Сюжетите в музикалните филми обикновено се основат на живота на легендарни певци и музиканти.
Те са изпълнени с искрени емоции, чувства, всеотдайност и разбира се, много музика.
На любителите на киното и на меломаните предлагаме списък с 10-те най-добри музикални филма.
10. „Започни отново“
Германия, 2013 г.
В центъра на сюжета е младата Грета, която заедно със своя приятел се премества да живее в Манхатън. Мечтата на момичето е да стане певица, но нещата не протичат според очакванията ѝ – приятелят ѝ изненадващо я изоставя с обяснението, че иска да бъде самостоятелен музикант, а и конкуренцията се оказва доста тежка.
Все пак, Грета успява да попадне на местен бар, в който получава възможност да представя на посетителите своя музикален талант. Ролята на Грета се изпълнява от една от най-популярните актриси в последните години – Кийра Найтли.
9. „Контрол“
Великобритания, САЩ, Австралия, Япония, 2007 г.
Завладяващ филм за твърде краткия живот на Иън Къртис – вокалист на легендарната група „Joy Division“ и една от най-митичните пост-пънк персони. Сюжетът проследява Иън Къртис от годините му като мечтателен тийнейджър до самоубийството му през 1980 г., в нощта преди групата да замине за първото си американско турне.
Снимайки в черно-бяло, режисьорът Антон Корбейн за пореден път отдава почит на Къртис и значителния му принос в музиката, както направи и в прословутия си клип “Atmosphere”, заснет през 1988 г. Филмът е вдъхновен от биографията „Touching from a Distance: Ian Curtis and Joy Division“ от 1995 г., написана от вдовицата на Къртис – Дебора, за която той се жени съвсем млад.
8. „Веднъж“
Ирландия, 2007 г.
Изморен уличен музикант се сприятелява със забавна чешка имигрантка. С развитието на връзката им, режисьорът и сценарист Джон Карни вплита прекрасните авторски песни в повествованието, където те се вписват така естествено, че може и да не забележите, че всъщност гледате мюзикъл. Без никакви специално поставени номера: само неспирно съчетание от музика и сюжет.
Завладяващ и с великолепните изпълнения на известния музикант Глен Ханзард и даровитата пианистка Маркета Ирглова, филмът притежава страстно изящество и се отличава със своята оригиналност.
7. „Хористите“
Франция, 2004 г.
Втората световна война наскоро е свършила, но за обитателите на интернат за проблемни деца животът продължава да бъде изключително труден. Правилата се определят от директора, който е безкомпромисен с децата. Полъхът на свежестта идва с назначаването на нов възпитател. Неговото решение е да направи хор от малчуганите, за да ги мотивира да правят нещо смислено в живота си. Това обаче не е толкова лесно. Децата не са свикнали на човешко отношение и саботират уроците му.
“Хористите” е един от най-добре приетите френски филми за 2004 година. Дори филмовата гилдия в Америка го забеляза и го номинира за „Оскар“ 2005 в категорията за чуждоезичен филм.
6. „Отпътувания“
Япония 2008 г.
По стечение на обстоятелствата млад виолончелист започва работа като ноканши – традиционен служител в погребални обреди. Докато момчето израства от изплашен младеж до професионалист в новото си поприще се сблъсква със страха от смъртта, уважението към мъртвите, предразсъдъците на хората и преоткрива истински стойностните неща в живота.
Филмът показва как един простичък траурен ритуал може да се превърне в изкуство – съвършено прецизно, грациозно и красиво. Филмът е дело н режисьора Йоджиро Такита по сценарий на Кундо Кояма по мотиви от мемоарите на Аоки Шинмон. Лентата печели „Оскар“ за най-добър чуждоезичен филм.
5. „Грозна като смъртта“
САЩ, 2000 г.
Романтична комедия с невероятен саундтрак – „Грозна като смъртта“ е историята на дивото приключение на едно момиче в големия град. Надарена с кадифен глас, 21-годишната Вайълет Санфорд заминава за Ню Йорк, за да гони мечтата си да стане текстописец на песни, но загърбва желанието си, когато става барманка в заведение, където получава възторжено одобрение и слава.
Новият необичаен нощен клуб „Грозна като смъртта“ е най-посещаваното място в града, в което работят сексапилни и забавни млади жени, омайващи клиентите със скандалните си изпълнения.
4. „Легенда за пианиста“
Италия, 1998 г.
Сценарият, базиран на театралния монолог „Novecento“ на писателя Алесандро Барико, разказва историята на бебе изоставено на борда на пътнически презокеански кораб. Екипажът нарича малкото момче „1900“ – годината, когато е родено. Детето расте на борда, ставайки свидетел на безкрайния поток от пътници заминаващи или прибиращи се отнякъде.
През самотните нощи, когато в балния салон няма никого, „1900“ сяда зад рояла. Постепенно, се превръща във виртуоз и славата му се разнася извън пределите на пристанищата, на което корабът акостира. Мистерията около него се засилва, когато се разбира, че младият вече мъж никога не е напускал „своя“ кораб.
3. „Камшичен удар“
САЩ, 2014 г.
В лентата режисьорът Демиън Шазел представя собствените си преживявания по време на следването си в музикална академия в Принстън. „Камшичен удар“ разказва историята на Андрю Нюман, който е студент първа година в музикална академия в Ню Йорк. В опитите си да стане успешен барабанист той се сблъсква със строг диригент на оркестър, който упражнява психическо насилие върху възпитаниците си с цел някой от тях да стане гениален музикант. Андрю дава всичко от себе си за да го впечатли и да се впише успешно в неговия оркестър, но в крайна сметка остава извън него.
След като се оттегля от музикалната си кариера, следва предложение за още едно изпълнение. Филмът дебютира на филмовия фестивал в Сънданс, а през 2015 г. печели три награди „Оскар“- за „Най-добра мъжка поддържаща роля“, „Най-добър монтаж“ и „Най-добър звук“. Има и две номинации – за „Най-добър филм“ и „Най-добър адаптиран сценарий“.
2. „Рей“
САЩ, 2004 г.
Лентата пресъздава истинската история на легендарния певец Рей Чарлс – от загубата на зрението му в ранното му детство, до зашеметяващата му кариера в средата на миналия век. Това е историята и на една цяла страна – расизъм, наркотици и жени. Но неукротимият гений на Рей променя не само съвременната музика, но и американската история.
Един забележителен филм, за един изключителен човек. Филмът е носител на две награди „Оскар“, награда “Златен глобус” за най-добра мъжка роля, две награди на Британската Филмова Академия.
1. „Живот в розово“
Франция, 2007 г.
Вълнуващ биографичен филм за кралицата на френския шансон Едит Пиаф. Родена като Едит Джована Гасион и наречена Пиаф, т.е. врабче на френски, заради дребния ѝ ръст от 147 см, певицата започва живота си с трудно детство, изоставена е от майка си, израства в бордей, пее в цирка и по улиците на Париж. След като собственикът на кабаре я открива за музиката и ѝ дава името Едит Пиаф, славата я застига бързо, но и трагедията никога не напуска живота ѝ – тежки любовни истории, алкохол, пристрастеност към морфина.
Филмът показва както силните ѝ моменти, така и паденията на великата певица. Ролята на Пиаф във филма се изпълнява от зашеметяващата Марион Котияр. Убедителното ѝ превъплащение е отличено с редица награди, сред които „Оскар“ за женска роля.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.