младоженците прилагат списък с желани подаръци и всеки гост зачертава това, което е решил да вземе от свое име. Така се избягва моментът с дублирането.
10. Дарения или цветя?
Прието е подаръците да се дават в ресторанта. Но какво поднасяме, когато минаваме и честитим на влюбените младоженци сключването на гражданския брак в ритуалната зала? Най-бързият отговор и действително прилагащ се акт е подаряването на цветя. Но един средно голям и все пак представителен букет е не по-малко от 40-50 лв.
Една средно голяма сватба е от около 60 души. 60х40… прави немалка сума. Защо да бъде инвестирана в рязан цвят, вместо да не бъде използвана за нещо по-значимо? Ако младоженците са с по-големи финансови възможности, наистина идеята за даряване на събраните средства е много добра. Младото семейство избира кауза и събраната сума от гостите им бива дарена в нейна помощ. Така хем поканените не се чувстват неудобно, че са на сватба без подарък, хем една голяма смислена идея ще бъде подкрепена.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.