В разгара на летния сезон, всеки вече е направил плановете си за ваканция на море и тръпне в очакване на нейното настъпване. В този ред на мисли, какво точно взимаш в багажа си, когато се подготвяш за това дългоочаквано пътуване?
Случвало ли ти се е да идеш на избраната локация и точно там да се усетиш, че си забравил нещо необходимо? Е, за да не изпадаш в подобни ситуации идваме ние на помощ със следния материал. Ще ти помогнем този път да не пропуснеш нищо важно и да си сигурен, че престоят ти край брега на морето ще е истински пълноценен щастлив.
1. Кърпа
В повечето случаи хората, които отиват на организирана почивка на море, предпочитат да не носят свои, а да ползват тези от хотела. Често пъти този избор се оказва неподходящ. Хотелските кърпи са почти винаги по-дебели и плътни, което ги прави по-трудно съхнещи. Затова най-добре е всеки да си носи своята хавлийка за плаж. За предпочитане достатъчно голяма, от лесно съхнеща материя и компактна за пренасяне.
2. Бански
Чуваме те как възмутено питаш „Е, как ще забравя най-важното?!“. Ами… случва се. Ще се изненадаш колко често дори. Затова първото и най-важно нещо, което трябва да приготвиш в багажа си за плажа, това са банските. Не, че не можеш да си купиш и от дестинацията, където ще плажуваш, но друго си е да си с любимия си, добре подбран и идеално пасващ бански. Така ще се чувстваш комфортно и ще успееш напълно да се насладиш на морските преживявания.
3. Джапанки
Вероятно си чувал шеговития израз за задължителните три „ж“-та за море – жапанки, жобни, жин. И ако „жобни“-те са абсолютно нужни, а „жинът“ – не е задължителен, то „жапанките“ са препоръчителни. Много по-удобни за обуване и събуване. Някак създават измамното усещане, че уж си бос, но в същото време не усещаш неравностите и паренето от нажежените асфалт, а в последствие – пясък. Е, как да не си ги сложиш отрано в багажа за морето?
4. Слънцезащитен крем
Ако преди години кожата ни успяваше да устои на слънчевите лъчи и само леко да порозовее преди да почернее, то сега, уви, не е така. Озоновият слой става все по-тънък, а слънчевите лъчи – все по-парещи. Затова, ако не искаш „да спиш на закачалката“ и да си червен като рак още на първия си ден на плажа, задължително си вземи слънцезащитен крем в плажната чанта. Не тежи, но спасява в критични ситуации.
5. Чадър/заслон
Особено ако плануваш да си цял ден на плажа и си от хората, които не обичат да харчат пари за глупости (като например всеки ден по 20-тина лева за чадър и два шезлонга), вземи си чадърче с теб. В наши дни се предлагат и доста по-лесно преносими варианти за подсигуряване на сянка. Такива са например заслоните или интересните предложения тип „палатка“, които хем се застопоряват като напълниш торбичките в краищата им с пясък, хем имат нужната височина, която се постига посредством два лоста (подобни на основата на чадър).
6. Слънчеви очила
Все ще ти се наложи да излезеш извън подсигурената сянка. Тогава на помощ идват слънчевите очила. Отразяващата се в морската вода слънчева светлина освен че дразни, доста силно уврежда незащитените очи. Особено ако са светли. Та, вземеш ли си чифт очила с UV-защита, ще бъдеш и модерен, и предпазен от вредните слънчеви лъчи.
7. Шапка
Колкото и да се криеш под чадърчето, плътна сянка на плажа трудно се намира. Затова е най-добре да се подсигуриш и с шапка за всеки случай. Трайното излагане на слънце води до зачервяване, а понякога дори и до изгаряне на скалпа при хора с къса и светла коса. За тези с дълга „грива“ пък също не е полезно, понеже уврежда структурата на косъма, а миксът от морски бриз и силно слънце води до трайни негативни последици, които дълго след това трябва да се третират, за да се премахнат. Не тежи, не иска храна или напитки, затова просто не я забравяй – спасението в жегите – тя, шапката!
8. Книга/кръстословица
След като активно си се порадвал на морската вода и излезеш на сушата, излегнеш се на хавлийката под сянката, която чадърчето ти прави… най-доброто продължение е почивка с книжка в ръка. Е, знаем, че ситуацията не предразполага много към четене на сериозна екзистенциална литература, но пък за нещо тип „чиклит“ е идеално. А защо не и за кръстословица или судоку? Изборът е твой! Просто някакво индивидуално занимание за ума, докато тялото възстановява сили.
9. Топка/карти
За любителите на извършването на активности по време на отпуската на море, една топка в багажа винаги е добра идея. Няма нищо по-разтоварващо от леко волейболче на плажа (независимо дали във водата или на пясъка). Ако пък предпочиташ повече почивката с компания на сянка, вероятно картите/таблата са твоето занимание, с което разпускаш на плажа. Всъщност не е от толкова голямо значение как точно прекарваш времето си на плажа, а с кого. Когато си придружен от правилните хора, всичко става по-хубаво.
10. Репелент
След цял ден на плажа, очаквано е да седнеш с компанията си на някой капан и да заситите глада, както и да утолите натрупаната жажда. Е, това е и идеалният момент да се напръскате с репелент против комари, ако не искате на другия ден хубавият ви тен да е релефен. Въпреки че в сезона почти на всички обществени места с излаз на море се пръска против досадните кръвопийци, никога не е зле да си подготвен и самостоятелно за справяне с тях. Личният си комфорт можеш да си погрижиш най-добре единствено ти.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.