Искате да отслабнете, но не знаете коя диета да изберете? Има множество от тях, които се въртят из мрежата, но невинаги са здравословни. Затова никога не се доверявайте на универсални хранителни режими, които са прекалено нискокалорични или елиминират определени хранителни групи.
Но коя е най-добрата диета и нуждаете ли се от рестрикции в храната или просто от хранителен режим? Най-правилно е да пресметнете здравословните килограми според височината си. Ако те са над нормата, най-добре е да се свържете с диетолог и ендокринолог, за да разберете причината за вашето напълняване.
След като се открие първоизточникът, диетологът ще изготви хранителен режим, който да е съобразен с вашите непоносимости и любими храни.
В случай че търсите диета, с която да свалите няколко килограма и нямате сериозни здравословни проблеми, следващите редове са за вас. Ще ви изброим 10 от най-популярните диети в света, които ще се погрижат не само за красотата, но и за здравето ви.
1. Зоната
Тази диета е създадена от биохимика Бари Сиърс и се базира на точна схема на хранене. Храната се разделя на блокове, като в чинията ви трябва да присъстват 40% въглехидрати, 30% мазнини и 30% протеини.
В Зоната се избягват прекалено мазни и сладки храни, както и газирани напитки. Трябва да обърнете внимание и на скоковете на кръвната си захар и да намалите простите въглехидрати.
2. Средиземноморска диета
Средиземноморската диета е също сред най-известните диети, създадена в САЩ и вдъхновена от менюто на гърците и италианците. Причината е, че хората от тези райони са в добро здраве и повечето са дълголетници.
Самата диета подпомага контрола на кръвната захар и кръвното налягане и дори намалява риска от развитието на диабет или рак.
Средиземноморската диета не е толкова ограничаваща, а напротив. Препоръчва се да се хапва от почти всичко, но в определени пропорции.
Ето и пример:
- 55% от дневните калории трябва да се състоят от въглехидрати;
- 15-20% да са от протеини;
- 25-30% от калориите за деня да са от мазнини.
От голямо значение е в менюто да има риба, зехтин, зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни. Богатите на протеини храни, като червеното месо, се избягват.
3. Диета на Дюкан
Тя е много по-различна от средиземноморската, защото се приемат храни с високо съдържание на протеини, глюкоза и липиди, поне в началото. Нейната цел е хората да отслабват незабавно, за да получат мотивация и да продължат да следват диетата.
Диетата на Дюкан със сигурност не е разнообразна или балансирана, но въпреки това зад нея има стратегия.
Тя е структурирана на различни фази, които трябва да помогнат на човек, след като е отслабнал, да поддържа теглото си. Диетата си остава доста рестриктивна в избора на храни.
4. Детокс диета
Тази диета обещава детоксикация на тялото чрез гладуване или полупост и избор на определени пречистващи храни. Колко истина има във всичко това? 50%.
Тялото в състояние на нисък енергиен прием се пречиства. Със сигурност след период на преяждане, няколко дни умерен енергиен прием могат да помогнат за бързото сваляне на новонатрупаните килограми.
Въпреки това, в дългосрочен план, детокс диетата създава повече вреда, отколкото полза, предимно защото черният дроб се нуждае от протеини. Те са нужни, за да функционира правилно и да се пречиства. В такъв тип диета такива протеини обикновено липсват.
5. Лунна диета
Лунната диета е набор от диетични режими, които вече добре познавате – храни, които са органични, местно отгледани и непреработени. Храненето е според фазите на луната.
Според тези, които практикуват диетата, трябва да се следват циклите на луната за засаждане и събиране на реколтата, за да бъде тя по-хранителна. Целта е по-здравословен начин на живот и по-пречистен организъм.
Освен това, следвайки фазите на луната, вие се свързвате повече със заобикалящата ви среда. Това следователно ви прави естествено по-подготвени за посрещане на всякакви промени.
6. Кето диета
Кетогенната диета е високомазнинна диета с ниско съдържание на въглехидрати. Тя работи на принципа, че по-малкото захари позволяват на тялото да изгаря мазнините в тялото.
Това е сложен режим, който кара тялото да освобождава кетони в кръвта. Преходът от използване на циркулираща глюкоза към разграждане на натрупаните мазнини като източник на енергия обикновено се случва за 2-4 дни. Тогава се консумират по-малко от 20-50 г въглехидрати на ден.
7. Автоимунен Палео протокол
Целта на тази диета е да се храните с по-прости храни, приготвени с основни методи на готвене – сурови, варени или на скара. Препоръчва се консумацията на плодове, зеленчуци, семена и ядки, като трябва да се намалят въглехидратите, захарите и млечните продукти.
Диетата е полезна за хора, които имат проблеми с имунната система, страдат от хормонален дисбаланс или имат раздразнени червата. В палео диетата се избягват храни, които могат да причинят дразнене.
Ето и позволените от тях:
- Зеленчуци (без домати, патладжан и други, дразнещи червата);
- Плодове (с изключение на банан, киви, малини и други, които дразнят червата);
- Риба и морски дарове;
- Месо и вътрешности;
- Пилешко;
- Зехтин;
- Лактоферментирали и пробиотични храни – кисело зеле, комбуча, кисело мляко, кефир;
- Кокосови продукти;
- Пчелен мед;
- Кленов сироп.
8. Калориен дефицит
Този режим на хранене е изключително образователен. С времето човек се научава абсолютно всяка храна колко калории е. При нея се изисква да не се приемат повече от 1500 калории на ден и да се извършва спорт, с който да изгаряте повече от приетите калории.
Диетата е свързана с ограничена консумация на въглехидрати и мазнини и с повишена физическа активност.
9. Диетата на Аткинс
Диетата на Аткинс е изключително популярна. Тя е разработена през 60-те години на миналия век от кардиолога Робърт С. Аткинс. Структурирана е на различни фази и има за цел да се консумират всички хранителни вещества правилно и балансирано.
Според Аткинс затлъстяването и свързаните с него здравословни проблеми, като сърдечни заболявания и диабет тип 2, са страничен ефект от класическото западно хранене. Неговата диета е с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати.
Съветът на кардиолога е да се намали приемът на въглехидрати.
10. Периодично гладуване
Периодичното гладуване е известно като диетата на воина и е създадена от Ори Хофмеклер. Тя представлява диетичен подход с два варианта.
При първия можете да ядете само в определени часове на деня, като по този начин удължавате нощното гладуване. Във втория вариант имате дни от седмицата, в които не се храните.
Преди да предприемете някоя от изброените диети, съветваме ви да се обърнете към специалист. Изпълняването на хранителни режими, които не са предназначени за вас самите, могат да бъдат опасни за здравето.
Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.