Традицията у нас повелява на масата винаги да има сочна мръвка. Свинско, пилешко, агнешко… дори във времена на пости българинът трудно се лишава от любимите си месни гозби, приготвени във всякакви различни варианти. А според лекарите, без значение колко много се говори за вегетарианството, месото е не само хранителен, но и здравословен продукт.
Съществува теория, според която консумацията на месо дава нов тласък в развитието на човечеството. Месото съдържа пълен набор от аминокиселини, лесносмилаемо желязо, както и достатъчно количество калций и витамини А, В12 и D. То изгражда мускули, осигурява енергия и жизненост, поради което не трябва да липсва от менюто ви, пише сайтът Вкуси ме.
А за да е сготвено по възможно най-вкусния начин, има някои малки хитринки, които е добре да спазваме. Ето 10 правила как да приготвим идеалното месо.
1. Пилешко
Отделните части на пилето (бутчета, филе, гърди, крилца) се варят 30 минути. Ако варите цяло пиле, ще ви трябват 40-50 минути. Ако месото лесно се отделя от костите, значи е сварено. Когато пилето заври, може да добавите: лук, морков, пипер, сол, риган, майорана, розмарин, босилек. Когато варенето е към края си, може да сложите дафинов лист (1-2). Сол се добавя 15 минути, след завирането.
2. Свинско
Свинското се вари около 2 часа и половина, след завирането на водата. Хубаво е месото да се измие преди да го сложите на котлона. Ако ви трябва бульон, използвайте студена вода, а ако целта ви е именно вареното месо – посолена и вряща. Свинското се вари на бавен огън, на затворен капак и периодично се отстранява пяната, която се образува. За да бъде по-сочно месото, обикновено се соли 10-тина минути, преди да бъде напълно готово.
3. Телешко
Телешкото се вари 1 час. 40 минути след завирането водата се сменя и се вари още 20 минути.
4. Говеждо
Парче говеждо до около 1 кг се вари приблизително час и половина. През първите 10-15 минути от варенето се образува бяла пяна, която се маха (колкото е по-чист бульонът, толкова по-добре). Готовото месо е меко, а не „гумено“.
5. Агнешко
Агнешкото се вари 1.5-2 часа. Ако е замразено, първо размразете и отстранете излишната мазнина, защото тя дава специфична миризма. Измийте. В емайлиран съд налейте вода. Когато тя заври, добавете лук, дафинов лист, сол, черен пипер и сложете месото. Нивото на водата трябва да бъде 2 см над агнешкото. При варенето на агнешкото също се образува пяна, която трябва да се отстранява.
6. Заешко
Ако варите цял заек, са ви необходими 2.5 часа, но ако е разфасован – не повече от 40 минути. Вари се на тих огън, при затворен капак. Времето на сваряване много зависи от възрастта на животното (2.5 часа са нужни за стар заек).
7. Пуешко
Цяла пуйка се вари около 3 часа, а отделните ѝ части – 1 час. На филето са му необходими 30 минути. За да получите меко месо, може да го сварите в мляко.
8. Патешко
Цяла птица се вари около час и половина, разделена на части – 30-40 минути. По време на приготвянето трябва периодично да се отстранява мазнината.
9. Гъше
Месото на гъската се вари 2-3 часа, като периодично се премахва пяната.
10. Камилско
1 кг месо от камила се вари около 45-55 минути.
Мис ИнГа е PR експерт, с интерес в най-различни области – култура, образование, здраве, кулинария. Тя знае, но и обича да пита. За нея няма теми-табу и неудобни въпроси. Пада си по стилните мъже, новите места и… сладостите на живота.