Ярко червило, изгорена от къдрене коса, пестелив минижуп и всичко това се поклаща на каданс. Ако тогава имаше HD, можеше да се видят и мустаци. Вместо това в близкия план езикът пъргаво се стрелва и облизва веждата. Кой, каквото може, показва. Ерата на текстовете, написани между другото и музиката, купена наготово е на път да застане на първото стъпало на своята еволюция.
90-те по VH1 звучат малко по-различно от 90-те, които преживяхме в България. На запад цепнатите дънки на Janet Jackson в „That’s The Way Love Goes“ бяха последното, което хората забелязваха. Наш’та Радка обаче цепна поне 3 ТИР-а дънки от димитровградския пазар, за да я забележат.
Ама успя жената, стъпила върху некачествена конфекция, която така лесно се цепва и едно невинно „Оп-са!“. В чест на истината зората на поп-фолка се оказа зора и за някои бъдещи политици с дудук в пазвата, но кой да предполага тогава, че момчето с плейбека и маймуната един ден ще седне в Европейския парламент. „Хвала на таквиз амбициози!“, биха възкликнали в родното място на иначе измисления персонаж Радка.
Народното веселие в зората на демокрацията придоби олимпийски размери. Направо си стана олимпийска дисциплина, предвид скоростта, с която се пишеха вдъхновяващи текстове, макар и трудно побиращи се във взетата назаем комшийска музика. От малка манифактура поп-фолкът стана индустрия и именно това израстване ще проследим със следващите 10 песни.
1. Тони Дачева и орк. Кристал – Майсторе, майсторе
Започна се с „разчупени“ клипове. Много гледни точки на спящи зад синтезатори хора и изнемогваща да поглъща зрителското внимание изпълнителка. Тази ера си намери майстора много по-късно. В 1992 г., обаче същата изпълнителка изпропагандира много духовни ценности на VHS. А стройната си фигура очевидно поддържаше с консумацията на „3 кила банани“ дневно, понеже нямала финансовата възможност да се социализира в клубовете и да упражнява вредни навици – като пушенето на цигари. И защото „Всички сме хора на този свят“ видеокасетките се продаваха, като топъл хляб.
2. Радо Шишарката и Попа – Тигре, тигре
Но една определена прослойка в обществото не си купуваше касетките с хора, умиращи от скука зад синтезатори. За тях беше произведено специално мутренско течение в поп-фолка. Пари, коли и жени. В този ред и през ред споменати във всяка творба от въпросното течение. Много майки и татковци намериха в тези песни учебник „Как да отгледаме перфектния дебил?“ и започнаха така да възпитават децата си. Децата на свой ред пораснаха и, докато пишеха глоби на професори от БАН, попълваха в акта, че инцидентът е станал на улица „Ханко Брат“.
3. Петра – Хищна хиена
После еманципацията си каза думата. Третите от списъка на мутрите – жените взеха нещата в свои ръце. Включително и словореда. След всяко „Аз“ следваше „В този час“. Може и в обратен ред. Хиляди учителки по литература си скъсаха дипломите и станаха сервитьорки, а по-възрастните устискаха до пенсия, трошейки показалки със зъби на тъмно в голямото междучасие.
4. Мария – Спомен
Милениумът сложи нов ред в поп-фолка. Онези с йониките останаха само спомен. Мутрите се изпозастреляха и техните изпълнители нямаше вече на кое ушенце да пеят, а еманципираните изпълнителки се отказаха сами от пеенето, защото установиха, че бракът по сметка изисква по-малко усилия. В клиповете след 2000 година се прокрадна сюжет. Направо си влезе с взлом и всичко написано се изпяваше и всичко изпято се случваше на екрана. Изпълнителки с детски чист поглед бяха заснемани художествено, само минижупът остана да напомня на епохата с бананите. Фризьорките обаче все още нямаха достъп до тези млади дами.
5. Коста Марков – Полудявам
За сметка на това мъжете, които изгряха на поп-фолк сцената тогава, ходеха едновременно на фризьор, козметик, маникюр и педикюр. Само да имаше кой да ги научи да танцуват и жените за малко да станат излишни. Обяснимо е, защото при някой от дамите девственият мустак още беше на мода.
6. ДесиСлава – Бели нощи
За разкош до сцената се допускаха и изпълнителки, които имат вокална култура. Текстовете обаче останаха все така сложно съставни. И ако авторката бъде неразбрана, „ний ще бъдем нейната рана“. 8 години след излизането на този хит, той беше признат за песен на десетилетието. Очевидно авторката е била разбрана, но малко по-късно.
7. Кати – Пеперуда
Е, допускаха се и такива, които не само не могат да пеят, ами това говорните дефекти за нищо си ги нямаха продуцентите. Но редом с дефектите се появиха и ефектите, при това компютърни. Другото важно за това време е, че хореографията, редом със свободната борба, все още се броеше за контактен спорт.
8. Деси и Тони Стораро – Отиваш си
От някъде нахлу драматизъм. Поп-фолкът избълва бесни дуети, които сблъскаха еманципираните сервитьорки и мъжете с глас от таверна. Страданието по отминаващата любов отвори бойно поле между продуцентите-титани. Хетеро дуети, лесбо дуети, гей дуети и всичките пееха за раздялата и неприятните последици от това на фона на къща за 72 милиона в крупен план, докато изпълнителката захвърля ключовете на малко по-евтина кола… страдайки.
9. Камелия – Ти си
Въпреки изброеното дотук, кастинги все пак се правеха. Продуцентите знаеха как трябва да изглежда една звезда и изобщо не им пукаше как звучи. Дойде време, в което сериозни литератори се заеха с текстовете за някой лев. „Аз“-ът си замина, крайно неудовлетворен.
10. Азис – Как боли
Еволюцията донесе много болка на десетки певци и певици. Те изпаднаха от бързо въртящата се сцена. Други стигнаха до средата й и гордо се изправиха. Поп-фолкът срути дискотеките и си построи там „чалготеки“ и продължи да завоюва, защото имаше право. Майки и татковци гордо си отгледаха едно цяло поколение поп-фолк маниаци. Поздравяваха по телевизиите 3 годишните си дъщерички с „К*рви сбогом“ и това им се отплати. Днес поп-фолкът направи крачка и в територията на телевизии, които се кълняха в девствения си поп ефир. Останалото го знаете, нали го живеем заедно…
Ако обичаш да пишеш и го правиш добре, ако имаш интересна лична класация или си автор на любопитна десетка, можеш да ни изпратиш твоя собствена статия и да станеш част от авторите на © 10-те най.