Снабдяването с качествена ловна екипировка е почти толкова важно, колкото оборудването с изправна и точка пушка и съответните боеприпаси за нея. Всъщност при преследването на дивеч всеки детайл е важен, така че не трябва да се подценяват дори незначителните на пръв поглед подробности.
И все пак има елементи от решаващо значение и при облеклото, и при аксесоарите и приспособленията, с които се работи. Затова и търсенето на тези 10 вида ловна екипировка е най-голямо.
1. Яке
Няма какво да се лъжем – връхната дреха по време на излет в гората е от ключово значение. Едно ловно яке трябва да осигурява не само топлина по време на студените месеци, но и да притежава редица други характеристики – непромокаемост, устойчивост на вятър, дишаща материя. И не на последно място – да не произвежда високи нива на шум при движение, за да не плаши животните в естествената им среда.
За максимален комфорт качественото ловно яке следва да ви гарантира добра термоизолация без да е твърде обемно. За запазване на топлината се препоръчва обличане на няколко “ката”, вместо да се разчита само на една дебела връхна дреха. А ако не е твърде тежко и запарващо, якето ще ни служи не само през най-мразовитите периоди, но и в преходните етапи като есента и пролетта.
2. Дрехите под якето
Тук вече разнообразието е осезаемо, а изборът зависи както от предпочитанията по естетически причини, така и от практични съображения. Под ловното яке можем да сложим пуловер, суитшърт, жилетка, в някои ситуации може да бъдем и само по риза.
И докато за връхната дреха се смята за задължително да бъде изработена с ловно предназначение, то сякаш няма толкова голямо значение какво ще облечем под нея. Но и това не е така. Отново говорим за дребните детайли, които понякога играят важна роля. Специалните ловни жилетки или суитшърти са създадени така, че да гарантират именно нещата, за които стана дума по-горе – защита от вятър и влага, но същевременно и добра циркулация на въздуха, за да не се стига до спарване.
3. Елече
Имаме ли нужда наистина от тази дреха без ръкави? Само лаик може да зададе подобен въпрос. Първо, едно ловно елече може да бъде алтернатива на якето в хладно и влажно, но не толкова студено време, каквото често имаме през октомври или април да речем. В допълнение това облекло обикновено е снабдено с множество гайки и удобни джобове, в които да поставим най-различни аксесоари, за да не ни се налага да носим специална раница за целта.
4. Панталони
Дотук се занимавахме с торса, време е да обърнем внимание и на долната част на тялото. Изобщо не е все едно какво ще сложим върху таза и краката си – казваме го за тези, които смятат, че старите изтъркани дънки, които не стават “за пред хората”, ще свършат работа в гората.
Инцидентно е допустимо да се използва такъв вариант, но специалният ловен панталон е нещо съвсем различно. Няма обясняваме повторно колко важни са факторите като безшумна, дишаща, термо- и влагоустойчива материя. Към тези характеристики добавяме издръжливост на плата, качество на шевовете и изработката и еластичност – особено ценни при интензивно движение на краката и необходимост от комфорт. Естествено, не са без значение и многото на брой джобове, както и специалните гайки на пояса за закачане на различни аксесоари.
5. Термо бельо
Долното облекло няма да се вижда в гората, но ако подценим тази тема, можем да си платим с измръзване. Нищо не може да ни предпази в най-студените месеци така, както го прави качественото термо бельо. И да уточним, че не става дума за боксерките, а за други елементи от облеклото, имащи пряк контакт с тялото. За краката се предлагат специални изолиращи студа клинове или чорапогащи, докато за торса можем да си осигурим допълнителна термозащита с конкретно предназначените за ловни цели блузи, позволяващи по-бързо и лесно отделяне на влагата.
6. Шапка
Тя ни трябва и зиме, и лете. За мразовития януари е ясно – все пак колкото и страстни почитатели да сме на стрелбата по глигани, не искаме да ни измръзнат ушите след няколко часа в гората. А по време на горещините, шапката ни предпазва от топлинен удар и изгаряне. Плюс това говорим за аксесоар, който не изисква кой знае каква инвестиция.
7. Ръкавици
Още едно допълнение към облеклото, което не бива да се подценява. От една страна ръкавиците ще предпазят ръцете ни от студа, това е особено важно при положение, че все пак с дланите си контролираме оръжието. Но освен това специалните ловни ръкавици са направени със специално покритие, което помага да имаме по-стабилен захват, както и да няма приплъзване около спусъка.
8. Маска или шал
Става дума за още една допълнителна защита на лицето и шията, а и на главата като цяло. При температури от порядъка на -10 градуса или дори по-ниски, само шапката с топлите ушанки няма да е достатъчна. Може да се постави маска, която да предпазва лицето и да оставя открити само очите и устата. Използване на шал също е добра алтернатива. А и колкото по-голяма част от тялото ни е покрита с камуфлажна окраска, толкова по-труднозабележими ставаме за дивеча.
9. Очила
Не говорим за оптически приспособления, които да ни помогнат да подобрим преценката си и да повишим своята точност. И те са важни, разбира се, но попадат в друга категория. Ако можем да носим слънчеви очила в гората, то е добре да го правим, особено по време на горещите месеци. Можем да ги сваляме при стрелба, но това са броени секунди или няколко минути от един излет, който обикновено продължава часове наред. А очите ни трябва да бъдат защитени.
10. Раница
Е, не всичко може да се събере по джобовете на якето, елечето или панталоните. Всъщност, понякога това да си натъпчем връхните дрехи с боеприпаси и най-различни аксесоари неимоверно затруднява движението. Затова, ако носим повече неща по време на излет, е препоръчително да си вземем раница. Така ще имаме мястото да съберем всичко, което ни е необходимо, без да отсяваме, рискувайки да се лишим от нещо важно.
Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…