Ежедневието е сивата скука, от която трудно можеш напълно да избягаш. Често, поставени под натиска на живота и всекидневните задачи, ние забравяме какво означава да се погрижиш правилно за себе си.
Спираме да хапваме редовно, защото сме претоварени с работа, броим на пръсти моментите, в които сме направили нещо просто, за да се зарадваме. И тук не става въпрос за егоизъм.
Осланяме се на фикс-идеята да работим върху себе си, като в същото време не правим най-важното – не си обръщаме пълноценно внимание, не се грижим така, както бихме се погрижили за най-близките си.
Живеем с мисълта за надграждане, но забравяме, че понякога трябва да се обичаме и ценим. Това често води до раздразнения, неудовлетвореност, прехвърлящи се на околните. Точно тук се появяват съветите, които винаги да носиш със себе си под ръка и да се стремиш по-често да прилагаш в ежедневието си.
1. Спрете постоянно да търсите недостатъци си
Винаги ще има нещо, което не харесваш в себе си. Не го казвай и не го мисли постоянно. Това ще доведе единствено до твоята несигурност. Друг човек няма да те заобича, ако сам не го направиш. Опитвай се да изкараш позитивното от недостатъците си.
2. Спрете да се сравнявате с другите
Няма момент в живота на човек, в който той ще се почувства най-добър и най-велик. Дори най-богатите си мислят, че има по-богати от тях. Спри да сравняваш себе си с когото и да било. Живей живота си такъв, какъвто би искал да бъде – позитивен! Не си казвай: „Тя знае как да направи това, а аз не, следователно тя е по-добра от мен.“ Вместо това, пробвай да се замислиш – какво можеш да направиш по въпроса, за да надградиш, за да бъдеш по-добрия.
3. Не прогнозирайте отрицателното
От една ситуация, било то на работа или в личен план, винаги ще има три възможни изхода: най-добрият, най-лошият и най-реалистичният. Мечтателите ще сложат розовите очила и ще си мислят, че светът се върти около тях и всичко им се дава даром. Песимистите ще се самоунищожават. Бъди реалист. Премисляй ходовете си, без винаги да очакваш най-лошото за себе си и за живота си. Грижи се за психиката си.
4. Слушайте тялото – то говори
Езикът на тялото е нещо, което сме забравили да слушаме. Често, повлияни от околните, се насилваме да вършим неща, за които нямаме сили. Затова, ако почувстваш умора – легни и почивай. Не позволявай на света да те натоварва допълнително и физически.
5. Водете дневник
С писането можеш да преоткриеш себе си. Има моменти, в които ни се иска да крещим, а да нямаме право да го направим или да няма пред кого. Затова ще ти е много по-лесно, ако водиш дневник. Излей мислите си. Направи списъка за пазаруване, който отлагаш. Напиши за какво си благодарен и какво те е ядосало. Ще освобождаваш мозъка си от излишните неща за запомняне. Все пак нали знаеш, глупавите хора помнят, а умните – пишат.
6. Направете си списък с желания
Списъкът с желания е неразривна част от живота на щастливия човек. Дори и да искаш нещо малко, като например да хапнеш дюнер за вечеря, добави го към списъка си – все пак само ти ще си го четеш. Като изпълняваш написаните цели, отмятай ги и измисляй нови. Така в края на месеца ще видиш черно на бяло колко много неща, които си искал да направиш, си успял да свършиш и ще бъдеш удовлетворен от резултата.
7. Релаксирайте сами, не с приятели
Кога за последно направи нещо сам, изцяло за себе си? Замисли се. В почивните дни гледаме да свършим колкото се може повече от домашните задължения, да излезем да се видим с приятел, да помогнем на баба и т.н. Отдели част от деня си изцяло за нещо, което ще достави удоволствие само и единствено на теб.
Отиди на тези танци, на които те е срам да отидеш, защото си несигурен, направи си спа ден с масаж, отиди на рисуване или на каквото ще ти донесе най-голямо лично удоволствие. Не забравяй да се погрижиш за собствените си нужди. Няма да изглежда егоистично в очите на никого, повярвай.
8. Разчистете социалните си мрежи
Част от причините, които ни повлияват негативно в ежедневието, са хората, които ни заобикалят, дори и виртуално. Стъпка към грижата за физическото и ментално здраве е да натиснеш бутона “unfollow”. Не е нужно да натоварваш себе си допълнително, дори в моментите за разпускане, като скролването в социалните мрежи. Ако те дразни съученичката ти от 10 клас, защо изобщо още гледаш какво качва? Просто се абстрахирай от допълнителните раздразнения. И без това имаш достатъчно.
9. Купете си нова дреха
Не може винаги да се лишаваме от това, което искаме, било то заради децата или заради това, че „нямаш нужда“. Купи си онази рокля, която толкова искаш. Какво значи „нямам нужда“? Човек винаги трябва да изглежда добре, да мисли за себе си на първо място. Ако ти не го направиш, никой няма да го свърши за теб. Не се отказвай от нещата, които искаш, с оправданието, че моментът винаги е неподходящ. Направи така, че да откриваш правилния момент за всичко.
10. Не подценявайте съня
Никога не слагай съня на последно място, въпреки че сега е на десето място в класацията. Важно е човек да се наспива, независимо от натовареното си ежедневие и програма. За да свършиш задачите си пълноценно, трябва да бъдеш свеж и отпочинал. С 5 часа сън за вечер, няма да се чувстваш подготвен за тежкия си ден.
Винаги поставяйте нуждите си на първо място. Не може да се опитваме да покрием стандартите на околните, без да сме видели нашите. Щастливият човек е добър, всеотдаен, грижовен, но и леко егоистичен.
Любител на социалните мрежи и риалити форматите, Рая е съвременна и любопитна. Студентка по журналистика в СУ, която с малко късмет постига всичките си цели… със затворени очи. По природа е перфекционист, родена под знака на Дева.