Американците въведоха модата на “суперхрани” и тя много бързо доби популярност по целия свят. Именно това най-вероятно е причината всяка година на мода да излиза по някоя нова мания. За свойствата на въпросните храни се носят легенди и често им се приписват свръх качества.
Твърди се, че те съдържат коктейл от полезни вещества и помагат срещу редица заболявания, като до момента тези твърдения не могат да се приемат за 100%-ова истина, а по-скоро за маркетингов трик на големите компании. Ето 10 растения, обявени за суперхрани.
1. Семена чиа
Чия е общо наименование на два вида Салвия, които се отглеждат като диви култури, с изключение на Salba. Представляват дребни и твърди семена, плод на растение, което много наподобява градинския чай, с изключително малки размери. До преди известно време дребните семена на растението са се отглеждали само като декоративен елемент, но с изучаването на техния състав и полезни свойства става ясно, че те могат да бъдат потенциален източник на полезни вещества за организма.
Станаха много популярни след излизане на книгата “Родени, за да тичат” на Кристофър Макдугъл, в която се разказва за племе в Мексико, чиито членове са суператлетични и бягат по 100 км на ден почти всеки ден. Индианците приготвят напитка от семената чиа и твърдят, че тя им дава много енергия. Семената действително са богати на омега-3, протеин, калций, антиоксиданти и др.
2. Вълче грозде
Вълче грозде или годжи бери са имената, под които е известен плодът на растението Lycium barbarum. То расте в Югоизточна Европа и Азия. Хранителният състав на годжито има силни антиоксидантни свойства, които го превръщат в един от суперплодовете. За успеха му в съвременния свят голям принос има и съдържанието на витамин С, което е сред най-високите познати в плод.
По-голямата част от реколтата годжи бери идва от северните части на централен и западен Китай, където растенията виреят в огромни плантации до 1000 акра. Използват го звезди като Опра Уинфри и Мадона. За него се говори, че е афродизиак, че помага срещу стареене и дори че предотвратява рак.
3. Киноа
Киноа е едногодишното растение, което има широки листа, годни за ядене. Растението се възприема като зърнена култура заради семената, но всъщност то е по-близо до спанака, лободата и цвеклото. Листата му могат да се консумират по форма на салата. Голямата му популярност се дължи обаче именно на семената. Древните инки много отдавана са ги използвали и като храна, и като средство за лечение, а и за приготвяне на слабо алкохолна напитка.
Неслучайно наричат киноа “царицата на зърнените култури”. С богат хранителен състав и лек орехов привкус, малките зрънца са предпочитана храна от вегани, вегетарианци и суровоядци. Гурутата на здравословното хранене обожават киноа. Казват, че има същото количество протеин като млякото.
4. Агава
Родината на Агава е Южна Америка, до южните щати на САЩ. Много красиви декоративни растения, но повечето от тях поради големите си размери подхождат за украса на цветни градини и като орнаменти. Сокът от плода (същия, от който се прави текилата) е много сладък. Той има нисък гликемичен индекс и няма да повиши драстично захарта в кръвта ви, което го прави по-добър подсладител от захарта.
Славата му тръгна през 2000 г. Можете да го срещнете в енергийни напитки, здравословни шейкове и др. Има много критици, които казват, че голяма част от сока от агава, който се продава, е подсилен с фруктозен сироп, което елиминира всякакви полезни качества.
5. Троскот
За тази житна трева сякаш няма неподходящи места за виреене. Ще я видите процъфтяваща по заливните места край реките, край вадите и напоителните канали. Същевременно, макар и постоянно тъпкана от хора и добитък, тя расте добре из сухите пасища в селските мери и край пътищата. Среща се също като плевел в посевите, окопните култури, лозята, овощните и зеленчуковите градини, въпреки че тракторите безпощадно я мачкат и “разкъсват на парчета”.
Рекламира се като богата на витамин Е, фосфор и др. Казват, че помага за свеж дъх, полезна е за зъбите и кожата, забавя побеляването на косата. В народната медицина растението се използува като диуретично и слабително средство. Диуретичният ефект се дължи най-вероятно на вазодилатативното действие на растението върху съдовете на бъбреците. Най-популярна е във формата на сок, заедно с други зеленчуци.
6. Аспержи
Аспержите се консумират поради изключителния им вкус и лечебните свойства вече почти 2000 години. Те произхождат от Източния средиземноморски регион. Различни сортове, открити в северна и южна Африка се култивират и в Египет. Аспержите са преоткрити и популяризирани отново през 18 век от Луи XIV. Днес аспержите се отглеждат в частите на света с умерен и субтропичен климат.
За търговски цели се отглеждат в САЩ, Мексико, Перу, Франция, Испания и някои средиземноморски държави. За аспержите казват, че заздравяват костите, понижават риска от сърдечни проблеми и дори лекуват махмурлук. Във веригата за бързо хранене Burger Joint вече обмислят да предлагат аспержи на грил вместо пържени картофки.
7. Цитрон
Този цитрусов плод в Япония се нарича “юзу” и е едно от растенията, към които японците имат особено отношение. В страната на изгряващото слънце съществува обичай в деня на зимното слънцестоене хората да се къпят за здраве във вани с плодове или кора от цитрон. Бил е известен в Китай още преди 2000 години, откъдето по-късно през VII-VIII век будистки монаси са го пренесли в Япония. Плодът му е едър, жълт, по форма подобен на лимона, дълъг до 14 см. На вкус е много кисел, тръпчив и горчив, със силен специфичен аромат.
В сурово състояние не се яде, използва се за направата на сокове. Кората на цитрона в сравнение с вътрешната част е значително по-дебела от кората на другите цитруси. Любопитен факт е, че именно тя се яде, тъй като е приятна на вкус и без горчива жилка. Една от популярните сладости на изток, нещо като бонбони, са били парчета захаросана кора от цитрон. Днес се използва широко като подправка, богата на витамин С. Снабдява тялото с антиоксиданти и засилва имунната система. Най-често се слага в коктейли, сосове за салата, десерти и енергийни напитки.
8. Акай бери
Последният писък на модата е плодът акай бери. Акай са плодчета, които растат в топлият тропически климат – Централна и Южна Америка, Белиз, Бразилия и Перу, главно във влажните зони. Тя е била използвана от билкари в Южна Америка в продължение на стотици години и наскоро бе преоткрита от природните гурута на здравеопазването в Северна Америка.
Акай се появява в магазините за здравословни храни, в хранителни добавки и енергийни напитки. Много хора вярват, че помага за отслабване, понижава риска от сърдечни заболявания и лекува редица други.
9. Кейл
Този зимен зеленчук е от семейството на зелето, като други по-популярни – брюкселско зеле, броколи и карфиол. Кейлът е тъмно зелен, с наситен и сочен вкус, който може да се овкуси със силни подправки – пипер, соев сос, силни сирена, винегрет, бекон и панцета. Той е източник на Витамини A, C и K, калций, фибри и антиоксиданти.
Съдържа специфични вещества укрепващи имунната система и изграждащи защита срещу определени видове рак. Кейлът набра популярност, след като от него започнаха да правят чипс. Тогава компаниите започнаха да заливат медиите с прессъобщения за неговите свойства.
10. Ечемик
Основно ечемикът се отглежда заради зърното. То има висока фуражна стойност заради по-високото съдържание на белтък в него и подходящия му състав на протеина. Ечемикът е основна пивоварна култура в света. За тази цел се селекционират сортове с ниско съдържание на протеин и високо съдържание на въглехидрати.
Ечемикът е предимно европейско растение. В света се засяват около 800 млн. декара от тази култура, от които половината в Русия и Китай. Ечемикът е богат на фибри, магнезий и други вещества. Твърди се, че намалява риска от рак на дебелото черво и храни полезните бактерии в тялото.