Това европейско първенство ще бъде запомнено като един от най-бленуваните и изстрадани турнири по футбол.
Свежият полъх, който ни накара да забравим за болести, политика, дъждове, жеги и за всякакви дребни различия. Но и отрезвителният шамар, който ни накара да си припомним, че и футболистите са хора, че обединението е най-голямата сила и че справедливостта винаги възтържествува.
А с какво друго ще остане то в съзнанието на всички фенове, ето и нашите 10 предположения.
1. Прецедентите
Така чаканата надпревара стартира с година по-късно заради пандемията от Ковид-19 – исторически прецедент в 60-годишната история на европейските първенства. Въпреки това още с отменянето на турнира, УЕФА обявиха, че името му си остава UEFA EURO 2020™. Това обаче не предотврати всеобщото объркване сред заинтересованите от първенството.
Друг прецедент беше и “домакинството” в турнира – той се проведе без държава или група от страни, която да влезе в ролята на домакин. Двубоите бяха на стадиони из целия континент – 11 различни града в 11 страни, като символ на обединена Европа и в чест на 60-тата година от началото на европейските първенства.
За първи път първенството не се игра пред препълнени стадиони. Ограничения между 25% и 50% имаше на 10 от 11-те стадиона на шампионата. Единствено в Будапеща беше допусната публика с пълния капацитет на съоръжението. За първи път на европейско първенство беше използвана системата VAR.
Също така 37-годишната французойка Стефани Фрапар стана първата жена съдия в историята на Европейското първенство за мъже. Рефер от Южна Америка пък се присъедини към европейските съдии за първи път, съгласно споразумението за сътрудничество между УЕФА и Южноамериканската конфедерация по футбол.
Финалният двубой беше повод и за още един интересен прецедент – за първи път коментатор на мач на националния футболен отбор на Италия по обществената телевизия “RAI” беше жена. Тази чест се падна на бившата футболистка Катя Сера.
2. Откриването
UEFA EURO 2020™ стартира с грандиозна церемония на “Стадио Олимпико”. Божественият глас на италианския тенор Андреа Бочели огласи най-голямото спортно съоръжение в Рим. Бочели изпълни арията “Nessun Dorma” от великата опера на Джакомо Пучини “Турандот”. Легендите на Рома – Франческо Тоти и на “Лацио” – Алесандро Неста изпратиха няколко топки към трибуните, за да ознаменуват завръщането на феновете. На стадиона бяха допуснати над 16 000 зрители.
Първи премериха сили националните отбори на Турция и Италия. Топката на шампионата е дело на концерна Adidas, реализацията ѝ е отнела повече от две години и се нарича “Uniforia” – комбинация от думите “unity” (единство) и “euphoria” (еуфория). Талисманът носи името “Скилзи” от английското “skills” (умения), а задачата му беше да обедини всички различия на страните в един образ.
Официалната песен на шампионата е дело на DJ Мартин Гарикс, Боно и Ди Едж от U2 с името “We Are the People”, като на откриването, клипът на песента и лицето на Боно се появиха на трибуните в огромен размер с помощта на иновативни дигитални ефекти.
3. Кристиан Ериксен
Един сериозен инцидент по време на мача между Дания и Финландия накара цяла Европа да притихне в молитва, обедини ни още повече и ни припомни, че преди всичко сме хора. Полузащитникът на Дания Кристиан Ериксен изпадна в безсъзнание минути преди края на първото полувреме. Няколко минути медиците правеха сърдечен масаж на футболиста на терена, борейки за живота му. Бързата реакция на капитана на датския отбор Симон Кьер и рефера на срещата Антъни Тейлър се оказват ключови.
В това време всички играчи на датчаните заобиколиха своя съотборник, за да не могат камерите и хората по трибуните да виждат какво се случва. На терена излезе и половинката на Ериксен, която разговаря с треньора и беше успокоявана от съотборниците му. Халфът беше откаран в болница, където по-късно започва да говори и диша самостоятелно.
След инцидента мачът беше спрян за час и 45 минути, а след това стана ясно, че самият Ериксен е изпратил съобщение на съотборниците си да доиграят двубоя. Датчаните изгубиха мача с Финландия, но след това поеха един незабравим, героичен футболен поход. И макар този поход да бе прекъснат от Англия, той бе достоен за всеки един трофей.
4. Автоголовете
UEFA EURO 2020™ стана по-известно като “Европейското на автоголовете”. Това е първото европейско първенство, чието първо попадение в откриващия мач е автогол. Лошият късмет се падна на Мерих Демирал в 53-ата минута в двубоя между Турция и Италия. След това Войчех Шчесни влезе в историята с първия вратарски и най-бърз автогол, отбелязван на европейско първенство.
В два от мачовете дори имаше по два автогола от играчи на един отбор. Става въпрос за Португалия при загубата с 2:4 от Германия и за Словакия при поражението с 0:5 от Испания. Футболната класика Франция – Германия също бе решена с помощта на автогол. Завърналият се в немския отбор след 3-годишно изгнание централен защитник Матс Хумелс, насочи топката неспасяемо в мрежата зад капитана и определи резултата от мача още в 20-тата минута.
Куриозен автогол си отбелязаха испанците по време на осминафиналия сблъсък с Хърватия. В 20-ата минута Педри реши да върне топката към вратаря Унай Симон, но стражът допусна кошмарна грешка и кълбото се оплете в мрежата зад него. Автоголът на Педри е “творение” от рекордно далечно разстояние за европейско първенство – 44.8 метра. Това е и първият автогол на еврофинали, отбелязан извън наказателното поле.
На първия четвъртфинален мач на UEFA EURO 2020™” също беше отбелязан автогол. Денис Закария от Швейцария си отбеляза попадение в собствената врата срещу Испания. Cимoн Кяeр си вкaрa aвтoгoл зa полуфинала Дaния срещу Англия. Така, на UEFA EURO 2020™ имаше 11 автогола. Сигурно вече знаете много добре, че автоголовете, отбелязани общо във всички предишни издания на европейското първенство са 9.
5. Безалкохолни и бира
Суперзвездата на Португалия – Кристиано Роналдо, нанесе големи щети за един от официалните спонсори на UEFA EURO 2020™ и повлече крак за подобни действия и от други футболисти. На конференцията преди първия мач на Португалия с Унгария, Роналдо остана видимо недоволен, че пред него са поставени две бутилки Coca-Cola. Роналдо пpeмecти бyтилĸитe с кола по-дaлeч от себе си и посъветва всички да пият вода, надигайки бyтилĸaта с вoдa и думата “Aгya!” (вода).
Португалецът е почитател на здравословния живот и по този начин демонстрира мнението си за газираните напитки. Впоследствие се разбра, че и шишето с вода е производство на Coca-Cola, но пораженията вече бяха нанесени. Фирмата почти веднага реагира, че вceĸи имa пpaвo нa cвoитe пpeдпoчитaния зa нaпитĸи c paзлични вĸycoвe и нyжди, но след завъртането на клипчето с Роналдо, цената на aĸциитe им се пoнижи oт $56.10 на $55.22 за акция. Това е спaд oт 1.6% или $4 милиарда, изчислено в абсолютна сума.
Последва заигравка от страна на руския треньор Станислав Черчесов, който пък демонстративно отпи “Кока-Кола” от бутилката пред себе си на пресконференция, обяснявайки, че няма нищо против напитката. Италианският голмайстор Мануел Локатели обаче успя да заличи този позитивен за компанията жест и повтори стореното от Роналдо.
Не закъсня и постъпката на френския национал Пол Погба, който отстрани от масата пред себе си бутилките с бира на друг от главните спонсори – Heineken. Обяснението бе, че Погба е мюсюлманин и не пие алкохол, но пък парадокс се оказа, че бутилката пред него бе с безалкохолна бира. В случая на Погба обаче жестът имаше обратен ефект – акциите на бирения гигант поскъпнаха с 1.6% в следващите два дни.
Лукаку и куп други футболисти решиха да се позабавляват, взимайки пример от Роналдо. Украинският футболист Андрий Ярмоленко дори нареди нарочно пред себе си две бутилки с кола и една с бира и призова през смях компаниите да се свържат с него. Не закъсня и реакцията на Директора на UEFA EURO 2020™ Мартин Калън, който обясни, че лично е предупредил националните федерации на 24-те отбора участници – играчи и треньори да се въздържат от подобни изпълнения.
6. Грийнпийс
Още преди началото на двубоя между Франция и Германия на стадион “Алианц Арена” в Мюнхен, зрителите станаха свидетели на нещо куриозно. Докато играчите на двата тима се подреждаха по терена за началото на срещата, на тревата с парашут се приземи протестиращ екоактивист от “Грийнпийс”. Охраната го изведе от стадиона, след като му бе оказана медицинска помощ, но посланието му беше видяно от около 14 000 фенове по трибуните и милиони пред екраните. То гласеше “Изритайте петрола”.
От “Грийнпийс” заявиха, че протестът е срещу компанията Volkswagen, която е един от генералните спонсори на Европейското. При навлизането във въздушното пространство на стадиона демонстрантът закача с парашута си металните кабели, опънати над игрището заради камерата от птичи поглед, което предизвиква откъсването на отломки от конструкцията на стадиона. В резултат, няколко от зрителите на мача са ранени и откарани в болница.
По-късно стана ясно, че над “Алианц Арена” е била наложена пълна забрана за полети по време на двубоя. Съществувала е абсолютната вероятност снайперисти да се намесят и да застрелят парашутиста. Единствено думата “Грийнпийс” върху парашута е изключила вероятността от терористична атака и действията от страна на снайперистите.
7. Оракулът
Слон-оракул от зоопарка в Хамбург се превърна в световната медийна сензация за UEFA EURO 2020™. Това е 42-годишната слоница Яшода, която е родена в Индия. Тази година тя беше принудена да съвместява грижите за петте си слончета със славата и оракулските си ангажименти. Преди да започнат футболните срещи, Яшода излизаше на фона на германския национален химн. В кошница нейните гледачи са поставили двата флага на играещите страни и интуитивно слоницата решаваше кое знаме да избере с хобот.
Ако се случеше да извади два флага, двубоят завършваше с равен резултат. Наградата за уменията ѝ беше ананас. Яшода успя да познае почти всички резултати от срещите на германския футболен отбор. За първия мач от груповата фаза предрече загубата от Франция, във втория позна победата над Португалия, а в третия равенството срещу Унгария. Но сгреши при прогнозата си за осминафинала, предричайки победа на Германия срещу Англия.
8. Рекордите
Споменахме вече, че първенството постави рекорд по най-много отбелязани автоголове – цели 11. Полският национал Каспер Козловски счупи рекорда за най-млад играч в историята на европейските първенства. Халфът влезе като резерва срещу Испания на 17 години и 246 дни. Най-възрастен играч беше нидерландският вратар Маартен Стекеленбург, който игра на 38 години и 264 дни.
Роналдо не успя да донесе победа на отбора си, но като самостоятелен играч стана рекордьор по счупени рекорди. Още с първия си мач срещу Унгария той стана единственият футболист, играл пет пъти на европейски финали. При победата над “маджарите” той отбеляза два гола, които го направиха първият човек в историята, вкарал на 5 европейски първенства. А с победата над Унгария, Роналдо постигна рекордната си 12-та в този турнир. Кристиано Роналдо приключи UEFA EURO 2020™ като голмайстор №1 на европейските първенства с 14 гола.
Най-далечният гол, отбелязан в историята на европейско и световно първенство, стана дело на чешкия национал Патрик Шик. Футболистът уцели вратата на Шотландия от разстояние 45,5 метра.
9. VAR
Въпреки противоречивите мнения за нуждата от VAR във футбола и неправилната употреба на системата от съдийските екипи, УЕФА продължава да вярва в нея и настоява да я наложи. И макар технологията на видеоповторенията да не беше част от квалификациите за класиране на UEFA EURO 2020™, системата функционираше с пълна сила на шампионата. 22-ма бяха служителите, които следяха изкъсо всички мачове на първенството, базирани в централата на УЕФА в Нион, Швейцария.
Още във втория мач от турнира, между Уелс и Швейцария, станахме свидетели на първия отменен от VAR гол. Системата отнесе доста критики, правейки спорните положения още по-спорни, а положителното беше, че VAR никога не е действала толкова бързо в турнир на УЕФА. Прекъсванията за разглеждане на спорни положения отнемаха средно по 100 секунди.
10. Финалът
За съжаление всяко хубаво нещо си има край, а европейското свърши толкова бързо, колкото прекъсване за разглеждане на спорна ситуация. Англия и Италия си “спретнаха” достойна за финал на такъв форум среща на “Уембли” пред публика от много над първоначално предвидените 60 хиляди души, сред които Том Круз, Дейвид Бекъм, принц Уилям и Кейт Мидълтън.
Проливният дъжд не попречи на Англия да открие мача с гол още във втората минута. Люк Шоу реализира най-бързото попадение в историята на финали на европейски първенства – 117 секунди. Непрекъснатите атаки на Италия се увенчаха с успех в 67-мата минута с гол на Леонардо Бонучи.
Твърда игра, проливен дъжд на моменти, нахлул фен на терена, над 130 минути истински футбол и инфарктни дузпи подариха двата отбора на феновете на футбола. В крайна сметка, новият шампион на Стария континент е Италия! Купата се прибра to Rome!!!
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.