В разгара на летния сезон сме. И точно в периода, в който всеки или доволно се излежава вече на плажа, или тъкмо резервира морската си ваканция. По тази причина решихме да те подготвим с 10-тина неща, които да очакваш, че ще срещнеш по морския бряг и биха могли да те напрегнат. Знаем, че някои от тях са вече сведени до минимум, а други – просто непреодолими. Затова пък когато си подготвен психически за един проблем, много по-лесно го преодоляваш. Или успяваш да измислиш начин как да го избегнеш предварително.
Щом си в отпуска, от теб се изисква само едно – да си доволен от случващото си и да си щастлив от живота. Наслаждавай се на всеки един момент, минимизирай напрежението и обръщай внимание на истински важните неща. Всичко друго е преходно. Но нека все пак да видим кое е то.
1. Боклуците
Със седмици избираш плажа, на който да прекараш бленуваната си лятна почивка. Идва заветния първи ден от нея. Отиваш, постилаш хавлията си, сядаш и искаш да си доставиш онова блажено чувство – да усетиш песъчинките между пръстите на краката си. Заравяш ги и какво? Не райско преживяване, а Ад – от долните пластове на пясъка започват да се подават всевъзможни остатъчни отпадъци от предни посетители.
Най-често срещани са фасовете (страхотно някой друг да те постави в позицията все едно си част от обществен пепелник), найлонови торбички и опаковки от разни пакетирани храни и разбира се, класиката – шлюпки от слънчогледови семки! Колкото и да повтарят, че „това е био разградим продукт“, не е зле тези, които го произвеждат, просто да си го събират. От възпитание и култура. Все пак плажът е за всички.
2. Излишният шум
Независимо дали ще са родители, подвикващи на палавите си деца; шумна компания тийнейджъри, който са решили да направят плажа на дискотека като си донесат преносима колонка с тях или някой „тежкар“, който дойде ли на морето, трябва да се покаже с видео чат на всичките си приятели и да им докаже, че е тук наистина, за да може да му завидят – всичкият този шум е напрягащ. Когато си на див плаж, искаш да чуваш звуците на природата, а не на хората все пак. А щом се появят едновременно някои от тези фактори, наистина става доста неприятно.
3. Да си запазваш място на първа линия
Навикът да си правиш резервация преди да излезеш на бар или дискотека вече прераства и на плажа. И в това няма лошо – чудесно е даже! Хората стават организирани, имат план и си го следват. Но резервирането на маса или чадър на плажа, прилежащ към зоната, обслужвана от заведение, е едно. А на прибиране рано сутринта от дискотека да минеш и да си оставиш хавлията на обществените шезлонги или да ги постелиш на първа линия, само за да си гарантираш, че ще имаш топ мястото на плажа, след като се наспиш на обяд – малко е егоистично и некоректно. Плажната ни ивица не е малка, място за човека винаги се намира – дори и на обяд. Не стигай до подобни изпълнения – дразнещи са.
4. Летящи предмети
Това вече е трудно решим проблем. Летящи предмети ще има винаги, където има и хора. Но все пак, там, където сте по-разредени, шансът да бъдеш улучен от някоя летяща топка или случайно измъкнат от вятъра чадър, е по-малък. Разбира се, никой не го прави умишлено, но е просто неизбежно. Особено при наличието на вятър. Ами така е на плажа. С този дразнещ елемент е почти невъзможна битката. Но пък успееш ли да го пребориш мисловно, ще си проличи колко си напреднал в тези ментални упражнения и дали си достигнал желаното „дзен“ ниво.
5. Домашните любимци
Още в самото начало ще кажем, че ние харесваме домашните любимци. Но на обществени места, особено силно населени като централни плажове – не мислим, че трябва да придружават стопаните си. Особено кучета. Има си обособени места по плажовете (по-безлюдни, по-диви), където може спокойно да идеш с четириногия си приятел, да си поиграете и да го оставиш да тича на воля. Но определено плажни ивици, на които има малки деца, възрастни хора, а и са по-гъсто населени – не е добра идея кучето ти да е с теб. Нито на теб ще са ти приятни постоянните забележки от страна на околните, нито на хората ще им е спокойно. А на плажа човек трябва да е лежерен и щастлив, а не напрегнат и намусен, нали?
6. Миризмите
Мммм да… Сам се досещаш, че нямаме предвид ароматите на природата – понякога появилите се водорасли или специфичният аромат на солена вода. Визираме всичко, което е в следствие дело на човека. Най-сериозни са миризмите от каналите с мръсна вода, които хотелиери и ресторантьори изливат директно в морето на определени места. След това в класацията ни са ароматите на скара, които се носят по всеки плаж, на който има разположени заведения. Не това е представата на човек, когато иде да събира тен по крайбрежието и няма как да не се подразни.
7. Колите по плажа
Разбираме, че за мъжете е голяма гордост това каква кола карат. Не ни е ясно обаче толкова ли няма други места, където да си показват автомобилите, та чак до плажа опряха. На тези шофьори им е толкова необходимо да са сигурни, че всички летуващи са наясно кой кара тази кола, та с нея спират едва ли не в морето. Звукът на подобна техника, примесен с аромат от изгорено гориво, са неща все нежелани от плажуващите. Молим ви, притежатели на скъпи леки коли, намерете по-подходящо място за излагане на тези бижута. Плажът е за съвсем друг тип преживявания.
8. Продавачите на царевица
Добре, тук сме склонни да се съгласим, че има някакъв чар в това рекламиране „Тооопла, вкусна, млечна, сочна царевицаааа“. Връща те в детството; в безгрижните дни, в които с нетърпение очакваш да чуеш този повик, за да започнеш да умоляваш родителите си да ти купят. А сега или вече си достатъчно голям сам да си вземеш „златния кочан на Майкъл Джордан“, или самият ти си родител и угаждаш на детето си. Да, мил момент, стига да не се повтаря на всеки 15-тина минути. Тогава вече става леко изнервящо.
9. Пищящи деца по плажа
И като споменахме детски спомени… сещаш ли се колко пъти вашите са те викали с „Излизай от водата, посинели са ти вече устните, ще се разболееш!“. А „Колко пъти съм ти казвал да не влизаш във водата, след кат вече сме решили, че след малко си тръгваме?“. Да, все заръки, които си чувал като малък, но сега ти се налага да слушаш и като голям. Няма плаж, на който да не се е провикнал с подобно изречение поне един родител на ден. Знаем, че понякога има ситуации, в които няма как да не се повиши тон на детето, ноо… нека всички опитаме да ги сведем до минимум. И да не забравяме, че на обществени места трябва да се съобразяваме и с околните, не само с личния си комфорт и настроение.
10. Големите надуваеми играчки
Освен ако не си потенциален ползвател на някоя от надуваемите играчки, дърпани от джет/лодка или не желаеш да подкараш самия джет, със сигурност това е шумотевица, от която искаш да стоиш далеч. Това е свръх дразнеща ситуация, тъй като обединява в едно няколко от по-горе изброените – аромат на гориво; шум на моторни двигатели; писъци на хора; тийнейджъри, които са вдигат глъчка по презумпция. Да, има точно обособени зони за подобен тип водни атракции, но те се срещат все по-често на все повече плажове. Поради тази причина и възможността да ги избегнеш става все по-малка.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.