За много години! Живи и здрави! Събрахме се със семейството по Коледа, посрещнахме новата година, а в ошумяващата следновогодишна празничност минаваме стъпка по стъпка през почти всички имени дни.
След толкова наистина хубави поводи за срещи с роднини, приятели и познати, малко по малко привеждаме ежедневието си към нормалност. А това позволява да отделим време за себе си и… започваме да си задаваме въпроси – „Какво да очаквам през тази година?“, „Дали ще успея да вляза в екипа си за ски или пак напълнях по празниците?“, „С какво мога да съм полезен за обществото тази година?“, „Мммм… Обмисляхме екскурзия до Италия, но така и не стигнахме до там…“.
Спри да отлагаш! Напразнува се добре дотук, а сега е време за план! Предизвикай се в началото на годината, а в края ѝ си направи ретроспекция и отбележи какво си постигнал! В какви направления? Сега ще ти подскажем.
1. Да отслабна поне 3 килограма
Харесваш се, когато си 63 кг? Ами просто ги застопори! Свали излишното, което си натрупал(а) по празниците и влез във формата, в която се харесваш. Стига вече с тези ту 3 кг нагоре, ту желание за свалянето им след месец-два. Имай малко воля! Изкушиш ли се с нещо сладичко, после положи усилия да изгориш натрупаното. Просто е. Иска се постоянство и баланс, не лишения. Дай и на тялото си необходимото движение и в един момент и на теб ще ти е по-добре, и на дрехите ти – също.
2. Да посетя поне 1 нова дестинация
Не го отлагай повече. Винаги ще имаш ежедневни задължения. А работата не е заек – няма да избяга. Имаш цяла година пред себе си, за да планираш в какъв бюджет ще трябва да се вместиш, кога ще разполагаш с него. Ще можеш от рано да предупредиш колегите си и да вземеш отпуск. Да се огледаш за примамливи цени на самолетни билети и „Воала“ – пътуването те очаква!
3. Да участвам в поне 1 благотворителна кампания
Да, правим добро не е просто хубаво, то е почти задължително. От морална гледна точка. И то не само заради мисълта, че „утре може ти да си на това място“, а защото доброто трябва да се множи. Правиш понякога малко усилие, което за друг е с размерите на ОГРОМНО. Какво по-присъщо на човешката природа от това? Има толкова много инициативи. Разгледай, избери поне една и се включи в нея. Ще се почувстваш изненадващо добре и някак полезен след това. А може би няма да е само еднократно включване?
4. Да започна да живея по-природосъобразно
С просто око се вижда, че заобикалящата ни природа всеки ден все повече се изменя и то не към добро. Зимата не е вече зима – почти я няма, лятото е толкова горещо, а слънцето – толкова силно, че се чудиш дали изобщо да излезеш навън. Неминуемо тези промени са резултат от човешката дейност. Ако всеки започне да прави по една малка промяна в ежедневието си – да събира отпадъците си отделно, да намали употребата на пластмаса в ежедневието си, при възможност – да ходи повече пеша или да се придвижва с колело, тротинетка… по-екологично е. По-полезно и за природата, и за нас самите. Понякога големите промени се случват благодарение на множество малки.
5. Да имам по-здравословен начин на живот
Да живееш в 100% здравословен режим звучи като фантастика, знаем. Но да намалиш храните тип „хапваш нещо, гълташ нищо“ и тези от заведенията за бързо хранене не е невъзможно. А дори ще ти е полезно. Да внимаваш какви зеленчуци и плодове ядеш – ако са сезонни, вероятността да са пръскани с по-малко химикали е по-голяма. Ако са и в нормален размер за сорта си – също. Да купуваш млечни продукти от дребните земеделски производители в района ти, за които повече предполагаш, че имат крава и млякото им е истинско, е за предпочитане пред големите супермаркети. На пръв поглед дребни, но съществени неща. Защото тялото е нашият храм. То единствено ще е с нас през целия ни живот и е наша отговорността как ще си го отгледаме – не нечия друга.
6. Да изкача поне 1 връх
Дали планински, в семеен или кариерен план – не е от значение. Важното е след положени дълги и постоянни усилия, с пот на челото, да се изкачиш на върха и да погледнеш колко високо си се издигнал – благодарение на собствените си усилия. Е, не забравяй и да се насладиш на момента – наистина е приятно. Знаем, пътят също е от голямо значение – не само крайната цел. Но пък от високо гледката към хоризонта винаги е впечатляваща!
7. Да намаля ежедневния стрес
Всеки ден е нов – ново начинание, ново изпитание, нова провокация към себе си. Всеки ден работиш – но какво и как зависи от теб. Намали стресовите ситуации като се адаптираш към промените. Защото най-постоянното нещо в тоз живот, това е промяната. Свикнеш ли с нея, научиш ли се да се нагаждаш към всяка нова ситуация – намалил си стреса в живота си наполовина. А да овладееш напрежението е много важно, защото не го ли направиш, той теб ще завладее. А това застои ли се като състояние, води до заболявания. А не искаш да си болен, нали? Позволявай си разходки за „проветряване на главата“, разнообразявай с дейности, различни от рутинните. Споделяй – мисли, чувства, време с хората, с които сте си взаимно важни! Не живей само за онези 4 часа в денонощието извън работа. Наслаждавай се на деня в пълния му блясък! От теб зависи, защото може и да нямаме власт над заобикалящия ни свят, но имаме такава над своите реакции към него.
8. Да придобия поне 1 ново умение
Стремежът на човек е насочен към постоянно усъвършенстване. Интересни и разнообразни ситуации дебнат зад всеки ъгъл и колкото по-подготвен е човек, толкова по-добре ще се справи с тях. Знаеш, че може да те пратят в командировка извън страната и се притесняваш, че ще няма да можеш да се оправиш в ситуации на чужд език ? Ами научи – имаш цяла година да се подготвиш за подобни ситуации. Обичаш да гледаш тенис, знаеш правилата, но никога не си играл? Давай – запиши се на спорт! Просто сам се предизвикай и ще видиш как уж случайно, животът ще започне да ти предлага възможности да упражниш новите си умения. Замисли се вече, нали?
9. Да направя поне 1 разумна инвестиция
Добре. Стига толкова настояще. Да помислим от рано и за бъдещето си. В годините между 20 и 40 сме в най-активната си възраст и реализираме най-високите си доходи. Именно тогава е и моментът за направата на някакви по-сериозни инвестиции, за да може да си подсигурим спокоен живот след време. Дали ще е някаква по-стабилна инвестиция; с малък, но постоянен пасивен доход, а може би пък си по-рисков играч – няма значение. Важното е да предприемеш тази стъпка, докато имаш най-изгодна възможност. Инвестиция в жилище, покупко-продажба на фондовата борса или просто някакъв влог с процент доходност – върти ги тези пари! Това е тяхното предназначение – да са в обращение, а не „замразени“ в банкова сметка.
10. Да отсея „излишните“ хора в обкръжението си
Помни! Ние сме съвкупност от петимата човека, с които прекарваме най-много време! Подбирай внимателно обкръжението си, защото без да се усетиш, малко по малко започваш да заприличваш на тях. Поставяй отношенията ви на изпитание, в ситуации – наблюдавай реакциите им и си прави изводи. Не позволявай на хората, които не се държат с теб добре, да имат власт над теб и да те потискат. Просто напусни враждебната среда – нямаш нужда от излишен стрес, споменахме го в точка 7. Искаш да не си от вечно оплакващите се хора? Отдръпни се от тези, които са такива. Искаш да си успешен в делата си, да си позитивен в мислите си? Това са твоят тип хора – прекарвай време с тях. Ние не можем да променяме хората, няма и логика да искаме да го правим. Но можем да променим избора си с какви хора да общуваме. В свободното си време човек трябва да се разтоварва в компанията на приятелите си, не да се натоварва още повече, нали?
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.