Здравейте, приятели! Росен Тенев отново е тук, за да ви дърдори на главите за какво друго, ако не музика? Този път отброяваме десетте най-добри музиканти мултиинструменталисти, така че намерете „play“ бутона на дъртия си CD-player, дайте волумето на мах и нека тези музиканти, които биха могли сами да си бъдат групи, озвучат следващия ви половин час…
Творците са подредени по авторски гений (тоест, сложност на произведенията и изобретателност при композиране, живо свирене и студийни записи) на първо място и прецизност и чистота на свиренето им на второ. Не се учудвайте защо любимите ви, по-популярни музиканти са по-назад от други не чак толкова известни…
10. Кърт Кобейн (Nirvana)
Вокалът и китарист на Nirvana, за когото малко хора знаят, че може да свири доста добре и на барабани, е невероятен текстописец и композитор, считан за бащата на жанра, който днес наричаме „гръндж“. Стилът му е груб и шумен, не винаги особено прецизен и доста сурово продуциран. Самият той, приживе, се идентифицира повече с пънк сцената.
„Пънк-рокът означава свобода, да приемаш и оценяваш всичко, което ти допадне. Да свириш, каквото си искаш, колкото недодялано си искаш. Стига в него да има страст“, споделя Кърт Кобейн.
9. Джак Уайт (The White Stripes)
Този вокалист, китарист, пианист, басист и барабанист също предпочита по-грубата и недодялана пънк-блусарска страна на нещата. До такава степен, че най-големият му музикален проект дори си няма басист! Само неговият глас, стара електроакустична китара с прекаран жесток overdrive и не винаги изсвирените в темпо барабани на бившата му съпруга – Мег Уайт, изграждат звука на The White Stripes.
„Измислихме концепцията за бенд, съставен от брат и сестра, които се обличат изцяло в червено, бяло и черно, и свирят на такъв цвят инструменти, само и само за да разсеем публиката от това, което наистина се случваше, което беше, че едва можехме да свирим…“, разказва Джак Уайт.
8. Пол Маккартни (The Beatles)
Нека изчистим малко шума с този талант, тук. Всички познавате Пол Маккартни като басист и автор на голяма част от песните на The Beatles, но знаете ли, че той също така свири на клавишни инструменти, пиано, китара, мандолина и барабани? При това доста деликатно и прецизно. Явно конструктивността и много репетиции все пак си казват думата в даден момент…
7. Майк Шинода (Linkin Park/ Fort Minor)
Кой би предположил, че рапър може да свири на три инструмента и да пее? Който е добре запознат с изкуството на Linkin Park и Fort Minor, ето кой… Майк Шинода свири на китара, пиано и барабани. Макар и не кой знае колко технически развит музикант, той е доста изобретателен в композициите си особено когато говорим за ритъм. Стилът му е простичък, в сравнение с тези на други музиканти от неговия статут на слава, но пък хваща ухото…
6. Били Джо Армстронг (Green Day)
Вокали, пиано, китара, бас, барабани, хармоника и мандолина! Изобщо не е зле за пънкар, не мислите ли? Той е един от музикантите в списъка, чието развитие и израстване може по-явно да се проследи с всеки следващ албум на групата им, в случая – Green Day. Докато ранните им албуми са поп-пънк, всеки по-късен започва да придобива по-характерно, смесено, алтернативно звучене…
5. Дейв Грол (Foo Fighters/ Nirvana)
Барабанист в Nirvana, а по-късно – вокал и китара във Foo Fighters, също така свири на пиано и бас. Достатъчно красноречива кариера. Изкуството си говори само за себе си… Свиренето му е шумно, но прецизно, композициите – сложни.
4. Том Делонг (blink-182)
Вокали, китара, бас, клавишни и тромпет. Том Делонг е човекът, благодарение на когото blink-182 са групата, която са днес! Макар и Травис Баркър, и Марк Хопус да са невероятно талантливи в това, което правят, именно стремежът и усилията на Делонг да се развива постоянно и да израства като личност и артист, са силата, която тегли blink-182 в периода от 1992 до 2004 г. Свиренето му еволюира през годините от по-недодялано към по-изчистено. Стилът му употребява предимно устойчиви хармонии, а композициите му са често пъти доста сложни, макар и да не звучат така на първо слушане…
„Не се смятам за по-добър от другите, но вярвам, че ще се постарая повече и се надявам, хората да ме придружават за малки части от пътя от време на време…“, казва Том Делонг.
3. Матю Белами (Muse)
Вокалист, китарист, пианист и басист, с репертоар от невероятно сложни и интригуващи композиции, използващи едновременно устойчиви, неустойчиви и „счупени“ хармонии с взаимствани акорди и тонове при това, в сферата на един доста ексцентричен жанр, наречен „спейс-рок“ (космически рок).
2. Бьорн Гелот (In Flames)
Китарист, басист и барабанист. Този човек-оркестър е написал и композирал едни от най-добрите песни на шведската метъл група In Flames! Чисто и прецизно свирене, устойчиви и неустойчиви хармонии в комбинация с невероятен усет за структура, придават на стила му разпознаваемите характерни качества, с които сме свикнали да свързваме In Flames…
1. Роб Суайър (Pendulum)
Първо място този път отива при един не чак толкова известен музикант, но чакайте само да чуете изкуството му. С арсенал от вокали, синтезатор, китара, бас, барабани, перкусии и клавишни, този невероятен талант създава звука на една от най-големите електроник-рок групи в света – Pendulum! Жанрът им, официално, се води „drum’n bass“, но е толкова наситен с елементи от други жанрове като реге, хип-хоп, рок, метъл, пънк, хард-техно и дъбстеп, че е просто несправедливо да им лепнеш етикета „dnb” и да ги оставиш дотам. Именно това умело съчетаване на жанрове в една музика и прецизното, чисто свирене, носят на Роб Суайър първо място в тази десетка.
Росен Тенев е автор на текстове, музика и късометражно кино. Възпитаник е на департамент Кино, реклама и шоубизнес в НБУ. Фронтмен и основно творческо лице е на музикалния проект „Слава За Смет“.