27 юни е Международен ден за борба с диабета. Той е отбелязан за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация. Целта му е да бъдат популяризирани в обществото рисковете и усложненията, които носи със себе си това социално значимо заболяване. А те никак не са малко.
В световен мащаб на всеки 10 секунди някой умира от причини, свързани с диабета. Всяка година близо 3.5 милиона души в света умират от диабет, 7 милиона са диагностицирани с диабет, а 70 000 от тях са деца. Очаква се смъртността от диабет да нарасне с 25% през следващото десетилетие. Ето какво още научихме за тази болест.
Диабетът е измъчвал човечеството от хиляди години и е описан в древноегипетски ръкописи, датиращи от 1550 г. пр. н. е. Клинични описания са направени още от Целзиус, Авицена, Гален, Парацелзиус и др.
Наименованието “диабетес” е дадено през ХІІ в. от н.е. от лечителя от Кападокия Аретеус. Означава на гръцки “фонтан”, “водоскок”, а китайците през това време наричат заболяването “болест на жаждата”. По късно римляните прибавят към понятието “диабетес” и понятието „мелитус“ – латинска дума, която ще рече “медено сладък”, “захарен”. Така още в дълбока древност се оформя наименованието на заболяването, което остава и до днес “диабетес мелитус” или “захарен диабет”. Древните лечители обаче не могли да достигнат до обяснение на същността на явлението и до причината за заболяването.
Диабетът е метаболитно разстройство, характеризиращо се с високи нива на кръвна захар. Това се случва, когато тялото не произвежда достатъчно инсулин или не може да използва ефективно произвеждания инсулин. Кръвната захар е основният източник на енергия за клетките в тялото, а неконтролираните високи нива могат да доведат до сериозни увреждания на различни органи и системи.
Един от ужасните симптоми на диабета е увреждането на капилярите и кръвоносните съдове на очите. Засегнатите могат да страдат от замъглено зрение или пълна слепота. Състояния като катаракта и глаукома се влошават от диабета, но най-честият проблем е диабетната ретинопатия. Ретинопатията протича в четири разрушителни етапа, при които кръвоносните съдове, които захранват ретината, се подуват и запушват.
Има най-малко три различни вида диабет и вероятно още няколко, които все още не са класифицирани.Диабет тип I е особено коварен, тъй като обикновено се проявява при малки деца и не е свързан с начина на живот. Тип II обикновено се свързва с лоши здравословни решения, като преяждане, липса на упражнения и продължителен стрес. Бременните жени могат да развият трети тип, гестационен диабет, който може да бъде вреден както за майката, така и за детето. Гестационният диабет има тенденция значително да се подобри или напълно да изчезне след раждането.
През 1921 г. румънският физиолог Николае Паулеску публикува статия, в която описва, че е изолирал успешно вещество, наречено от него панкреатин. Откритието му е признато едва през 2004. По-късно същата година в университета в Торонто екип, ръководен от учения Фредерик Бантинг изолира успешно инсулина, наречен първоначално “илетин” от панкреасите на кучета. Джеймс Колип участва в пречистването на илетина, като откритието е публикувано през 1922 година. На следващата година Бантинг получава Нобелова награда за медицина.
Първият инсулин, приложен на човек, е извлечен от теле. След откриването му, използването на свински или кравешки инсулин за контрол на нивата на кръвната захар при диабетици става често срещано и спасява много животи. Въпреки това, опасенията относно имуногенността на инсулина от животински произход водят до изследване на алтернативни методи за производство на инсулин. Първият успешен напълно синтетичен човешки инсулин е докладван през 1979 г. и продуктът е одобрен от Американската администрация по храните и лекарствата само 3 години по-късно, осигурявайки по-малко имуногенна форма на инсулин на милиони хора по света, които се нуждаят от него.
През 1955 г. Розалин Ялоу и Соломон Берсън разработват радиоимунологичните тестове – метод, който може да се използва за измерване на нивото на инсулина в тялото с много по-голяма точност, отколкото с предишните техники. Тестът се използва за доказване на инсулинодефицитните състояния като диабет тип I. Той е базиран на реакцията антиген и антитяло. Ялоу получава за откритието си, което революционизира ендокринологията, Нобелова награда през 1977 г.
През последните години учените започват да предполагат, че болестта на Алцхаймер всъщност може да бъде форма на диабет. Те твърдят, че мозъкът, заедно с останалата част от тялото, става резистентен на инсулин и развива протеинови плаки, които по същество унищожават когнитивните способности. Въпреки че връзката между диабета и болестта на Алцхаймер не е напълно доказана, факт е, че хората с диабет имат най-малко два пъти по-голям шанс да развият деменция по-късно в живота.
Хората не са единствените, които могат да страдат от диабет. Диабетът при животните има същите причини, както и при нас, а именно генетика, начин на хранене и липса на движение. Подобно на хората, животните също се нуждаят от инсулин, за да поддържат здравето си. Има както перорални, така и инжекционни инсулинови лекарства за животни.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.