Ако не си от заможно семейство или нямаш стабилно наследство, със сигурност ти се налага да работиш за насъщния си. Знаеш ли обаче как да цениш парите, които изкарваш? А успял ли си да разбереш тънкостите как да накараш парите да работят за теб, а не ти за тях?
Това е основната отличителна черта между служителя и предприемача. Но не за предприемачество ще говорим в тази статия. Все пак става дума за дейност, която не всеки е готов да упражнява.
Всеки обаче трябва да борави с пари. Иска или не! Затова ще обърнем внимание на някои основни правила, които е добре да спазваш при работата си с тях, както и полезни навици, свързани отново с личните финанси.
1. Житейския лимит
Неслучайно народът казва, че „всеки се разпростира според чергата си“. При търсенето на работа основен мотиватор е заплащането. Напълно логично. Надали някой би си позволил да работи за по-малко, отколкото са му нужни за ежемесечните разходи, та и малко отгоре. Все пак този живот не ни е даден само за ходене на работа и за плащане на сметки. Ако обаче тези пари „отгоре“ не ги харчиш, а си ги заделяш, след известен период от време ще имаш спестени пари, без да си правил компромис със собствените си нужди. Затова е хубаво да премислиш добре условията, които ти предлагат при започването на нова работа. И да, знаем, че битува фразата „не всичко е пари“, но определено, когато ги имаш, нещата са доста по-лесни и приятни.
2. Спестявай
Както наблегнахме в предишната точка, умението да спестяваш пари е много, много полезно. Дори бихме казали ключово при взимането на определени финансови решения за настоящето и бъдещето. Не казваме никога да не се отпускаш малко – всеки има нужда понякога да не се замисля много кое колко струва. Но понякога! Не това да е основно житейско верую. Съветът не е и да се превръщаш в краен скъперник. Някъде по средата е. Спестяванията дават възможност на човек, когато пиленцето кацне на рамото му, той веднага да го хване. Това е умение на проактивните хора. За да не пропуснеш момента! Наистина има неща, които се случват веднъж в живота, и наистина ще съжаляваш до края на дните си, ако го пропуснеш заради липсата на собствени средства и неправилното им менажиране.
3. Не харчи повече, отколкото изкарваш
Добре, не всеки съумява да заделя средства. Но поне трябва да се вмества в рамките на личните си доходи. Това е минимумът, от който стартира всеки (стремящ се към личен успех и прогрес) човек. Балканецът е пословичен с умението си да живее 5 за 4 – това го знае всяко хлапе! Как го прави, та дори и оцелява – само той си знае. Но… за по-голяма сигурност, не се подвеждай по този балкански синдром. Бъди принципен! Знай доходите си и се вмествай в тях. Ако не успяваш да си подсигуриш всичко, от което мислиш, че има нужда, има два варианта. Първият – намери начин да изкарваш повече средства, за да си задоволиш нуждите. Вторият – не са ти чак толкова необходими всички тези неща – не правиш чак толкова голям компромис със себе си.
4. „Пари за черни дни“
Ще си кажеш „Нали вече говорихме за спестявания?“. Не! Да събираш пари за нещо точно и ясно – това е спестяване. Да имаш „пари за черни дни“ са средства, които се ползват при извънредни ситуации. Случва се нещо непредвидено – колата се разваля, гръмва ти бойлерът, поврежда се печката, трябва спешно да се оперираш… Или каквото и да е неочаквано събитие. Добре е да си подготвен за подобни случки. Да, кредит винаги може да се изтегли, пари назаем от приятел – също е вариант, но всичко това те прави длъжник (с лихва или без). А няма човек, който да се чувства комфортно в подобна ситуация. Затова просто не се поставяй сам в такава, ако имаш възможност.
5. Инвестирай
Досега споменахме необходимия наличен минимум на налични средства, чрез който да си гарантираш независимост. Тук започваме малко по малко да навлизаме в ситуацията, в която караш парите да правят още пари и малко по малко да увеличаваш финансовите си средства. Инвестициите са най-добрият вариант за подобен случай. Но те трябва да са добре проучени, разгледани от всички страни и ситуации. Бъди разумен и винаги леко мнителен. Не бързай да се доверяваш на непроверени твърдения. Само защото някой приятел ти е казал „тук имам една страшна оферта за теб, ще изкараме много пари“, не означава, че това ще е така със сигурност. Твоите средства са лични и само ти решаваш как да ги управляваш.
6. Влагай средства в себе си
Няма по-добър проект, в който да влагаш, от самия себе си! Искаш да научиш език, за запишеш курс за допълнителна квалификация или пък такъв за усвояването на напълно ново умение. Влагаш средства сега, а получаваш възвръщаемост цял живот – какво по-хубаво от това? Трудно ти е да започнеш кариера в нова сфера? Тогава вложи време в доброволчество, стажуване – ще имаш възможността да черпиш опит директно от извора! А това, което можеш да си „откраднеш“ в практиката, не рядко се оказва много по-ключово за успеха, отколкото наученото от преподавател. Бъди проактивен, развий сега умения в посоки, които привличат интереса ти и се наслаждавай на успехите, които ще жънеш в бъдеще, благодарение на тях.
7. Разумът с предимство пред емоциите
Стане ли дума за пари, още повече за личните ти такива, винаги добре обмисляй за какво ги харчиш. Действай разумно и хладнокръвно. Обмисляй всички опции за развой на събитията. Не бъди вечният оптимист точно в тази ситуация, а предимно реалист. И положителните, и негативните влияния трябва да се обмислят и развият – до какво биха довели и би ли успял да се застраховаш с адекватна реакция към тях. Не поемай необмислени рискове, ако нямаш необходимите средства да покриеш резултатите от тях. Да, точно те са тези, които водят до бързото набавяне на „големите пари“, но водят и до големите крахове – не спирай да си го повтаряш при всеки вътрешен порив, който те подтиква повече да се поддадеш на емоциите, отколкото на разума си.
8. Заем или не?
Заемите понякога са единственият възможен вариант. Заслужава ли си обаче лишенията? Те имат смисъл, когато си сигурен, че финансираш нещо наистина стойностно, работещо и едновременно ще успееш да си върнеш кредитите и ще реализираш печалба от тях. Ако ли не, проектът си остава просто на ниво „добра идея“ или просто „много искам това“. Вземеш ли пари назаем, независимо дали от приятел или от банката, означава, че за период от време част от личните ти финанси ще отиват за покриването му. Тоест ще трябва да се вместваш в по-малък бюджет за известен период от време. Та… струва ли си да правиш тези лишения? Премисли го и тогава действай.
9. Подсигури си старините от рано
Знаем, че това не е основната мисъл на човек, намиращ се в разцвета на силите си. Никак не е зле обаче овреме да започнеш да си подсигуряваш сигурност за живата, очакващ те след прекратяване на професионалния ти стаж. Ще кажеш „Защо ми удържат тези суми по осигуровки от счетоводството в този случай?“. Да, с право ще се замиташ. Но в България няма особено доволни пенсионери, нали? Затова не разчитай само на държавата. Ти най-добре знаеш нуждите и потребностите си, мечтите за бъдещето си – също. Представяш си старините в къща с гледка към морето? Започни да оглеждаш имоти от рано. Искаш да си спокоен, че ако имаш по-сериозни здравословни проблеми, ще разполагаш със сумата? Отвори си влог и спестявай всеки месец някаква сума в него още от днес. Правиш го за себе си…
10. „Не“ на хазарта
Минавало ти е през ума поне веднъж в живота, знаем – „Какво ли ще е, ако спечеля лотарията? Ами, хайде, ще пусна едно тото, пък може и да съм следващия късметлия!“. Пусни, добре. Но не разчитай точно тази печалба да ти оправи живота. Още повече недей да го правиш редовно. Така ще си повече спонсор на останалите спечелили, отколкото да пестиш за себе си средства. Още по-малко не се подхлъзвай по по-солидните хазартни игри – бридж, ролетка и машинки. Неусетно ще останеш без пари, който можеш да вложиш в много по-мислени неща (изброихме някои от тях в по-горните точки). Приеми факта, че пътят към сериозния успех минава през упоритост и работа. Не лежи основно на късмета!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.