Много са познатите имена от т.нар. „new age“ психология. Мотивационни говорители, които, по думите на мнозина, са променили животи. Дали обаче приложната психология е това, за което ни се представя?
1. Тя ще промени живота ни – ами, не точно. Единственото, което могат да направят няколко гурута и различните им книги, е да ни мотивират. Оттам нататък всичко е в нашите ръце.
2. Ще ни помогне да се чувстваме по-добре – от части е вярно. Четенето на позитивни материали и на техники за промяна на съзнанието ни действително би ни накарало да се чувстваме по-добре. Защото, когато видим нещата от друг ъгъл, намираме изход от собствения си лабиринт.
3. Ще намерим много съмишленици – и да, и не. Едно от твърденията в позитивната психология е че трябва да променим средата около нас, ако искаме промяна. С други думи, да се заобиколим с хора, които мислят и виждат света като нас. В социалните мрежи циркулираше цитат, чийто обект беше Дейл Карнеги – авторът на „Как да печелим приятели и да влияем на другите“. Иронията е, че самият Карнеги умира в пълна самота. Концепцията, че трябва да се събираме с хора с нашето мислене е вярна до момента, в който не спрем да приемаме различния само заради разликата в гледната точка.
4. Ще започнем собствен бизнес – рядко явление, но се случва. При сблъсъка ми с този вид литература открих, че повечето книги са с изцяло бизнес насоченост. Логично е, защото за да се създаде бизнес се изисква добра нагласа и да се действа въпреки страха. Но ако просто търсим начин дa променим мисленето си, мрежовият маркетинг едва ли ще ни помогне.
5. „Всичко, което мотивационните лидери ни казват, е истина“ – съмнявам се някой да вярва в това и все пак има хора, които, изпаднали в отчаяние, са склонни да повярват на всяка дума. И да закупуват всяка книга, препоръчана от тези „експерти“. Което ни води към следващата точка.
6. Манипулацията е изкуство – факт. Ако накарате 50 човека да си закупят дадена книга, която ще ги трансформира за 30 дни, няма да усетите кога сте събрали парите и сте отпрашили нанякъде. Когато сме уязвими, е трудно да повярваме, че някой ни използва.
7. „От всяко дърво свирка не става“ – или няма как от всеки човек да стане мотивационен гуру. Действително не е толкова трудно да повярвате в концепцията на позитивната нагласа, както и да си купите 100 книги по мениджмънт. Но за да сме добри оратори, все пак ни трябва талант. И харизма.
8. Животът е по-лесен в книгите – да. Едно е да опишем трагично преживяване в три страници и как сме го преодолели стъпка по стъпка. Съвсем различно е, когато се случи на практика. Подходът на всеки човек към житейските събития е различен, както и времето, което би му отнело, за да се справи с тях.
9. Съветите в приложната психология са общовалидни – ами… не. Лично аз се запитах няколко пъти къде изчезнаха всички говорители, гурута, експерти, когато се сблъскахме с пандемията. Със страха, който тя донесе. И нямам отговор. Част от тях, признавам, са активни в социалните мрежи, но говорят за това как не бива да се оставяме на негативните емоции и как следва да сме силни. ОК, това е така. Но дали те са си търсели работа в продължение на месеци, дали се притесняват за зимата и семействата си?
10. По-скоро поука – хубаво е някой да ни даде напътствия. Но само сблъсквайки се с реалната среда можем да ги оценим и дори да ги отхвърлим, защото са погрешни. Всеки от нас живее по начин, който смята за правилен и се учи от грешките, които допуска. Това са уроците, които, може би, един ден ще предаваме на децата си.
Екатерина Попова е студентка в СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Връзки с обществеността“. Обожава да пътува и да снима. Кучетата и филмите са нейният втори живот.