Чували сте израза „Деца се обичат, ама внуци – още повече“. Истина е, че друга като любовта на баба няма.
А как „вторите ни майки“ изразяват обичта си към нас? С най-вкусната храна, която някога сме яли. Знаем, че вече в ума ти изниква въпросът, зададен с цялата грижовност на света „Гладен ли си още?“.
Да. Нека споменем поне 10 от любимите гозби на баба, които вкусим ли, дори и на 20-30-40 години, ни превръщат в малки деца.
1. Пържени филийки/катми
Да се събудиш рано сутрин от аромат на вкусно, да слезеш в лятната кухня на селската ви къща и да видиш баба ти, която я залива палачинки, я пържи филийки – безценно. После още топли-топли да ги намажеш с някое домашно сладко с плод, откъснат от дървото, под чиято сянка хапваш сега. Още по-голямо блаженство за душата. Как да не се почувстваш обичан?
П.П. И да, катми правят бабите на село, не палачинки.
2. Бухти/пирожки
Добре, не можем да се ограничим само до една закуска, правена от баба. Защото всеки от детските си години знае, че закуската е най-важното хранене за деня и не трябва да се пропуска. Особено, когато баба се е нагърбила с тази важна и тежка задача – детето да е хапнало сутринта! А какво засища най-добре – тестеното изделиеее. Сладки или солени, бабините бухтички/пирожки равни нямат! А и са доста по-удобни за пренасяне – държиш една в ръка, тичайки към детската площадка/работа (все пак казахме, че и пораснали, винаги си оставаме внуци на бабите си).
3. Кюфтенца
Картофени или от кайма, с доматен сос или по чирпански, дори просто гарнирани със салата от току-що набрани градински зеленчуци – това е най-бързият засищаш аламинут на всяка баба. Просто вади тиганчето, палва котлончето и ХОП, вече чуваш апетитното цвърчене на пържеща се мръвчица (преглът!). Слюнкоотделяме дори само, докато си ги представим, а какво остава когато ги вкусим. Вече обмисляш да звъннеш на баба си и да идеш за обяд при нея, нали?
4. Баница
Няма човек, който да се нарича българин и да не е вкусвал нашенското „суши“ – баница. Да, това е ястие, което се състои от 3-4 компонента, но вариации – много. Дърпана, къпана, наложена, вита, с допълнение към плънката – я лапад, я коприва или праз. Всяка българска жена хем прави уж класическа баница, хем е по индивидуална лична рецепта. А стане ли баба, баницата ѝ се превръща в едно от редовните за хапване неща, които прави. Така че няма как да не бъде включена в класацията.
5. Чушки
Знаем, че не звучи като ястие, но просто те са толкова благодатен зеленчук. Имал ли си баба, живееща в къща на село, имали сте и градина. Няма градина, която да не е засята поне с по два реда домати, краставици и чушки. Е, от първите две се правят предимно салати, но от чушките…. Най-разнообразни манджички. Най-известната и проста, но умопомрачително вкусна от тях, е „лятната манджа“. За по-трудоемки гозби също стават – пълнени с ориз или булгур, дори с боб. Всякак са вкусни, когато са късани и готвени от ръцете на жената, която те е отгледала.
6. Яйца
След зеленуковата градина, задължителното друго нещо във почти всеки селски двор са кокошките. А какво снасят те? Яйца, които са суровината за направата на много бързички аламинути. Яйца по панагюрски, просто бъркани или пържени яйца. А добавиш ли малко колбас или зеленчук и налице е най-апетитният омлет. Ех, готвен на селска печка, леко попил аромата на пукащите в печката дърва, на която се готви – незабравим спомен от детството.
7. Гювеч
Любимата за направа гозба на баба, която и внуците обичат, е гювечът. В него може да бъде сложено всичко, което е налично в градината. Зеленчук, нарязан на едро, сложен на бавен огън в глинения съд и докато се мръкне, една вкусна магия се е сготвила. Постен или с месо, винаги става великолепен. Защото от златните ръце на баба винаги е така.
8. Пълнено животно
Идеш ли на село при баба за коледните празници, знаеш, че те очаква обилно хапване. А баба ти пък, знае ли, че ще събира под покрива на къщата си всички деца и внуци, се развихря в кухнята и прави една голяма софра за угощаване. В средата ѝ винаги има някакво пълнено животно – пиле, пуйка, заек… каквото гледа в двора си. А още по-умелите в кулинарията баби експериментират и като пълнят едно животно с друго – пуйка с пилешко и заешко е нещо съвсем обичайно срещано на село.
9. Боб
Бобена чорба, боб яхния, боб в гърне, бобена салата – във всички варианти си облизваш пръстите. Най-сладка обаче си остава бобената яхния – има една специфична гъстота и в нея всяка баба слага специално подбрана от нея подправка, която му придава индивидуалност. Хапнеш ли от яхнията, веднага разпознаваш кой я е готвил – само по подправките. А топнеш ли си в нея и малко току-що изпечен хляб – РАЙ!
10. Дроб сарма/мусака
Вкусът на посрещнат на село Гергьовден. С това асоциираме дроб сармата. Крехкото агнешко е задължителна част от трапезата по това време на годината. Но какво правим с „агнешките дреболийки“? Та то минава за едно от скъпите меса все пак. Тук на помощ идва баба и предаваната от майка на дъщеря семейна рецепта за дроб сарма.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.