Знаете ли, че човек прекарва средно около 2.5 години от живота си в настинка и грип. И въпреки това, когато ни налегне хрема, кихавица, умора и болки в мускулите имаме чувството, че ни е за пръв път.
Ако и вие сте попаднали в лапите на настинката или по-лошо – на грипа, значи е време за спешни мерки. Вероятно повечето от вас си имат два-три изпитани метода за бързо възстановяване, но заблудите за лечението им, оказва се, са много повече. Ето 10 от най-разпространените.
10. Чаят и топлата супа лекуват
Не. Горещият чай и питателната супа може и да ни карат да се чувстваме по-добре, но те не лекуват болестта. Всички пием чай, когато сме настинали, в това няма проблем, но само с чай и топла супа трудно ще успеем да преборим болестта.
9. Ударни дози витамин С лекуват по-бързо
Не. Приемът на ударни дози витамин С от край време се използва за профилактика на простуда и грип. Трябва да се има предвид обаче, че тялото ни е способно да усвоява само по 200 мг на ден. Остатъка организмът ни изхвърля с урината и не влияе добре на бъбреците.
8. Не трябва да пием мляко
Широко разпространено е мнението, че млякото и млечните продукти улесняват образуването на слуз в белите дробове и синусите, затова не трябва да се приемат, когато сме болни. Това обаче е просто мит. Богатото на пробиотици кисело мляко, например, дори може да облекчи симптомите.
7. При настинка не трябва да се спортува
Нищо не пречи да направите редовната си тренировка при лека хрема или кашлица. Разбира се, с подходящо облекло. Горещият душ след това дори може да се окаже полезен в борбата с вирусите. Ако обаче сте прекалено отпаднали, не рискувайте и си останете вкъщи. Ще компенсирате, когато оздравеете.
6. Не трябва да се целуваме, когато сме настинали
Целувката въобще не е толкова заразна, колкото си мислим. Най-голямата заплаха всъщност идва от течащия ни нос. Секрецията на носа е защитната реакция срещу различните вируси и бактерии, но често става причина и за разнасяне на заразата. И все пак е добра идея да намалите малко целувките.
5. Трябва да се изпотим, за да „изкараме“ болестта
Не е нужно да се опаковаме в три ката дрехи, за да се изпотим и така болестта да излезе от тялото ни. Най-важното е да не студувате – ако ви побиват студени тръпки и ви е дискомфортно, разбира се, че трябва да се облечете повече. Но не е нужно насила да принуждавате тялото си да се изпотява, защото това не дава никакви гаранции за оздравяване.
4. Глад при температура, хранене при настинка
Не е ясна каква е връзката между тези твърдения, но и двете са неверни. Хранете се здравословно, независимо дали имате температура или сте настинали. Богатата на витамини храна ще ви помогне да оздравеете по-бързо. И не забравяйте да пиете много течности.
3. Разболяваме се заради леко облекло
Сигурно всеки от вас е чувал като дете: „Облечи се добре, за да не настинеш!“ Само че този съвет е абсолютен мит. С колкото и топли дрехи да се навлечете, това няма да ви предпази от грипа, ако вирусът попадне в организма ви.
2. Вирусът не повтаря
Мит. Теорията, че след току-що прекарана настинка сме си изградили имунитет и не можем да се разболеем повторно, може и да звучи добре, но просто не е вярна.
1. Ваксините ни разболяват
Не. Противогрипната ваксина не може да ви разболее от грип, въпреки широките дискусии по темата. Вирусът във ваксината е неактивен, затова няма как да доведе до инфекция.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.