Няма нищо по-хубаво от приготвянето на вкусен домашен хляб за нас и нашите любими хора. Като започнем от месенето на тесто и стигнем до аромата на току-що приготвения хляб, целият този процес носи наслада.
За щастие днес производителите създават какви ли не уреди, които се превърнаха в любим помощник. Сред тях са и хлебопекарните – с техните функции и възможности, които предоставят, бързо грабнаха нашите сърца.
Ако все още нямате хлебопекарна във вашия дом, то е време да обмислите да промените това, като сами можете да се убедите в техните най-големи предимства. Те са лесни за употреба, осигуряват здравословен начин на хранене и могат да приготвят всякакви видове печива.
Повечето хлебопекарни имат книжки с рецепти, от които можете да черпите вдъхновение и да пробвате различни вкусове. Днес ще ви представим 10 интересни предложения.
Рецепти за вкусен домашен хляб
1. Многозърнест хляб
Използвайте пшенично, пълнозърнесто и ръжено брашно и се насладете на невероятно вкусен хляб с лека хрупкавост. Той е подходящ за закуска, препечен и намазан с масло, а и е перфектен за приготвяне на любимите ви сандвичи.
2. Бананов хляб
Хрумвало ли ви е някога, че с банани може да си направите хляб? Сега е времето да опитате. Съставките, които ви трябват, са брашно, бакпулвер, 2 узрели банана, 2 яйца, олио, сода и пудра захар. Добавете ги в хлебопекарната, настройте машината на около 5 минути месене, а след това на 1 час печене.
3. Луков хляб
Едно доста интересно и различно предложение, което може да е приготвено в домашни условия. Комбинирайте глава смлян лук с брашно, масло, мляко, мая и захар и се насладете на леко пикантен, но вкусен хляб.
4. Пълнозърнест хляб с киноа
За следващото ни предложение е нужно да смесите пълнозърнесто брашно, киноа, овесени ядки и малко мед и се насладете на резултата. Не забравяйте, че трябва да сварите киноата преди да я сложите в хлебопекарната. Това са само малка част от богатото разнообразие на рецепти за хляб, които можете да си приготвяте в хлебопекарните.
5. Царевичен хляб
Друго предложение, което е познато на мнозина от вас е именно царевичния привкус на хляба. Това същинско изкушение е и полезно особено при диабетни състояния. Необходими ще ви бъдат прясно мляко, масло, мая, царевично брашно, захар и сол. Като съобразете реда на съставките и ги прибавете, както са описани. В противен случай, рискувате по-сухите от тях да загорят на дъното.
6. Френски хляб
На пръв поглед този хляб изглежда като класически, но не бързайте със заключенията. Отличава се с много по-плътна и съответно в пъти по-хрупкава коричка. Трябва само да си набавите обикновено брашно, мая, масло, прясно мляко, малко захар и сол. По-голяма част от хлебопекарните имат опция за печене на френски хляб. В случай, че и вашата е от тях, е добре да го изпечете на нея. В противен случай, можете да следвате инструкциите за стандартен хляб.
7. Безглутенов хляб
В повечето случаи се налага преминаването на режим, който не включва глутен, поради здравословни проблеми. Това е една от причините, заради която този вид хляб е силно предпочитан. Ще са ви нужни – оризово или бадемово брашно (като можете да комбинирате и двете), царевично брашно, вода и набухвател (разбира се, безглутенов).
8. Ръжено-пшеничен хляб
Изключително лесен за приготвяне, но същевременно вкусен и полезен хляб. Подходящ е за хора, които имат проблеми с храносмилането. Що се отнася до продуктите, както става ясно от името, ще ви е нужно ръжено и пшенично брашно. Трябва добре да бъдат смесени, преди да се изсипят, като към тях се добавя и олио, мая, вода, сол и малко захар.
9. Млечен хляб
Млечния хляб не се слави с голяма популярност поради нестандартното си име. Но въпреки това, вкусът му е несравним, както и ароматът. Списъкът с продукти е кратък – яйце, масло, бяло брашно, мая, вода, захар и сол. Започвайки от яйцето и завършвайки с подправките, съставът е готов. Програмата, подходяща за изпичането му, е тази, която се ползва за бял хляб.
10. Лимецов хляб с маслини
Едно по-различно предложение, което е подходящо за посрещане на гости. Наличието на маслини в състава е причината за неговия по-различен и екзотичен вид. Набавете си брашно от лимец и малко пшенично брашно, вода, зехтин, захар, маслини и чубрица. Неслучайно тук отсъства солта, тъй като маслините обикновено са достатъчно солени. Бъдете внимателни при рязането на маслините. Те трябва да са на ситни парченца, за да не са тежки и да попаднат на дъното.
Как да изберем хлебопекарна?
Ако все още не сте се си закупили хлебопекарна, но искате да се насладите на разнообразието от различните видове хляб, то може би е време да откриете перфектната за вас. И въпреки че като всеки друг уред изборът на хлебопекарна може да изглежда труден, то познавайки основните характеристики, на които да обърнете внимание, всичко става много по-лесно.
• Капацитет
Една от ключовите спецификации е вместимостта на хлебопекарните. Различните модели имат различен капацитет, като при повечето модели, които се предлагат на пазара, варира между 500 г и 1 кг. Разбира се, има и модели, които разполагат с до 1,5 кг вместимост. А каква да бъде на вашата хлебопекарна, зависи основно от количеството хляб, което се очаква да приготвяте.
• Функции
Функциите, които притежават, са ключови за уреда, тъй като именно те ви позволяват да си приготвяте различни видове домашен хляб. Повечето хлебопекарни имат между 12 и 20 запаметени програми, като сред тях са приготвянето на ръжен и безглутенов хляб. Заедно с това някои модели хлебопекарни ви предлагат приготвянето на кисело мляко и най-различни видове сладка.
• Отложен старт
Още една страхотна функция, която голяма част от моделите хлебопекарни притежават, е отложеният старт. Сложете още от вечерта необходимите продукти за направата на хляб, изберете желаната програма и задайте час, в който уредът да стартира. И още със събуждането си ще се насладите на току-що приготвен хляб.
• Степен на препичане
Друго чудесно предимство е възможността да избирате колко препечен да бъде вашият хляб. Повечето модели хлебопекарни, които ще откриете на пазара, разполагат с 3 степени на препичане.
• Покритие
Не на последно място – обърнете внимание на покритието на хлебопекарната. То е също от съществено значение за приготвянето на вкусен хляб, но и за лесното поддържане на уреда. В тази връзка избирайте модели, които са с незалепващо покритие. Те ще ви предоставят удобство и ще ви улеснят в почистването на уреда.
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.