Казват, че диамантите са най-добрите приятели на дамите. Е, ако си в търсене на своя нов „приятел“ или пък искате сам да го предложите на своята дама на сърцето, информирайте се как стоят нещата в света на блясъка.
Ето 10 от най-големите диаманти в света. Като това не означава непременно, че те са най-скъпите – държим да направим това уточнение. Защото понякога историята, съпътстваща камъка, е с много по-голяма тежест от размера. Явно той все пак не винаги има значение.
1. Серджио „Carbonado do Sérgio“ – 3167 карата
В Бразилия през 1895 г. е открит най-големият черен и необработен диамант в света. Още по специалното и бутиковото на тези карбонадо диаманти е, че са изключително рядко срещани в природата. Предполага се, че тези диаманти представляват парченца от метеори, които сега си проправят пък към земната кора. Но няма ли научни доказателства, тези теории остават само в сферата на догадките.
2. Диамант „Кулинан“ – 3106,75 карата
През 1905 г. в мина в Южна Африка е открит диамант, почти тройно по-голям от Excelsior. През 1907 г. този огромен диамант е подарен на крал Едуард VII, който заповядва камъкът да бъде разрязан – разделят го на един голям камък и почти сто малки камъчета. Най-големият – Кулинан I краси върха на Кралския скиптър на британския главнокомандващ от 1910 г. насам. Кулинан II пък е разположен в центъра на Имперската държавна корона. И до днес Кулинан I е първенец в класацията за най-голям чист шлифован диамант.
3. Диамант „Рядка находка“ – 1758 карата
Това е вторият най-голям необработен диамант тип „скъпоценен камък“. Виждал sи тенис топка? Е, точно толкова е голям този диамант, но тежи поне 6 пъти повече от нея. Той също е открит в Ботсвана и сравнително скоро – през 2019 г.
4. Диамант „Нашата светлина“ – 1111 карата
Lesedi La Rona се нарежда на 4-то място в класацията на необработените диаманти, намирани в света и е третият най-голям диамант скъпоценен камък в света. Размерите му са почти на куб – 65х56х40 мм, а теглото – 1111 карата. Намерен е от минна компания, работеща в Ботсвана. През 2017 г. е продаден за 53 000 000 долара на солиден британски бижутер. Две години след продажбата, диамантът е разрязан на едно голямо парче – 302 карата и 66 малки.
5. Диамантът „Excelsior“ – 971 карата
В края на XIX век в мина в някоя от южноафриканските републики е открит смятаният за най-голям чист диамант в света до 1905 г. Към днешна дата това е третият най-голям диамант със статут на скъпоценен камък. През 1903 г. парчето диамант е разрязано на 11 по-малки, всяко с различна тежест. Това се наложило, защото бил твърде голям и нямало да се намери купувач за него. В края на XX век най-голямото парче с тегло близо 70 карата е купено на цена от 2 642 000 долара.
6. „Звездата на Сиера Леоне“ – 969 карата
Tова е четвъртият по големина скъпоценен камък-диамант в света. В добавка към това, този камък е и един от най-редките видове диаманти, тъй като няма в състава си химически примеси. Звездата на Сиера Леоне е открит в град Койду, Африка. Бижутер от Ню Йорк успява да се сдобие с него, срещу сумата от 2 милиона и половина долара.
7. „Легендата на Лесото“ – 910 карата
Този диамант е открит в мина в Лесото, Африка. Счита се за петия най-голям скъпоценен камък цветен диамант. На търг в Антверпен става притежание на фирма Tache срещу сумата от колосалните 40 милиона долара. Доста добра сума за камък с размери, по-малки от нокътна плочка, нали?
8. Несравнимият диамант – 890 карата
През 1984 г. в Конго една млада девойка играе край занемарени рудници. Случайно вниманието ѝ е привлечено от камък, изглеждащ по-необичайно от останалите. Оказва се, че тя е попаднала най-големия кафяв диамант в света, преди да бъде нарязан. След разрязването, най-големият камък е разгледан експертно и е оценен като безупречен по вътрешна структура и съдържание.
9. „Съзвездието“ – 813 карата
Един от най-скъпите диаманти изобщо се оказва, че е изваденият от мина в Ботсвана, скъпоценен камък „Съзвездието“. Този диамант е струвал на известна дубайска компания солидните 63 милиона долара. Самият камък е със 6-сантиметров диаметър и тегло 813 карата. За него се чува за първи път през 2015 г., когато канадска минна компания се натъква на него.
10. „Кох-и-нор“/“Кохинор“ – 793 карата
Диамантът „Кохинор“ се предполага, че е открит през XII век в индийската мина Колур. Смята се, че е бил част от важни, знакови бижута. Собствеността върху този скъпоценен камък се мени няколко пъти, като последно остава във властта на Великобритания от времето на кралица Виктория. Към днешна дата може да бъде видян в Къщата за бижута, помещаваща се в Лондонската кула.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.