„Нова година, ново начало, ново АЗ.“ Една от големите заблуди на отлагащите хора. Уж „промяната започва от днес“, ама… „утре“ винаги е по-избираната опция. Истината е, че тя никога не става „веднага“ и изцяло. Промяната е резултат от малки крачки всеки ден, насочени към нейното постигане.
Затова не си давай напразни обещания, които още с изричането им, звучат непостижими. Обещай си малки, точни, ясни и крачки неща, които да направиш, за да станеш постепенно човека, който искаш да бъдеш. Започни с по-лесно постижимите неща и лека полека повишавай сложността им.
Като начало започни с обещания, които ще спазиш тази година. Ето и примерни 10, с които да стартираш. А сетиш ли се по-добри или по-постижими – следвай тях. Важното е да имаш крайна цел и ясни стъпки, по които да стигнеш до нея.
1. Да си поставя поне една цел, която да постигна през тази година
Неволно или не, често пъти сякаш се изпускаме и казваме пред аудитория неща, които искаме да направим. Но влагаме ли наистина смисъл в казаното? Искаме ли наистина да построим къщата, за която мечтаем от малки? Мислим ли реално да идем на бленуваната почивка на Малдивите? А стартира ли собствения бизнес, който планираш от години?
Ако „не“ е отговорът на всички тези въпроси, то е време да се замислиш, да се вземеш в ръце, да подредиш желанията си по приоритет и да започнеш да ги изпълняваш едно по едно. Хубаво нещо са мечтите, но още по-хубави стават, когато се превърнат в реалност. Действай.
2. Да бъда по-либерален
От малки ни учат, че е добре за нас да изграждаме свое собствено мнение и да го отстояваме пред аудиторията, на която го споделяме. Винаги ли обаче трябва да сме твърдоглави и неотстъпчиви в позицията си? А какво става, когато и опонентът е с подобно поведение? Къде ще му излезе краят?
Затова е добре да сме по-либерални с околните, да приемаме и тяхното право да имат мнение и ако то не нарушава общоприетите норми, няма нищо лошо да си следват вижданията. Щом това ги прави щастливи. Щом не пречат на околните. Мирът и спокойствието са много по-важни от това винаги ти да печелиш спорът или играта. С годините все повече осъзнаваш това.
3. Да имам по-добра физическа подготовка
Вече в пространството витае сентенцията, че „седенето е новото пушене“. Бавно, монотонно, ден след ден, седенето на едно място (а често и в грешна поза) води до трайни заболявания, които усещаме, че сме придобили едва, когато започнем да забелязваме симптомите им. А все повече дейности ни се налага да вършим от седнало положение. Все повече професии изискват заемането на тази основна позиция на тялото.
Единствената превантивна мярка, която можеш да вземеш, е редовното движение. Което като антидот да действа срещу обездвиженото ежедневие. Може да е час за йога, 40 минути във фитнеса или просто да се прибереш пеша след работа. Важното е да си отделяш подобно време всеки ден за себе си, за здравето си. За да се чувстваш добре.
4. Да обръщам повече внимание на близките си хора
Никога не трябва да забравяш, че ти си продукт на своите родители и на техните – също. Отгледан си със всичката всеотдайност и любов, която са имали и са могли да ти дадат. Когато вземеш в ръце живота си, добре е да започнеш да им показваш благодарността си. И тук не говорим за обграждане със скъпи покупки и маркови изделия. За най-простото нещо, но и най-дефицитното говорим – внимание, грижа, споделена добра дума.
Това е нещото, от което имат нужда близките ни в повечето случаи – време, което да им отделиш. Прави го по-често, защото те няма да са вечно с теб. Оценявай общите ви мигове и се стреми да се случват на по-кратки интервали от време. Хубаво е.
5. Да се развия в хобито си
Ако вниманието ти е ангажирано само с едно и също нещо – например фокусиран си основно върху работата си, то няма как да си почиваш. За да смениш малко мислите си и да може да се възстанови полезната мисловна дейност, трябва да се ангажираш с нещо различно. И е желателно да се редуват умствена с физическа натовареност.
Точно тук е мястото на твоето хоби – танци, рисуване, пеене… извършване на каквато и да е разнообразна дейност. Но трябва да го правиш с желание. А имаш ли него, от само себе си ще дойде и интересът към развитие в хобито. А когато човек се чувства добър в нещо, трупа увереност, която прелива и в останалите му житейски занимания (работата например). Така две напълно различни дейности могат всъщност да ти помагат за решаването на трудностите, в която и да е от тях. Хитро, нали?
6. Да се храня малко по-здравословно
Колкото и важна да е външната грижа за тялото (физическата натовареност и поддържането на добра двигателна култура), толкова важна е и вътрешната (продуктите, с които храним тялото си). Няма да ти даваме конкретни рецепти или режими, които да спазваш – сам ще усетиш от какво има нужда организмът ти.
Ако срещаш затруднения – специалисти в областта ще ти съдействат. Искаме само да отбележим, че е добре да се храним с чисти, сезонни храни (шансът да са пълни с оцветители и стабилизатори е по-малък) и по възможност да се избягва или поне да се намали консумацията на „fast food and snack”. Резултатите няма да се бавят и сам ще усетиш разликата в тялото си. Защото, за да ни служи то добре, трябва и ние на него да служим подобаващо.
7. Да си давам нужното време „от мен за мен“
В свят, в който почти непрекъснато сме заобиколени от хора (на работа с колегите сте в модерните „open space area”; в автобуса си тяло в тяло в час пик с останалите пътници; масата ти в бара се намира между шумни компании), позволи си лукса да имаш изцяло твое време. Лично от теб за теб.
Позволи си това усамотение, дай си тази възможност да останеш насаме със себе си, да се вслушаш в тялото си, да чуеш мислите си. Подари си малко покой за сетивата. Ще видиш колко бързо ще успееш да презаредиш „батериите“ си и да имаш сили отново да се гмурнеш в ежедневната навалица. Просто прави това „упражнение“ по-често за по-дълготраен ефект. Ще оцениш полезността му.
8. Да си държа на думата
„Казана дума – хвърлен камък“. Това е пословица, която много хора знаят, но малцина спазват. А това е много жалко. Няма никакво значение какво казваш, ако то не е подплатено с действия. На никого не му става приятно, когато някой не спази казаното от самия него. Остава един горчив послевкус, едно усещане, че си излъган; че си предаден; че са те накарали да се почувстваш глупаво.
Не бъди един от тези. Оставяй хората с добро впечатление за себе си. Оставяй себе си с добро впечатление за себе си. Че си достоен човек. Че си отстояваш казаното. Хубаво е да знаеш, че има на кого да разчиташ. Бъди рамо, на което може някой да се опре, а не патерица, която се чупи под най-лекия натиск.
9. Да бъда по-търпелив
Някои хора са природно надарени с нерви, дебели като корабни въжета. Други пък постигат търпението с натрупването на житейски опит. Независимо от кой тип си ти, важно е да забележиш, че който проявява нужното търпение за важните неща и умее да изчаква до „правилния момент“, успява да постигне целите, които иска. Затова не съжалявай, че не всичко се случва сега, веднага и на момента, в който го искаш. Дай на времето време… то най-добре знае кога да ти поднесе онова, от което имаш нужда в живота си. Просто имай малко търпение.
10. Да излизам по-често извън комфортната си зона
Предизвиквай се! Не си позволявай да изпадаш в състояние на покой! То не води до нищо градивно, напротив. Подлъгва те да се отпуснеш, да загубиш скорост, да се пуснеш по течението и… бавно, но сигурно да започнеш да отпадаш от играта наречена „живот на пълен оборот“. Не забравяй – за всичко хубаво на тази земя, трябва да се полагат усилия; за да постигнеш резултати, които досега не си, трябва да извършиш действия, които досега не си. Действия. Тук се крие ключът към успеха.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.