През есента, разхождайки се из пъстрия килим от паднали листа, усещаме опияняващия аромат на узрялата земя. Есента е най-богатият на зеленчуци и плодове сезон. Разнообразието им и сочният им вкус галят сетивата ни и в същото време ни защитават от предстоящите зимни дни.
1. Джинджифил
Джинджифилът ни е добър приятел през цялата година. Този корен действа като противовъзпалително средство и спомага за бърз метаболизъм. Той има загряващо действие, което е подходящо за студените есенни дни. Джинджифилът може да се консумира на чай, туршия, като подправка и т.н.
2. Ябълка
Ябълките са най-изобилният плод през есента, те са толкова вкусни, колкото и полезни. Те има силни антиалергични свойства, действат зашеметяващо на кожата. Ябълките най-добре изчистват зъбите след хранене и намаляват риска от рак.
3. Пипер
Има няколко вида пипер – червен, черен, бял. И трите вида са полезни за организма и за здравето ни. Като най-популярен и често използван ще кажем малко повече за черния пипер. Всяка домашна гозба се подправя с черен пипер, а той я прави още по-вкусна. Освен приятния вкус, той е и много полезен – подобрява храносмилането, спомага при стомашно-чревни заболявания, убива бактерии и вируси.
4. Тиква
Тиквата е символ на есента. Увисналите пред бабината къща тикви ни чакат да се върнем на село и да си похапнем. Тиквата може да се приготвя по различни начини, най-често е сладка, но пък е много полезна. Тя е източник на бетакаротин, витамин C, фолиева киселина, а семките ѝ на омега-3. Тиквата има свойството да хидратира кожата. През студените есенни дни, консумацията на тиква е не само вкусна, но и полезна за здравето.
5. Червена боровинка
Друг характерен за есента плод е червената боровинка. Тя играе важна роля при заболявания на устната кухина, инфекции на пикочните пътища и проблеми със сърцето. Червената боровинка е нискокалорична и може да ви помогне да запазите добрата си форма от лятото.
6. Канела
Канелата ни е любима със сутрешното кафе, както и с млякото с ориз, но ние дори и не подозираме колко полезни свойства има тя. Тя също като пипера спомага за доброто храносмилане, също така подобрява будността и паметта. Счита се, че канелата води до повишаване на нивото на метаболизма и понижаване на телесната маса.
7. Сладки картофи
Сладките картофи не са една от любимите ни есенни храни, но пък са изключително полезни. Те нямат свойствата на обикновените картофи, те съдържат витамините – А, С, В6, натрии, мед и са нискокалорични. За разлика от другите зеленчуци, сладките картофи съдържат скорбяла и са добър регулатор на кръвта.
8. Къдраво зеле
Къдравото зеле или кейл, не е в цвета на есента, то е зелено и богато на витамин С, желязо, калции, калии и други. Зелето засилва имунитета, спомага за изчистването на белите дробове и предпазва от стомашни инфекции. Богато е на противоракови хранителни вещества, наречени глюкозинолати – органични компоненти, съдържащи сяра и азот, които стимулират антиоксидантния баланс на тялото.
9. Чесън
Чесънът е домашният антибиотик, който не се нуждае от пробиотици. Той съдържа алицин, химикал, който е много ефективен срещу вируси, бактерии и гъбички. Етеричното масло унищожава болестотворната и подпомага развитието на нормалната чревна флора. Също така понижава артериалното налягане при хипертония, разширява коронарните и периферните съдове, увеличава амплитудата на сърдечните съкращения и забавя сърдечния ритъм.
10. Пащърнак
Още един полезен кореноплоден зеленчук, който ще подобри имунитета ни. Пащърнакът е богат на витамин С, желязо и калции. Вкусът му е много приятен, за разлика от този на джинджифила и може да се яде суров или приготвен на пара. Комбинацията му с други зеленчуци е много добра.
Студентка по „Журналистика и масова комуникация“ в СУ “Свети Климент Охридски”. Обича да опознава нови хора, да пътува и да пише. Любимите ѝ теми са свързани с мода, красота и приключения. Психологическите книги са любимият ѝ завършек на деня.