Не е тайна за никого, че интернет пространството е част от нашия живот, а на фокус са социалните медии. Чрез тях описваме нашето ежедневие, споделяме своите емоции и сме свидетели на чуждите. Общуването онлайн заема една голяма част от свободното ни време, по-лошото обаче е, че ние го правим съвсем съзнателно и доброволно. В ерата на дигитализацията, може би, всичко това трябва да се приема като нещо съвсем нормално.
Въпреки това измененията настъпват с пълна сила, без значение дали това ни харесва или не. Тъй като прекарваме времето си в мрежата, може би ще е полезно да уточним част от принципите, с които е препоръчително да се съобразим.
1. Снимките
Когато качваме поредната снимка, не се замисляме, че попада на вниманието на всички. Като казвам всички, това включва и недоброжелателите. Никога не се знае какво може да роди въображението на един отмъстителен човек. Специалистите съветват да се преосмисля всеки споделен кадър, с оглед на това да няма дори косвени последствия.
Другият момент е, когато сме отбелязани на снимки, които дори още не сме видели и може да ни злепоставят. Слава богу, в повечето сайтове има настройки, които да възпрепятстват това. Ако все още не сте ги направили, действате, може да ви спести главоболието.
2. Коментарите
Социалните медии са създадени с идеята за по-свободно общуване, но може би е добре понякога да не се отпускаме докрай. Това, което пишем под разни статии и снимки, е публично достояние. Няма как да знаем, кой и как би изтълкувал думите ни, тъй като интонацията, като при разговор на живо, липсва. Това води до „изкривяване“ на комуникацията и често възникват конфронтации. Погледнато от друга страна, не е нужно да правим толкова силно впечатление при водене на социални дебати. Създаваме си имидж, който впоследствие може да ни изиграе лоша шега.
3. Лична информация
Тук вариантите са два – прекалено съдържателната или крайно оскъдната информация. И в двата случая това е неправилно. Когато предоставите в профила си твърде много детайли от живота си, рискувате тя да бъде използвана срещу вас. За онези, които пък спестяват абсолютно всичко, няма как да очаквате някой да ви приеме насериозно и може да ви отведе в графата на фалшивите профили. Именно затова тук важи правилото за златната среда – умерено споделената информация. Вие решавате какво и колко, въпросът е да се чувствате спокойни както вие, така и вашите познати.
4. Нереалистичност
Всички сме попадали на профили, които са твърде „розови“, а в действителност нещата не стоят точно, както са посочени. Разбира се, че всеки се изкушава да представи себе си по най-добрия възможен начин, за да бъде приет и харесан. Всичко обаче се обезсмисля в един момент, когато се стигне до сериозни разминавания между реалност и виртуалност.
Ако прекалявате с филтрите, фотошопа и информацията ви е крайно неподходяща, не се сърдете на аудиторията, че са последвали подигравателни коментари. Спестете си униженията и бъдете себе си, със сигурност имате с какво друго да изпъкнете.
5. Прекалена емоционалност
За съжаление, не винаги успяваме да контролираме емоциите си. Това обаче не трябва да става достояние на цялото интернет пространство. Много е досадно, когато попаднем на профил, който крещи – „депресиран съм“. Всички ние преминаваме през спадове и възходи, попадаме на правилни описания в мъдри мисли или живописни картинки, които описват емоции ни.
Проблемът не е в това, а в непрестанното им натрапване пред останалите. Най-близките до вас ще знаят през какво преминавате, не е нужно да разбират затова и останалите ви познати и колеги. Премисляйте последствията – показването на слабост, няма да ви донесе нищо добро.
6. Личен или бизнес профил
Хубаво е да прецените с каква цел е създаден вашият профил в социалните медии. Ако е за чисто и просто забавление, можете да дадете повече свобода на действията. В случай, че аудиторията, която сте подбрали, е повече в бизнес сектора, е добре да спестите някои неща.
Това звучи страшно елементарно, но тази грешка не спира да се допуска. Колкото и затормозяващо да звучи, по-добре е да създадете два отделни профила/страници, за да си спестите срама. Със сигурност са много нелепите ситуации и няма нужда от изброяване. Може би тук е уместно да вметна и онези профили, които имат двама притежатели, ще бъда кратка – приема се като незряло.
7. Списък с приятели
Често се изкушаваме да добавим повече приятели в профила си с цел, по-голяма популярност. Истината обаче е, че след време това започва да ни дразни или пречи. Впоследствие трябва да се запасим с търпение и да отделим време, в което да премахваме един по един ненужните профили. Освен това по този начин рискуваме да допуснем някой недоброжелател или още по-лошо – фалшив профил.
8. Мерки за сигурност
Предполага се, че сте чували за тях и няма как иначе. Те не са направени случайно, именно затова е добре да се разровите обстойно в настройките, предлагащи най-различни функции. Част от тях са одобрение при влизане, достъп до публикациите и защита от опасни линкове. В крайна сметка те винаги се оказват полезни, затова малко навременни мерки не биха навредили.
9. Пример и подражаване
Все повече нашумява професията – „инфлуенсър“ и по този повод е добре да коментираме някои моменти. В случай, че се радвате на повече приятели и последователи, е препоръчително да обмисляте своите действия във виртуалното пространство. Особено за подрастващите – това е вид култура и начин на живот.
Няма как да се заличи изцяло негативното или лошия пример, но можете да бъдете част от промяната, в положителен аспект. В определен етап от живота си, ще станете свидетел на въпросното влияние и върху вашите деца.
10. Зависимост
Убедена съм, че почти всички попадаме в капана на зависимостта от социалните медии. Това, което можем да направим, е не да изчезнем изцяло от мрежата, а поне да сведем до минимум своето присъствие. Съгласна съм, че е много увлекателно, времето минава по-бързо и понякога забравяме за реалния свят. В дадени моменти това може да ни помага, но със сигурност взима повече.
Няма да си навредим, ако се опитаме да поставим времево ограничение за използването на социалните медии. Така ще разполагаме с повече свободно време за истинските неща, особено що се касае до комуникацията на живо.
Грета е дипломиран специалист по Мениджмънт и Човешки ресурси. Страстите ѝ са писането и психологията. Обича да изучава поведението, мисловните процеси и чувствата на хората. Убедена е, че нещата винаги имат друга перспектива…