Готови ли сте, да си припомните детството? Аз, със сигурност, все още изживявам моето, защото не мога да спра да се радвам на тези десет култови сериала, датиращи назад до онези години! Аз съм Росен Тенев, а вие грабвайте дистанционните на старите си CRT телевизори, които вече сте занесли в къщата на дядо си, обличайте карготата и тениските на Korn и Limp Bizkit, защото се връщаме съвсем в началото на века, за да гледаме Cartoon Network!
Докато писах тези редове, научих, че наскоро (11.06.2018) е починал Румен Петков – български аниматор, художник и автор на комикси, известен с работата си върху „Johnny Bravo“, „Dexter’s Laboratory“, „The Powerpuff Girls“, „The New Woody Woodpecker Show“, „Cow and Chicken“, „I Am Weasel“, „Планетата на Съкровищата“, „Приключенията на Чоко Щъркела и Боко Жабата“ и много други. Поклон пред паметта му! Тъй като две от шоутата, показващи неговият талант и изяществото на труда му, са включени в десетката, нека този материал бъде посветен на него!
10. Megas XLR
Започваме с нещо позабравено, но все пак доста култово. „Megas XLR“ беше един от сериалите, които получиха несправедливо малко време, да се докажат. Шоуто вървя само два сезона през 2004, преди да бъде прекратено, и евентуално изтеглено от ефир. Всички го запомнихме обаче заради архетипните му герои, невероятен саундтрак и гениални шеговити препратки към поп-културата от периода.
Разказва за извънземна бойна машина от бъдещето, която попада в ръцете на двама тийнейджъри от Ню Джърси, в настоящата 2004 година. От там насетне бъдещето на човешката раса, а и това на цялата вселена, лежи в ръцете на затлъстял геймър, неговият най-добър приятел – егоистичен емо-тип, и пропътувал назад във времето командир от земната коалиция в борбата срещу извънземните.
9. Ben 10
Запознайте се с Бенджамин Тенисън – типично американско момче, което по време на лятна ваканция с дядо си и братовчедка си, открива… Познайте от три пъти… Извънземна технология, озовала се на земята от много, много далеч, която притежава невероятна сила. Какво да ги правиш сценаристите, когато не могат да измислят нищо по-добро, пишат извънземни като причината за всичко. Та, обратно към синопсиса…
Омнитрицата позволява на Бенджамин да се превръща в едно от десет извънземни, за по десетина минути, в които той трябва да използва силите му мъдро, за да се справи със злодеите, пред които е изправен. Сега той е Бен Тен и бъдещето на света е в неговите… Да, да, сещаме се! Честно казано, не чак толкова добро шоу, колкото „Megas XLR“, по мое лично мнение, но по-малките от мен деца, в онези години, го купуваха като топъл хляб.
„Ben 10“ беше навсякъде – раници, тениски, шапки, пижами, чаршафи… Беше се превърнал в Cartoon Network еквивалента на „Pokémon“! Мисля, че по едно време имаше дори тазота… Шоуто получи няколко spin-off шоута и един reboot, но оригиналът вървя четири сезона от 2005 до 2008.
8. The Grim Adventures of Billy and Mandy / Evil Con Carne
Тези два сериала си поделят осмо място, защото първоначално започнаха като един, наречен „Grim & Evil“ (2001 – САЩ / 2004 – България), съдържащ по два сегмента във всеки епизод.
„Grim“ сегментите, които по-късно се превърнаха в „The Grim Adventures of Billy and Mandy“, разказват за това как две деца, на име Били и Манди, се сприятеляват със смъртта. Как? Като печелят бас срещу него, чиито „равнопоставени“ тежести са неговото вечно другарство – от едната страна…
– Това звучи доста мрачно, ако се замислиш малко по-дълбоко над концепцията…
От другата страна – душата на умиращият от старост хамстер на Били, наречен Мистър Снъгълс.
„Evil“ сегментите, които по-късно се превръщат в „Evil Con Carne“, разказват за Хектор Конкарне – зъл, богат филантроп, които е взривен в дома си, от паравоенните сили, в опит да бъдат осуетени плановете му да завладее света, но мозъкът и стомахът му оцеляват… Прикрепени са към тялото на сибирска циркова мечка, на име Босков, от луд учен на име Доктор Гастли…
– Леле, е*а си и сюжетите, нищо чудно че поколението ви е толкова тряснато в главата!
След разделението, „The Grim Adventures…“ продължи шест сезона, до 2008 (САЩ), а „Evil Con Carne“ – два, до 2004 (САЩ). Добре, ако това ви е твърде шантаво, нека тогава минем нататък, към нещо по-ведро и невинно по природа…
7. Foster’s Home for Imaginary Friends
Разбира се, кой не помни Мак и Блуу, с техните нелепи ситуации и приключения? „Foster’s Home…“ вървя цели шест сезона, от 2004, до 2009! Разказва за животът на детски въображаеми приятели в сиропиталище, в което те са оставени след порастването на техните създатели… Главните герои, както вече споменах са Блуу – въображаем приятел във вид на синьо чаршафено одеяло, и неговият създател и най-добър приятел – Мак, който го посещава всеки ден в сиропиталището.
6. Codename: Kids Next Door
Помните ли как, като бяхме малки, играхме на „шпиони“ и си правехме „бази“ по разни храсти и дървета, а високотехнологичните ни джаджи ала-Джеймс Бонд бяха пръчки и камъни лепени с тиксо и връзвани с важета? Да, това детско шоу е този наш период! Разказва за „Съседските Деца“ – световна организация от детски спец. части и тайни служби, чиято цел е да ни освободи от тиранията на възрастните и тийнейджърите… Шоуто вървя в продължение на шест сезона от 2002 до 2008.
5. The Powerpuff Girls
Никой не знаеше дали това шоу е таргетирано повече към момчета или момичета, но всички го обичахме еднакво! Разказваше за три момиченца, създадени по случайност в лаборатория, които притежават свръхчовешки способности, и съответно – техен дълг беше… Познайте от един път… Да спасяват света от злодей. Враговете им варираха от мутирала лабораторна маймуна, на име Моджо-Джоджо…
– Да… Някой сценарист бая е пушил…
До самият дявол, изобразен като кльощав, травеститен, ракоподобен хуманоид, на име Хим…
– Love’s the fuuuuneral of heaaaaarts…
Не, не този Хим, въпреки че и той беше доста популярен по същото време. Шоуто вървя шест сезона от 1998 до 2005.
4. Samurai Jack
Придвижваме се към челните позиции и четвърто място отива при този древен японски воин, изправен срещу злото бъдеще, застигнало дома му! „Samurai Jack“ продължи пет сезона от 2001 до 2004, като в този период остави у нас траен спомен от своята японски-силизирана анимация, невероятна игра от озвучаващите актьори, сред които и вече покойният Мако (в ролята на Аку), култова интро-тема, изпълнена от will.i.am, и нека не забравяме останалата част от саундтрака, чийто автор е Джеймс Венабъл…
3. Johnny Bravo
– Някой случайно да спомена Елвис?
Не, но говорим за най-готината препратка към неговите невинност, харизма и външен вид, която някога се появявала в съвременната поп-култура! И, не, не става дума за Цецо-Елвиса… Говорим, разбира се, за Джони Браво! Шоуто продължи четири сезона от 1997 до 2004 и до ден днешен не можем да го забравим…
Може би това е благодарение на гениалното писане от страна на сценаристите, които са успели да създадат един невероятен образ, имащ за прототип всеки втори нацепен батка, които по свои думи „зарибява мацки по цял ден, всеки ден“, но всъщност всяка вечер се прибира сам, в дома на майка си, за да яде от домашните ѝ манджи и да си легне в единственото легло, в което някога е спал през целия си живот…
Още по-голяма чест на сценаристите прави това, че всъщност героят е все пак невинен добряк, което ни помага да му симпатизираме. Хубаво е все пак, от време на време, да срещаме и едно клише, което излиза от своите рамки, дори това да е на кино…
2. Ed, Edd n Eddy
Всички помним това сериалче, за което може би е най-неуважително да ползвам умалителна форма, тъй като е един от най-дълго време задържалите се СЕРИАЛИ на Cartoon Network! Цели шест сезона, сто-тридесет и един епизода, в продължение на десет години от 1999 до 2009… Изобщо не е малко.
Шоуто разказва за трима приятели в предпубертетска възраст, които всеки епизод се забъркват в нова каша, чието начало в 90% от случаите е тяхна хитра или не чак толкова хитра, но винаги изобретателна схема, да спечелят пари от кварталните деца, за да си купят „Jawbreakers“ – западния еквивалент на бонбони „Кръц-кръц“.
С невероятната си ситуационна комедия, slapstick-хумор и хитри скрити шеги, които започнахме да схващаме на малко зряла възраст, „Ed, Edd n Eddy” ни държеше пред екраните всеки път! Поколебах се дали да не го сложа на първо място, но в един момент реших, че емоционалните травми и психически белези от детството се помнят повече от веселбите, затова първо място отива при…
1. Courage The Cowardly Dog
О, да! От това ме побиваха тръпки едно време! Разказва за розово куче, на име Кураж, осиновено от стара женена двойка фермери на име Еустес и Мюриъл. Въпросната двойка живее във ферма посредата на нищото, където не отглеждат никаква реколта, нито пък добитък, за сметка на това… Действително интересен избор на място за живеене, още повече, имайки предвид страшните неща, които се случват там. Говорим, разбира се за призраци, извънземни, психясали непознати, чудовища и всякакви паранормални явления.
Тук идва ролята на страхливото куче – Кураж, което всеки епизод трябва да спасява семейството си от тези неща. Шоуто издържа четири сезона от 1999 до 2002, в рамките на които ни държа на нокти пред екраните, или свити в обратната посока, с лица във възглавниците, от страх! Основният му чар и най-разпознаваема черта, беше употребата на различни цветови тонове, рисувателни стилове и видове анимация за „страшният“ елемент във всеки епизод. Гениално решение, благодарение на което шоуто беше наистина странно и дори страшно за тогавашните ни детски умове…
Росен Тенев е автор на текстове, музика и късометражно кино. Възпитаник е на департамент Кино, реклама и шоубизнес в НБУ. Фронтмен и основно творческо лице е на музикалния проект „Слава За Смет“.