Всеки е чувал за „пролетната умора“, но знаем ли всъщност какво представлява тя? Ако в периода на преход от зима към пролет си усещал на моменти как все едно си лягаш и ставаш изморен; как нямаш желание да общуваш с никого, а просто да се усамотиш вкъщи; постоянно главоболие те мъчи ден след ден и усещаш колко си разсеян, а това не е характерно за теб, това са само част от симптомите на „пролетната умора“.
Тя е характерна предимно за страните с осезаеми промени в температурите, както и в силата и продължителността на слънчевото греене. По-силно податливи на нея са хората от северните държави, но…. климатът вече не е такъв, какъвто сме го изучавали в часовете по география и всичко много бързо се променя.
Така се оказва, че в България също все по-често се наблюдават хора, попаднали в ръцете на пролетната астения (както всъщност е научният термин за това състояние). Какви други симптоми са характерни за това често подценявано заболяване, прочети в следващите редове.
1. Липса на желание за действие
Най-характерната черта на пролетната умора е… точно умората. Някак си се усещаш постоянно ленив. Нищо не ти се прави, никъде не ти се ходи. Искаш просто да си седиш… даже не! Да си лежиш на диванчето в хола, завит с топло одеялце и това е. Никакви усилия да не се налага да извършваш. Но колко време ще продължи това? От теб зависи. Съгласни сме, че всеки има нужда от подобен ден, ама… ден… уикенд… но не цяла седмица. Ако се замислиш, това е толкова изгубено време в небитието. Защо да го пропиляваш?
2. Сънливост
Постоянното чувство на умора води до следващия отличителен белег на пролетната умора – сънливостта. Уж си спал здравословните 8 часа, а се събуждаш сякаш недоспал. Пиеш кафе, но не ти помага дълготрайно. Хапваш на обяд и веднага отново ти се приспива.
Ранното стъмване навън поради все още краткия ден допринася още повече да ти се доспива в работно време. Едва се прибереш и… легнеш да си починеш. Опитай се по-бързо да преминеш тази фаза – пробвай с повече движение, свежи напитки през деня и… постарай се да не припарваш леглото преди 22 ч. За да имаш по-пълноценен и здрав сън през нощта.
3. Депресивна наклонност
Когато си в поставен в обстановката на мрачно време, примесена с умора и сънливост, напълно очаквано е да си на крачка от депресията. Минават ти мисли за несполуките в живота, разни тягостни случки и преживявания. Усещаш се свръх чувствителен и тъжен.
През 1980 г. д-р Норман Розентал дава научно название на това състояние на човешкия дух – „сезонно афективно разстройство“. То се проявява при смяната на сезоните и отразява настъпващите промени в психиката и физиката на човешкия организъм. Явно, за да стигнем до така желаното лято, трябва да се мине през една лека депресивна вълна. Постарай се да е лека – колкото по-бързо я преминеш, толкова по-добре за теб.
4. Промяна в апетита
Усещаш се, че през целия ден все се чудиш какво да хапнеш, докато работиш. После уж си вечерял, ама ти се иска и още нещичко да си подсладиш след това… и още нещо… и пак отваряш хладилника и преравяш шкафчетата с лакомства… Мдааамм… явно е, че си подвластен на пролетната умора. Но може да забележиш и обратния ефект – рязко да изгубиш апетит.
Да хапваш в минималистични порции и то само защото се налага. Или направо да пропуснеш хранене. Наблюдаваш ли подобни прояви в организма ти, постарай се да ги балансираш и така по-лесно ще се пребориш със сезонната умора.
5. Разсеяност
Няма как да си недоспал и изморен, но да си концентриран. Няма как. Ако по принцип си организиран човек и обичаш да движиш нещата си по график, но в един момент забележиш, че изоставаш с плановете или пък въобще забравяш за част от тях – подвластен си на пролетната умора, няма спор. Не е добре за имиджа ти на спретнат човек да закъсняваш непростимо дълго или направо да пропускаш уговорени срещи.
Също толкова недопустимо е да не свършваш в срок поети ангажименти. Тук на помощ идва планерът! Записвай си или просто настройвай напомняния в телефона си за съответните задачи. Така хем ще останеш с доброто си име, хем ще пребориш симптомите на пролетната умора.
6. Главоболие
Да, може би просто си имал тежък ден и оправдаваш болките в слепоочието. Имаш ли обаче по-често главоболие, да не кажем всекидневно, има огромен шанс да си попаднал в капана на пролетната умора. Дори ситуацията може да ескалира до „главоболие + гадене“ или „главоболие + световъртеж“. Приемът на хапче за успокояване на болките понякога е належащ.
Разбираме, на никой не му е приятно, когато организмът му не е в изправност. Но все пак не забравяй, че и твоята вътрешна нагласа към нещата има не по-малко влияние в ситуацията. Опитай се да се съсредоточиш върху хубавите неща, които са ти се случили през деня или очакваш в близко бъдеще. Приемай повече свежи плодове и зеленчуци ииии… умората ще бъде преборена! Естествено, задаващите се все по-топли дни също ще ускорят разрешаването на този проблем.
7. Дистанциране от околните
По принцип си общителен, обичаш да си заобиколен от хора, да си част от компания, но тези дни забелязваш, че нямаш желание да се срещаш с никого? Предпочиташ време насаме, отколкото с приятелите си? Отказваш предложения за излизания, независимо дали за по чаша чай или на по „тиха музика и малък Джеймсън“? Даааа… ясно.
Налегнала те е пролетната умора и то осезаемо за всички! Отдели си един-два дни за теб на тишина и спокойствие, но недей да прекаляваш. Твърде дългото усамотение води след себе си и депресивните мисли, за които споменахме в по-горна точка. Затова не задълбавай умората, а се опитай още тук да стопираш назряващите симптоми.
8. Спад на имунната система
При смяна на сезоните винаги се получава бум на вируси и болести. Така се получава и при преминаването от студената зима към свежата пролет. Затова е добре да взимаме мерки предварително, за да не изпадаме в нежелани болестни състояния. Топли чайчета с мед, джинджифил под всякаква форма и за всеки случай приемане на някакъв имуностимулант, държат лекарската намеса далеч от теб. А също и пролетната умора.
9. Понижено съдържание на витамини в организма
Намаленото наличие на свежи плодове и зеленчуци през зимния сезон определено повлиява възможността да приемаш витамини под най-чиста форма. Но докато се стигне до периода на „запролетяване“ и появата на всякакъв вид овощна продукция на пазара, можеш да предпазиш организма си от спад на наличието на витамини в тялото си, като ги приемаш в разтворима форма, например. Важно е просто организмът ти да не страда от липсата им, понеже това води до куп нежелани последици. А нямаш нужда от това, нали?
10. Негативно отношение към всичко
Не ти се ходи на работа, не ти се среща с хора, не ти се правят планове. Знаеш, че имаш един куп неща за вършене, но… утре също е ден. Защо да не отложиш, при положение, че нямаш настроение. Ами, понякога настроението не зависи само от външните фактори, а и от теб самия.
Все ще успееш да се сетиш за нещо, което да те обнадежди. Да те стимулира да станеш от дивана и „да си мръднеш пръста“ по дадена задача. Не позволявай на негативните мисли да завладяват деня ти, колкото и настоятелни да са те. Бори се с пролетната умора – опитай да ѝ се съпротивляваш! Полезно ще ти е да се измъкнеш от клопката ѝ възможно по-бързо.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.