Навиците, особено вредните, се създават по-лесно, отколкото се губят. Несъзнателно рутинно правим неща, които не са здравословни за нас, но нали е по навик.
С течение на времето често не усещаме кога ежедневието ни е затворило в един порочен кръг, от който трудно се излиза. Трудно, но не и невъзможно. Рутината може да бъде прекъсната в почти всеки един момент, с малко воля и още малко постоянство.
В следващите редове сме подготвили 10 от най-често срещаните нездравословни навика! А ако е нужно, е добре да преосмислите някои компоненти от рутината си.
1. Телефон
Прекомерното седене пред екрана е навик, който почти всички имаме. С мобилните си устройства вече можем да вършим повече неща, отколкото някога сме си представяли. Можем да ги използваме за игри, комуникация и разбира се, за работа, което ги прави изключително удобни и практични. Точно там някъде започва проблемът. Колкото повече задачи можем да отметнем на тях, толкова повече време изкарваме пред екрана. Дори времето си за почивка често прекарваме пред телефона, затова и тя е непълноценна. С една бърза справка в настройките имаме възможността да видим колко време сме прекарали на него днес, като… обикновено резултатите са стряскащи.
2. Junk food
Кой не обича да хапва пица, докато гледа любимия си сериал след дълъг и уморителен работен ден? А пък сега в жегата, какво по-хубаво от един сладолед? Всички тези неща са чудесни, но е важно да не се прекрачва границата и да не се превръщат в ежедневие, защото именно тогава стават вредни. Прекалената консумация на такива храни би могла да доведе до различни проблеми и дискомфорт, които, вярвам, предпочитате да си спестите. Евентуалните проблеми с кожата и теглото са сред първите ясни признаци, че е време да редуцирате този вид храна.
3. Закъсняване
Честото закъсняване може да се тълкува като несериозно поведение. А и нека не се лъжем – в даден момент си става точно такова. Но като изключим факта колко неприятно е за останалите, замислете се колко е неприятно и за самите вас. Постоянното тичане, защото пак сте излезли в последната секунда… Освен изморяващо е и стресиращо. А пък представете си, че отивате на среща, няма да е готино да се появите пред човека, докато се борите за глътка въздух, защото сте тичали, за да стигнете горе-долу навреме. Вярно е, че в повечето случаи, ако оставиш задачата за последните 5 минути, в крайна сметка тя ще ти отнеме само 5 минути, но заслужава ли си все пак риска?
4. Не отделяте време за себе си
Да „работите“ първо за вас самите, преди да започнете да работите за някой друг е силно подценявана ценност. Работата винаги ще я има, няма да избяга, но времето, за съжаление, прави именно това. Докато се усетите, е минала цяла седмица, в която е напълно възможно да сте пропуснали да направите нещо хубаво за себе си. Седмица по седмица, става месец и така това се превръща в един силен, но и също толкова вреден навик. Отделяйте време за себе си и правете нещата, които обичате. Било то и малко като за начало, промяната ще дойде и несъмнено ще я почувствате.
5. Липса на движение
Хората, работещи в корпоративна среда, ще разберат най-добре тази точка. Точно ние прекарваме по 8 часа на ден вперили поглед в компютър и често движението се изразява основно в придвижването от и до работа. Недостатъчното движение се отразява лошо както на цялото ни физическо състояние, така и на психическото – може да доведе до склонност към депресия и/или тревожни състояния. Редовните упражнения, макар и по-леки, понижават нивата на стрес, а с достатъчно постоянство тренировките променят и външния вид и определено водят до по-висока самоувереност. А и все пак – движението е здраве.
6. Ежедневно недоспиване
При всеки организъм нуждите са малко или много по-различни, но едни пълни 8 часа сън не вредят на никого, даже напротив. 3, 4, 5 часа… уви, не стигат, за да си отпочинете, както трябва, а може да се стигне и до забавяне на метаболизма. Прекомерната употреба на електронни устройства преди лягане също не допринася положително за съня. Пълноценната почивка през нощта ви прави много по-продуктивни, както и физически и емоционално устойчиви през деня.
7. Оплакването като навик
Да се оплаква може всеки, но по-важно е да знаем кога да спрем и най-вече, че само с мрънкане не става. Оплакването само по себе си не води до нищо друго освен до негативно настроение у вас и хората наоколо, а задръстването с такива емоции само ще усложни проблема. Предприемането директно на действия първо ще ви спести много време, второ със сигурност ще доведе до прогрес и резултати. В крайна сметка, както си го направим ние сами, така ще е.
8. Желанието винаги да се справяте сами
Прекрасно е да знаем и можем все повече и повече и да се справяме с всичко сами, но както всяка крайност, така и тази е склонна да действа деструктивно. Важно е обаче да знаем кога трябва да поискаме помощ, преди нещата да са се разпаднали или да са станали непоправими. От опит глава не боли, от поискана помощ също. Но ако това е навик граден с години, както често се оказва, ще му е нужно известно време за преодоляване.
9. Пренебрегване на симптоми
Случвало ли ви се е да се оплаквате от дадена болка или дискомфорт продължително време и да не правите нищо, защото „сигурно е временно и ще мине“? Не че и това не е възможен развой на събитията, но ако нещата междувременно се влошат, не трябва да се сърдите на никого другиго освен на себе си. В така заетото и забързано ежедневие, което масово водят повечето хора, сякаш някак стана навик да се вземат мерки в такива аспекти, само когато „ножът е опрял до кокала“. Точно това е най-нездравословният навик – да се пренебрегва здравето, което трябва да е приоритет номер едно. Без него няма да имаме нито едно от другите неща, за които все бързаме.
10. Почивката е дефицит
Повечето хора смятат, че ако си спестят малките почивки между работата, ще успеят да свършат повече, да отметнат повече задачи. И въпреки че нагледно сме видели, че това не е ползотворен вариант, много от нас продължават да го правят. Наличието на точно такива, макар и по-малки почивки, спомага за това ние самите да се чувстваме добре, да не сме преуморени и да сме значително по-продуктивни. Когато сте си дали малко време да отдъхнете, после можете да започнете работа с много по-голяма сила, отколкото ако работите непрестанно. Ако не слагате работата на пауза поне за малко, това може да доведе и до бърнаут в бъдеще.
Привърженичка на класическата литература, усъвършенстваща се в свиренето на цигулка и автор на поезия. Ценител на музикалното изкуство като цяло, но най-вече на творчеството на Остава. С неподправено чувство за хумор и умерен сарказъм.