Напоследък обръщаме все по-сериозно внимание на здравето си и често се заглеждаме какво е съдържанието на закупените от нас хранителни продукти. Глутенът стана често срещан фактор при избора на различни житни култури и тестени изделия.
Запитваме ли се обаче какво представлява глутенът? Той е една от съставките в житните култури като жито, ръж и ечемик. Има го също в макароните, кексовете и зърнените закуски. Глутенът намира приложение също в соевия сос, лютеницата, кетчупа, в някои медикаменти и дори в козметиката.
Днес ви представяме 10 любопитни факти за глутена, които може би не знаете.
1. Лепило
В превод от латински думата „глутен“ означава „лепило“ и целта му е точно такава – да слепва и да сгъстява. Той е смес от протеини и въглехидрати, която прави брашното еластично и при взаимодействието му с маята омесеното тестото става бухнало и пухкаво.
2. Глутенът и храносмилането
Глутенът е труден за храносмилане и е нужна много стомашна киселина, за да бъде преработен. Ако стомахът ни не е силен, по-голямата част от глутена се отправя към тънките черва несмлян, а това дразни стените им. Един на 100 човека е алергичен към една от съставките на глутена – глиадин. Това е вродена предразположеност и се проявява при определени условия.
3. Можем да го видим
Ако извършим прост експеримент, можем да видим глутена с невъоръжено око. Първо трябва да смесим брашно и вода и да направим малка топка тесто. След това за няколко минути задържаме тестото в ръката си под течаща вода. Скоро в ръката ни ще остане нещо напомнящо на лепкава дъвка. И ето, пред очите ни – глутен.
4. Най-голямо съдържание на глутен
Най-голямо съдържание на глутен има в хляба. Други храни, които са с голямо съдържание на глутен, са обработени продукти като колбаси, полуфабрикати, сладолед и някои сосове. Често глутенът присъства на етикетите под различни имена – малтодекстрин, хидролизиран протеин, екстракт от дрожди и карамелен цвят. Добре е да не забравяме да четем съдържанието на продуктите, които купуваме.
5. Глутенът и мястото му в козметиката
Храната не е единственото място, в което присъства глутен. Той се среща и в червила и балсами за устни, както и в продуктите за грижа за косата. Освен това можем да го срещнем в някои витаминни добавки, които се продават в аптеките.
6. За вредите, които причинява
Глутенът може да се окаже доста вреден за цялото тяло. Прекалената му консумация може да доведе до автоимунни заболявания като диабет тип 1. Освен това след множество проучвания е установено, че глутенът е силно свързан с рака. Той не го причинява пряко, но подтиква развитието на раковите клетки.
7. Консумацията на глутен преди и сега
В храната ни днес присъства 40 пъти повече глутен от тази, която са консумирали нашите предци. Една от причините за този скок са генните експерименти. Друга причина е, че в диетата на хората преди са присъствали повече дивеч, корени и плодове.
8. Ядем твърде много глутен
Средно за една година изяждаме около 65 килограма пшеница, а това означава твърде много глутен. Със съдържание 40% на глутен в продуктите това си е огромно количество, което освен че не ни носи ползи, може и да ни навреди.
9. Зависимост към глутена
Действието на глутена може да се сравни с опиати и дори да предизвика зависимост. Когато преживяваме наслада при похапването на поничка или вафла, това е истинска физиологична зависимост, която е породена от вредните навици на мозъка.
10. По-малко глутен
След всички тези факти за глутена и вредата, която може да ни донесе можем да опитаме да ограничим приема му за известно време – например за седмица, две и по този начин да пречистим организма си.
Диана Игнатова е студент, специалност „Медия икономика“ в УНСС. Отразявала е важни международни събития и новини в онлайн отдела на VOX Медия. Най-много обича да пише по темите история и култура.