Сърцето е наш основен жизнен двигател и своеобразен сигнален център за всички наши преживявания и емоции. Като един от основните диригенти на ритъма на работа на нашето тяло, неговата задача е непрестанна и уморителна. Затова ние сме длъжни да му осигуряваме здравословен живот и спокойствие, които да му дават сили да не нарушава този ритъм колкото се може по-дълго.
Йоханес Хинрих фон Борстел (започнал още като гимназист да работи като санитар и парамедик в редица центрове за спешна медицинска помощ) ни разкрива по любопитен начин важни факти за ролите на сърцето и нужната грижа за неговото правилно функциониране в своя преведен на над 20 езика бестселър – „Тупти сърце“. Избрахме за вас 10 полезни съвета под формата на 10 цитата. Ето и кои са те.
1. Грабвайте добрите мазнини!
„Първата стъпка в правилната посока е: добри мазнини! Много хора мислят, че мазнините сами по себе си са нездравословни. Това обаче е вярно само под условие. Защото и мазнините имат различни качества – от „добри“, които можем да намерим например в лененото масло, до изключително „лоши“, защото са хидрогенирани, като например в маргарина, кокосовото и палмовото масло.
За съжаление, такива нездравословни мазнини се намират и в повечето готови продукти. Те имат решаваща роля в обострянето на възпаленията в тялото, от което сърдечносъдовата ни система дълбоко страда. Така че грабвайте добрите мазнини, за да имате здраво сърце!“
2. По-малко бяло брашно и повече балансирано хранене
„Трябва да се отбележи, че бялото брашно не се отразява негативно само на сърцето. Учените са установили, че хората, които редовно и с голямо удоволствие поемат такъв вид храни, по-често от другите страдат от очни заболявания като макулна дегенерация, при която клетките на ретината с времето започват да си подават оставката.
Освен това тези, които са премахнали захарта и бялото брашно от своето меню, значително по-рядко страдат от камъни в жлъчката. Списъкът от заболявания, чието развитие се подпомага от бялото брашно, може да бъде продължен, следователно заключението е само едно: по възможност по-малко бяло, а за сметка на това повече пълнозърнесто брашно.
Но има неща, които са в състояние напълно да убият желанието за бяло брашно. Да сте чували вече за „лошите лектини“? Това са съдържащите се в брашната белтъци, които освен всичко друго сгъстяват кръвта. Което, разбира се, повишава риска от сърдечен инфаркт или инсулт.
Лошия си имидж обаче лектините дължат на научно изследване, проведено с големи количества от този белтък, които при балансирано хранене трудно се достигат. С което стигаме до основната тема, а именно – здравословното хранене. То най-вече трябва да бъде: БАЛАНСИРАНО.“
3. Яжте френско грозде, диня и пъпеш
„С един определен вид плод се чувствам особено силно свързан. Първо, защото се казва като мен, и второ, защото се опитвам да постигна същото, което и то: френското грозде доказано предпазва сърцето и кръвоносните съдове. Също като боровинките то съдържа сини пигменти – антоцианозиди.
Открай време в природолечението те се използват срещу проблеми с очите, но също така имат положителни ефекти и върху сърдечносъдовата система. Действат като естествени антиоксиданти, които предпазват съдовете ни от агресивни свободни радикали. Към тези антоцианозиди спада именно пигментът миртилин, който увеличава еластичността на кръвоносните съдове.
Допълнително в менюто трябва да са включени динята и пъпешът, тъй като техните съставки доказано намаляват риска от кръвни съсиреци. Дините също така понижават кръвното налягане.“
4. Снабдете тялото си с естествени витамини
„Противно на едно широкоразпространено предубеждение, за да снабдим тялото си с достатъчно витамини и хранителни вещества, не е нужно да полагаме кой знае какви усилия, а правим това, което и без друго ни доставя удоволствие: отваряме уста, поемаме храната, сдъвкваме я добре, преглъщаме, и готово.
Три порции зеленчуци или плодове на ден са добра ориентировъчна величина, като идеалният вариант е комбинация от различни видове плодове или зеленчуци с различни цветове: тъй като за цвета са отговорни различни вторични растителни вещества. За да ги използваме в цялото им многообразие, трябва да се храним колкото се може ПО-ЦВЕТНО.
Най-добре е с пресни зеленчуци, за предпочитане от региона, в който живеем, тъй като при дългото транспортиране и стоене в складовете под влиянието на светлината и на UV-лъчите се губят ценни съставки, което означава, че до чинията ни стига само част от вторичните растителни вещества.“
5. Солта е полезна, но по малко
„Според изследване на британския институт „Евромонитор“ (Euromonitor) средностатистическият германец приема около 8 грама сол на ден. За сърцето ни, както вече видяхме, е много важно да ограничим солта, тъй като прекаляването с нея повишава риска от сърдечни инфаркти и мозъчни удари. Асоциацията на германските невролози дори предупреждава, че рискът от мозъчен удар се увеличава с една четвърт, когато вместо 5 грама приемем двойна доза сол.
Това обаче в никакъв случай не означава, че трябва изцяло да се откажем от солта, тъй като тялото ни спешно се нуждае от нея за водния баланс. Експертите препоръчват да приемаме от 3 до 6 грама сол (това е горе-долу една пълна чаена лъжичка) с храната всеки ден. И в този случай най-добрият начин да държим всичко под контрол е да готвим сами и да избягваме готовите продукти.“
6. Изградете хранителни навици – диетите не са решение
„Почти всички съвети за по-здравословно хранене се свеждат, поне за известно време, до диета. Само че не бива и дума да става за ударни диети – нито за няколко дни, още по-малко за седмици, защото те в повечето случаи не водят до никакви резултати и на това отгоре са всичко друго, но не и здравословни. Това, което помага в дългосрочен план, е постепенната и най-вече обмислена промяна на собствените навици за хранене и за пиене.“
7. Затлъстяването не е козметичен дефект, а опасност за здравето
„Системното преяждане води до затлъстяване, а то води със себе си инсулинова резистентност на клетките. Особено опасни в този случай са мазнините в коремната област, които се състоят от мастни клетки между органите. Разградят ли се, освен всичко друго се образуват свободни мастни киселини, които се предават в кръвта и предизвикват клетките на мускулите и черния дроб да не реагират на инсулин. Последствието: нивото на кръвната захар се покачва стремглаво. А заедно с това и целият куп отрицателни последици.“
8. Сексът е дълголетие!
„Редовният секс ни дава великолепна възможност да обединим намаляването на стреса и каляването на тялото и при това да се забавляваме. В допълнение – отделящите се хормони предпазват от редица болести. Едно проучване е показало, че сексуално активните хора страдат значително по-малко от смъртоносни сърдечни удари, отколкото секс въздържателите. Само едно нежно докосване, и хормоните се разхвърчават, а при оргазъм се стига до истински хормонови фойерверки и се отделят повече от 50 трансмитера.“
9. Спортът също!
„Дори и често да чуваме за спортисти, починали от внезапна сърдечна смърт, едва ли има медик, който би твърдял, че физическата активност не е полезна за сърцето. По-скоро цари единодушното мнение, че добрата физическа форма на тялото играе решаваща роля за здравето на сърцето.
Многобройни изследвания категорично доказват, че редовното спортуване може трайно да намали риска от преждевременно сърдечно или съдово заболяване. Освен това активното движение ни прави по-малко податливи на стрес, което също се отразява положително на сърцето.“
10. Щастливото сърце е здраво сърце!
„И все пак – макар че всички ние все някога ще изживеем спирането на сърцето, времето, докато този момент настъпи не трябва да е драматично. Точно обратното: един добър, сърдечно здрав живот прилича по-скоро на комедия. Накрая помпата също спира, но преди това поне сме се посмели от сърце и сме прекарали времето си пълноценно.“
Антоанета Дойчинова е преводач-редактор по образование. Обича пътешествията, хубавата храна, добрите хора, книгите и писането. Не харесва стереотипите и предразсъдъците, особено в литературата. На философията ѝ за живота най-добре пасва цитат от любим автор (Карлос Руис Сафон): „Блажен е онзи, по когото лаят идиотите, защото неговата душа никога не ще им принадлежи.“