На 14 юни отбелязваме Световния ден на безвъзмездното кръводаряване и Световния ден на донора. Честват се от 2004 г. по инициатива на Световната здравна организация, Международната организация на Червения кръст и Червения полумесец. 37% от населението в света може да дарява кръв, но едва 5% го правят.
Кръводаряването е доброволен акт, при който човек дарява своята кръв с цел да помогне на други. Това е особено важно при бедствия, спешни медицински състояния и операции. Ето какво любопитно успяхме да научим ние за този акт на доброта.
Само едно дарение на кръв може да спаси до три човешки живота. Повече от 38 000 дарения на кръв са нужни всеки ден. На всеки две секунди пациент има нужда от кръв.
Ако започнеш да даряваш кръв на 17 години и даряваш на всеки 60 дни, докато навършиш 79 години, това означава, че ще си дарил 176 литра кръв. Ако всички донори на кръв даряват три пъти годишно, недостигът на кръвни продукти ще се случва рядко.
Здрав възрастен човек, който е над 18 г. и тежи поне 50 кг, може да дари около 470 милилитра кръв. Здравият мъж може да дарява кръв до пет пъти, а жените – до четири пъти годишно с минимално разстояние от поне 60 дни между всяко кръводаряване.
Можете да дарите кръв само ако сте в добро здраве. Преди всяко кръводаряване, се правят серия от контролни прегледи и тестове, които са безплатни. Ако имате някакви аномалии в кръвта, те веднага ще излязат на бял свят. Това помага при диагностицирането на някои скрити заболявания в ранен стадий, преди те да се развият. На всяка единица дарена кръв се правят 13 теста, единадесет от които за инфекциозни заболявания.
След кръводаряване, тялото възстановява липсващата течност в рамките на часове, а червените кръвни телца – в рамките на четири седмици. Около осем седмици са нужни, за да се възстанови липсващото желязо.
Макар да има множество медицински технологии и открития, кръвта все още не може да бъде произведена извън човешкото тяло. Затова даряването на кръв е незаменим източник за наличие на кръв и кръвни компоненти за лечение.
По-голямата част от дарената кръв всъщност се дава на пациенти с рак. Причината за това е, че пациентите с рак трябва да се подложат на кръвопреливания, за да компенсират липсата на производство на тромбоцити от костния мозък и да заменят тези, унищожени от химиотерапията. Що се отнася до жертвите на тежки катастрофи, само 2% от всички кръводарявания се дават на тях.
Много хора се страхуват от даряването на кръв, тъй като смятат, че този процес е болезнен или рискован. В действителност, даряването на кръв е безопасно и обикновено не причинява никакви болки. При правилно проведена процедура рисковете са минимални, а ползите за пациентите са огромни.
Даряването на кръв има благоприятен ефект върху организма – кръвното налягане се понижава и се намалява вероятността от внезапни сърдечни удари. Също така помага за намаляване на кръвните съсиреци в кръвта, които могат да доведат до инфаркт или инсулт.
За съжаление, България е на едно от последните места по брой на кръводарители в Европа. Едва ¼ от кръводарителите у нас са доброволни, а останалото необходимо количество кръв се осигурява чрез платени донори. Към днешна дата около 62 държави задоволяват над 99.9% от нуждите си от кръв посредством доброволното кръводаряване, но у нас този процент все още е по-малко от 25.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.