Няма 100% точни критерии за определянето на най-полезните храни. Тези, които попадат в класацията на 10-те най-полезни, обаче са истински доставчици на жизнена енергия, като освен това са пълни с витамини, антиоксиданти и други ценни хранителни вещества.
За тях специалистите по хранене и диети твърдят, че, ако заместим някои от вредните храни, които сме свикнали да ядем ежедневно, с тези полезни продукти, съвсем скоро ще забележим разлика в това колко по-добре се чувстваме, а и изглеждаме.
1. Зехтин
Зехтинът съдържа мононенаситени мазнини, които имат няколко отлични здравословни ползи, като най-важните са, че понижават риска от сърдечни заболявания и рак. Тайната на известната средиземноморска диета е, че хората в тази част на света си набавят предимно мононенаситени полезни мазнини, като тези в зехтина, и по-малко наситени и транс мазнини, което води до по-ниска заболеваемост от сърдечни заболявания, атеросклероза, диабет, рак на дебелото черво и астма. За да се възползваме от пълните ползи от зехтина, е добре да купуваме екстра върджин – той съдържа най-много полифеноли и е най-малко преработван.
2. Пълнозърнест хляб и ориз
Много хора избягват въглехидратите, защото според общото мнение от тях се дебелее, но те са много важни за поддържането на енергийното ниво. Не трябва да забравяме и за продуктите от натурални зърна, които съдържат много растителни влакна.
Те помагат да се намали нивото на холестерола, понижават риска от сърдечносъдови заболявания, рак на правото черво, камъни в жлъчката, диабет и затлъстяване. Те са жизнено важни и за работата на червата, които с възрастта стават по-малко активни.
3. Кисело мляко
Всеизвестен факт е, че киселото мляко родно производство съдържа доста полезни бактерии, които помагат за поддържането на имунната система, борят се с инфекциите и подобряват здравето на храносмилателната система. То помага и за предпазване от остеопороза и понижава риска от високо кръвно налягане.
Също така е отличен източник на калций и витамини от група В. Важно е обаче да избираме нискомаслено кисело мляко без много високо съдържание на подсладители. Имайте предвид, че обикновено овкусените млека са пълни със захар. Затова винаги трябва внимателно да четем етикетите.
4. Яйца
За кокошите яйца често се изказва отрицателно мнение, но те са източник на белтъчини и лутеин, който предпазва очите от катаракта. Изследвания доказват, че тези вещества предотвратяват образуването на тромби, намаляват риска от инфаркт и инсулт.
Ново изследване пък доказа, че употребата на 6 яйца седмично намалява риска от рак на гърдата с 44%. Днес диетолозите твърдят, че 1-2 яйца дневно не повишават нивото на холестерол, тъй като организмът сам произвежда холестерол от натрупаните мазнини, а не го получава от богатите на холестерол продукти, към които се отнасят и яйцата.
5. Спанак
Спанакът предпазва от загуба на мускулите и костите и се свързва с понижен риск от рак и сърдечни заболявания.
Богат е на антиоксиданти и витамините А, С и К, както и на калий и фолиева киселина.
Спанакът е една от най-здравословните храни, които можем да консумираме – не много други продукти могат да се похвалят със същата питателност в минимално количество калории.
6. Домати
Доматите са богати на ликопен, който е мощен антиоксидант, помагащ да се предпазим от рака. Доматите са пълни с витамините А и С, както и с калий. Редовната консумация на домати понижава риска от развитие на сърдечно заболяване, подобрява здравето на простатата и понижава холестерола.
Когато избираме кетчуп, е важно да взимаме органичен, който съдържа много повече ликопен. Доматеният сок също е добра опция, но е важно да избираме видовете без много добавен натрий.
7. Ябълки
Ябълките помагат за понижаването на холестерола, предпазват от много видове рак и ни носят здравни ползи, свързани с много други състояния като болестта на Алцхаймер, астма и диабет.
Ябълките са особено богати на антиоксиданти и съдържат много витамин С и фибри. Но трябва да имаме предвид, че те са един от най-замърсените с пестициди плодове, затова, когато е възможно, е добре да избираме органични.
8. Сьомга
Сьомгата е пълна с полезните за сърцето омега-3 мастни киселини, които се свързват с понижения риск от внезапна смърт от сърдечна недостатъчност, от влошаване на паметта и болестта на Алцхаймер.
Сьомгата е сред храните, които доказано контролират симптомите на различни заболявания – от депресия до артрит. Дивата сьомга е по-добрият избор пред отгледаната във ферма, защото не е замърсена.
9. Пилешко месо
Това определено е месото, което е най-полезно за здравето. Специалистите препоръчват най-вече пилешките гърди, в които има малко мазнини, като задължително кожата трябва да бъде предварително премахвана.
Пилешкото месо е богато на белтъчини и предотвратява намаляването на костната маса. То е източник и на селен, който намалява риска от рак, на витамини от група В, повишаващи енергията и засилващи работата на мозъка.
10. Банани
Един банан съдържа 467 мг калий, който е полезен за здравината и еластичността на мускулите. Той също така намалява артериалното налягане и е полезен за профилактика на сърдечносъдовите заболявания. Бананите са препоръчителна храна за всички, които са се запътили или вече на на морския бряг.
Те неутрализират киселините и затова действат особено благоприятно при изгаряния. Специалистите препоръчват консумирането на пасиран банан, разбит с мляко или натурален плодов сок. Самият плод се усвоява изключително бързо от организма.
Мис ИнГа е PR експерт, с интерес в най-различни области – култура, образование, здраве, кулинария. Тя знае, но и обича да пита. За нея няма теми-табу и неудобни въпроси. Пада си по стилните мъже, новите места и… сладостите на живота.