Когато говорим за обзавеждане на дома, повечето от нас са свикнали с общоприетото правило, че столовете и масите в кухнята или трапезарията трябва да са еднакви, че леглото в спалнята ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да е в комплект с нощни шкафчета от същата серия, че белите стени създават усещането за студена, стерилна обстановка.
Е, сега вече спокойно може да забравите тези стереотипи. Ето 10 правила в обзавеждането, които съвсем спокойно може да нарушите, като запазите уюта и красотата в своя дом.
1. Какъвто диванът, такива и фотьойлите
Още от миналото витае мнението, че мебелите трябва да бъдат закупени в комплект: какъвто диванът – такива и фотьойлите. Това въобще не е необходимо, може да си купите канапе, напълно различно от фотьойлите. Важното е те да си отиват и да имат нещо общо с останалия интериор в помещението.
2. Спален комплект
Въобще не е наложително да купувате допълнения към леглото в спалнята, за да постигнете уют и стил в стаята. Дори може да се откажете напълно от нощните шкафчета като ги замените с красиви малки масички или красивата стара ракла на баба ви, например.
3. Бели стени – като в болница
Да, стените могат да бъдат бели и все пак стаята да не изглежда стерилна като болница. Важното е да изберете правилните цветни акценти и да не прекалявате с белите предмети в стаята. Постигнете ли този баланс – вие ще имате една изискана и уютна стая.
4. Прозорците – с тюл
Не отхвърляйте идеята с лека ръка – освен оптическата илюзия за повече пространство, такива пердета ще привнесат и повече уют в стаята. Малките стаи с големи с прозорци пък ще изглеждат по-просторни, ако ги декорирате точно с такива пердета.
5. Малко мебели – повече пространство
Широко разпространено е мнението, че мебелите в една стая трябва да са малко, за да има повече пространство. Да, ако стаята е малка, така или иначе нямате голям избор. Но ако тя е повече от 18 квадратни метра, например, спокойно може да се отклоните от този стереотип.
6. Банята – задължително с плочки
С огромното разнообразие на пазара, вече спокойно може да кажете „Сбогом“ на обикновените, еднотипни плочки за баня. Съвсем нов облик на помещението ще придадат плоскостите от дърво, специално създадени за баня или такива , имитиращи бетон или камък.
7. Трапезната маса – същата като столовете
Интериора в кухнята или трапезарията може да разнообразите като се обзаведете с трапезна маса и столове от различни колекции. Не се страхувайте да експериментирате, съчетавайте смело.
8. Меката мебел – голяма
Масивните подлакътници и обемисти възглавници на дивана заменете с по-малки и изчистени. Ще усетите разликата веднага. Не е нужно меката мебел да е огромна, за да е удобна и практична. Когато избирате мебели, следвайте правилото: колкото по-малка е площта на стаята, толкова по-компактни трябва да са столовете, дивана и масата.
9. Детската стая – задължително ярка
Детската стая спокойно може да бъде издържана и в меки, нежни цветове, а не в „обичайните“ крещящи тонове. По-обраните цветове дори ще помогнат на детето да развива своята фантазия и въображение. Към детска стая със „спокойни“ цветове задължително прибавете много играчки, плакати, рисунки, които допълнително ще създадат настроение в помещението.
10. Бетонът – твърде грубо
Съвременното строителство предлага голямо разнообразие от варианти за използване на бетон или мазилки, имитиращи бетон, във вътрешното обзавеждане. Използвайте го като основен елемент в интериора или като акцент в помещението. Подобен вид решение със сигурност би се харесало на почитателите на модернистичния стил в обзавеждането.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.