Красивата зелена трева изисква редовна грижа и поддръжка. За да получите перфектен тревен килим, се запознайте с някои добри практики, които ще ви бъдат от полза. В следващите редове ще намерите 10 съвета за правилно поддържане на тревата.
Съвет №1: „Пролетно събуждане“ след зимата
След студените зимни месеци и с настъпването на пролетта, трябва да се положат някои грижи за тревата, за да я „събудите“. На първо място почистете тревата с гребло и премахнете листата и клоните, ако има такива.
Можете да започнете с наторяване още в периода на вегетация. За да стимулирате растежа на тревата, торете моравата с тор на основата на азот. Изчакайте около 10-15 дни и когато почвата изсъхне, извършете първото косене за годината.
Съвет №2: Използвайте тревна смес според терена
Ако има места с липса на трева, трябва да засадите нова. Използвайте тревна смес, спрямо това какъв е теренът. На пазара има различни видове тревни смески, които са подходящи за сенчести зони, за слънчеви площи, за натоварени поляни, за декорация с цветя и т.н.
Съвет №3: Валиране на тревата
Валирането представлява уплътняване на почвата с валяк. Това се прави както върху новозасята трева, така и върху вече съществуващ тревен килим. Тази стъпка е важна, тъй като така почвата се уплътнява и се създава добър контакт между семената и пръстта. Това е свързано и с по-бързо и равномерно покълване на новите семена, но и с по-добро развитие на кореновата система на тревата. Така се намалява рискът от изсушаване и механични увреждания. Валирането изравнява и повърхността, за да не се получават неравности след сеитба.
Съвет №4: Правилно напояване
Почвата не трябва да изсъхва в никакъв случай, тъй като в противен случай има риск от засушаване и съответно от необратими щети за тревата. През горещите летни дни особено напоявайте всеки ден. Това е една от предпоставките за добре изглеждаща трева.
За целта е добре да имате добре изградена поливна система. Само така ще избегнете преполиване или засушаване на тревните площи. Автоматизираното поливане е най-лесният и ефективен начин да поддържате тревата свежа и зелена. Поливайте само сутрин и вечер, не и в горещите часове на деня. Използвайте разпръсквачи за равномерно напояване на целия двор.
Съвет №5: Редовно косене
Косенето на тревата започва от ранна пролет до късна есен, като при косенето не трябва да се отнема повече от 50% от дължината. Обикновено косенето се прави веднъж седмично.
Важно е при последното косене за годината височината на тревата да бъде около 5-6 см. Това се прави с цел хем до почвата да достига слънчева светлина, хем да се предпази от измръзване.
За косене използвайте тримери за трева или подходяща косачка в зависимост от размерите на двора. За малки дворове използвайте електрически или акумулаторни модели, докато за големи площи са подходящи бензиновите.
Съвет №6: Мулчиране
По време на косене с косачка можете да мулчирате тревата, ако моделът поддържа тази опция. При мулчиране тревата се надробява на малки части и попадайки върху тревната площ, осигурява ценни хранителни вещества, които подхранват тревата.
Това намалява нуждата от наторяване с химически тор и подобрява състоянието и външния вид на моравата. Трябва да се има предвид, че мулчирането трябва да се прави само ако има активна микрофлора в почвата. Ако се мулчира, когато тревата не расте, има шанс от развитие на мъх.
Съвет №7: Аериране
Аерирането представлява разрохкване на повърхността на почвата, за да се засили притокът на хранителни вещества, включително вода, тор и кислород към почвата. Благодарение на него се подобрява външният вид на моравата. Тревата трябва да бъде окосена преди да се аерира. Извършва се два пъти годишно – през пролетта и есента. През пролетта чрез аерирането почвата се разрохква и се почиства от остатъци. През есента аерацията трябва да се направи месец преди застудяването.
Съвет №8: Наторяване
Важна част от поддръжката на тревата е подхранването и торенето. Това е следващата стъпка след аерирането. Нуждата от това се увеличава с по-честото косене и поради изчерпване на хранителните вещества, следствие на което тревните площи стават по-редки и с наличие на повече плевели.
Това може да се избегне, ако торите почвата. След всяко наторяване трябва да се знае, че е необходимо поливане, като най-подходящото време е вечерта. Наторяването се извършва от пролетта до есента. През пролетта тревата се наторява с азот, за да се стимулира растежът, а през есента – с калий и фосфор, за да се подобри устойчивостта на тревата, съветват специалистите от ОnlineMashini.bg.
Съвет №9: Почистване на плевелната растителност
Редовното премахване на плевелите е от ключово значение, за да бъде здрава и гъста тревата. Можете да третирате плевелната растителност с хербициди или с ръчни инструменти. По-екологичният начин е с помощта на градински инструменти, но това отнема значително време. Също така, ако остане част от корена, скоро на негово място ще поникне нов плевел. Третирането с хербициди обаче третира както листата, така и корените на плевелите.
Съвет №10: Следете нивото на PH на почвата
Не на последно място по важност е проследяването на pH нивото на почвата. Оптималните нива са между 6 и 7. Нивото на pH между тези стойности е най-подходящо за усвояване на хранителни вещества. Ако почвата е твърде киселинна, или твърде алкална, тревата расте бавно, а плевелите се развиват по-бързо.
Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.