Ако и ти като нас обичаш да откриваш света с личен опит, пътешествията са твоя страст, живот на колела и раница в ръка е твоето разбиране за „мечтан живот“ – този текст е точно за теб. В началото на годината сме и предизвикателства дебнат от всякъде.
Може би те хващаме тъкмо в момент на планиране на пореното вълнуващо приключение? Дори и да не е така, след прочит на следващите думи, се надяваме да получиш порив и да си помислиш има ли някое от предизвикателствата, което още не си опитал. Ако „не“ – впечатли ни. Ако обаче отговорът е „да“ – стартирай точно с тях следващите желани турове.
1. Хвани първия полет
Точно ей сега шефът ти ти казва, че извънредно преустановявате работа за 3 дни. Или неочаквано те пуска 5 в дневен отпуск. А може би самият ти просто имаш нужда от малко почивка сега? Стегни един ръчен багаж и вземи първият полет, който видиш на летището. Или… хвани първият влак от ж.п. гарата. Просто излез от комфорта на предварително планираната ваканция. Хем ще се предизвикаш, хем насладата от преживяното ще е по-голяма. А и няма как да се обърка планът ти… Когато нямаш такъв, нали?
2. Пътувай сам
Някой би казал, че си луд. Ние бихме казали, че ще си свободен. Без други желания, без съображения – само ти и твоите мисли. Правиш всичко както, когато и където си поискаш. Пълна свобода! Да, не отричаме пътуванията с компания – те безспорно имат своя чар, но при тях често пъти един е свършил цялата организационна дейност, а останалите са „гости“. В самостоятелното пътуване ще успееш и да си отделиш малко време от теб за теб – всеки има нужда от подобен момент. А и звучи като начало на една интересна и спонтанна история, не мислиш ли?
3. Пробвай нещо различно
Какъв е типът почивка, който по принцип избираш – СПА? Предимно престой в хотел с всички екстри? Предизвикай се и избери противоположното. Добре, не казваме от лукса да минеш на палатка (макар че не сме против този вариант), но поне не прекарвай цялото време в избрания хотелски комплекс, а разучи какво има около него.
Опознай района, прескочи ол инклузив вечерята и иди в местен ресторант. Или следобед не стой отново край басейна, а отскочи до плажа в близост до хотела. С малки крачки, но промени нещо – ще видиш, е ще ти хареса. Така може да се окаже, че след няколко опита, вече си открил колко повече ти харесва почивката, наситена с активност, а не само с лежерност.
4. Завърти глобуса
Как избираш дестинациите си – коментираш с компанията си къде им се ходи? А колко по-вълнуващо е да оставите това решение в ръцете на съдбата. Теглете клечки, който спечели, завърта глобуса и го спира с пръст. Където сочи пръста – това е! Хем няма да има сърдити, хем вълнението ще ви обхване още в самото начало на организирането, а не чак преди да се качите в самолета. Има толкова много места, на които не сте били, шансът да се падне някое от тях е минимален. Но дори това да се случи, винаги има и още нещо, което да се види, при второ посещение.
5. С други очи към уикенда
Все повече нискотарифните авиокомпании предлагат бюджетни полети в рамките на един уикенд. Една близка дестинация, с ранен полет на отиване и късен на връщане, е чудесна алтернатива за смяна на обстановката. Хем бързо, хем евтино, хем интригуващо. Как да не поискаш да пробваш? Балканските държави са леснодостъпни и с кола за уикенд. Така че, ако имаш страх от летене, в този вариант не е оправдание. А всяка нова страна те потапя в различна обстановка, друга култура, винаги има какво да научиш.
6. Дигитално пречистване
Колко пъти си се заканвал „Ще си изключа телефона!“? Време е да го направиш. Подари си една почивка, в която няма да присъстват никакви дигитални устройства – телефони, лаптопи, таблети. Нищо от това. Само ти, компанията, с която пътуваш, и преживяванията, които ви очакват. Да си припомниш колко хубаво е да ядеш веднага това, което ви сервират в ресторанта, а не първо да направите по 4-5 селфита с нея. Да се порадваш на гледката пред очите си, а не да търсиш правилния ъгъл и перфектната светлина за идеалната снимка. Бъди тук и сега! Наслади се на момента!
7. Малко багаж – малко проблеми
Кои са 5-те най-нужни неща на пътешественика? 2 чифта дрехи, документи, добра компания, приключенско настроение и зарядно. Научи се да взимаш със себе си само най-важното. Козметика и лекарства се продават навсякъде, а относно дрехите – вземи комбинативни, а не най-модерните си дрехи. Колкото по-малко лични вещи носиш със себе си, толкова по-малко неща, за които да мислиш, ще имаш. А и изкушаващо евтините билети са за ръчен багаж, максимум чанта до 10 кг. Така че… струва си да положиш усилия в развиване на това умение.
8. Подготовка преди пътуването
Да, интересно е да не си предварително подготвен за дестинацията и да я избереш на случаен принцип, но спрете ли се на конкретна – не е зле да понаучиш някои неща за нея. Проучване на мястото, в което ще бъдете, ти гарантира, че няма да пропуснете нищо съществено от нещата „задължително да се види“ в тази локация.
Добре е да понаучиш някой интересен факт, да прочетеш из някои блог или видиш в някой влог впечатленията на други хора, били там. Те биха ти дали малки жокерчета и за по-малко известни места дали си заслужават или не. Само ползи би получил от предварителната подготовка. Не я пропускай.
9. Ползвай местен транспорт
Да, навярно е много по-лесно да идеш в близкия информационен център и да си заплатиш за организирана обиколка с гид. Но колко по-вълнуващо и потапящо в автентичната атмосфера е да се качиш на градски транспорт – трамвай, метро, автобус, дори влак. Да станеш част от местното население, да се слееш с тях и да се почувстваш така, сякаш цял живот си живял тук.
Да пообщуваш с тази нова за теб нация – един местен винаги ще ти даде препоръки къде да отседнеш, какво да хапнеш и какво къде да разгледаш като турист. Тези предложения най-вероятно няма да ги има в брошурата на информационните центрове. С блага дума и малко смелост винаги се стига далеч.
10. Не бъди класически „Турист“
И като казахме, местни хора – общувай с тях колкото можеш повече. Така ще заприличаш повече на тях, отколкото на турист. Да, хубаво е да се посетят емблематичните места на всяка дестинация – чували сме изрази като „Как така ще идеш в Рим и няма да видиш папата?“ или „ Не си бил в Париж, ако не си видял Айфеловата кула“. Но нека си признаем – тълпите от туристи в повечето случаи изнервят и напрягат обстановката.
Искаш да посетиш Лувъра? Направи го в понеделник или четвъртък следобед – в тези дни работи до 21:45 ч. и шансът да няма тълпи народ е огромен. Или посети фонтана Ди Треви в 2 часа през нощта – тогава определено ще може да видиш целия му блясък, а не както през деня.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.