„Дами и господа, добре дошли на Зимните олимпийски игри в Сочи. Русия е най-голямата страна в света. Страна, в която Европа среща Азия. Ние сме горди да приемем игрите на света. Нашият президент Путин имаше мечта, която седем години по-късно се превърна в реалност. Много хора вложиха частица от себе си, за да са част от този проект. Днес нашите надежди са свързани с главните герои на този празник – спортистите“, с тези думи, изречени по време на близо 3-часово шоу на олимпийския стадион „Фишт“, президентът на организационния комитет на „Сочи 2014“ Дмитрий Чернишенко откри ХХII-те зимни олимпийски игри.
„На зимните Олимпиада в Сочи се очакват нови рекорди, за спортистите тук са създадени всички условия и това трябва да мотивира за постигане на най-добри резултати“, заяви ръководителят на Международния олимпийски комитет Томас Бах. Черешката на тортата по време на церемонията за откриването на Олимпиадата бе при появата на Мария Шарапова, която предаде факлата с олимпийския огън на лекоатлетката Елена Исинбаева, тя я поднесе на някогашния шампион по борба Александър Карелин, а той – на художествената гимнастичка Алина Кабаева. Олимпийският огън запалиха легендите Ирина Роднина и Владислав Третяк.
Така Сочи стана първият град със субтропичен климат, в който ще се състои зимна Олимпиада, и е най-северният град със субтропичен климат: топлото море се намира в съседство с вечните ледове на Кавказ. Градът е разположен на една географска ширина с френската Ревиера, пустинята Гоби и американския Бостън. Освен това, Сочи е един от най-дългите градове в света (148 км) и заема почетното второ място след Мексико, който е с дължина от 200 км. Още много любопитни факти и постижения съпътстват организацията по провеждането на тазгодишната Олимпиада. Ето 10 от рекордите на Олимпиадата в Сочи.
1. Рекордните постижения на Олимпиадата в Сочи започнаха още преди година, в началото на февруари 2013 г., когато бяха пуснати и първите онлайн билети за състезанията. Те бяха изкупени за няколко часа с невижданата скорост от 10 хил. заявки в секунда.
2. Домакинството на Олимпийските игри в Сочи през този месец струва на Русия 51 милиарда долара. Това прави тазгодишната Олимпиада най-скъпата в историята. Досегашният рекорд се държеше от летните Олимпийски игри в Пекин през 2008 година, които излязоха 43 милиарда на китайското правителство. Русия обаче вдига мизата с цели 8 милиарда.
3. Първоначалният бюджет на зимната олимпиада, с който Сочи спечели конкурса за домакинство, беше 12 млрд. долара. Тук идва и вторият рекорд. Руснаците са надхвърлили предварително обявената сума повече от четири пъти, нещо което никой от досегашните организатори не си е позволявал.
4. За първи път в олимпийската история на Олимпиадата в Сочи ще вземат участие атлети от 88 държави. По този начин ще бъде поставен още един рекорд. До сега най-мултинационална беше Олимпиадата във Ванкувър през 2010 г., в която участваха спортисти от 82 страни. За първи път южноафриканската страна Зимбабве изпраща свой представител – Люк Стейн, който ще стартира в алпийските ски. Общо около 3000 спортисти ще се състезават за медалите в 98 дисциплини.
5. Олимпийските игри в Сочи ще влязат в историята и като най-иновационните. За проектирането и строителството на олимпийските обекти са използвани уникални технологични решения, бяха изградени 380 олимпийски обекти, сред които са спортните съоръжения, разположени на планински и крайбрежни клъстери, а също и хотели с над 25 хиляди стаи, студия и апартаменти.
6. Олимпийският огън от Сочи също би всички предишни рекорди. За 123 дни той измина 65 000 километра, обиколи 135 града – фактически из цяла Русия: европейската част, Сибир, Далечния изток и Крайния север. Уникални бяха и приключенията на олимпийския факел, далеч надхвърлили стандарта. Огънят стигна дъното на езеро Байкал, Северния полюс, най-високия връх в Европа – Елбрус, дори полетя в космоса. И пътуваше как ли не – с влак, автомобил, самолет, атомен ледоразбивач и космически кораб.
7. Спортната програма постави олимпийски рекорд и по общия брой дисциплини, и по броя на включените нови видове спорт. На Олимпиадата влизат цели 12 нови дисциплини – ски скокове за жени, халф-пайп свободен стил за мъже и за жени, смесена щафета по биатлон, отборна надпревара по спортни шейни, отборна надпревара по фигурно пързаляне, слоупстайл свободен стил за мъже и за жени, сноуборд слоупстайл за мъже и за жени и сноуборд паралелен слалом за мъже и за жени. По този начин броят на дисциплините достига 98 в 15 вида спорт.
8. Допинг-пробите на олимпийците в Сочи също ще бъдат рекорден брой. По план те ще са 2453, като увеличението е с 14% в сравнение с предишната Олимпиада във Ванкувър през 2010 г.
9. Зимната олимпиада в Сочи вече привлече и рекорден брой рекламодатели. Общата сума на контрактите възлиза на почти 1,5 млрд. долара, което е абсолютен рекорд не само за зимна, но и за лятна олимпиада. Освен десетте глобални корпорации, традиционни партньори на Международния олимпийски комитет, организаторите на игрите в Сочи са подписали маркетингови контракти с осем национални партньори.
10. За гарантиране на безопасността по време на Олимпиадата са ангажирани цели 40 000 сътрудници на правоохранителните органи, в това число войници и полицията. В самия град Сочи, както и във всички райони, в който се провеждат състезанията, е въведен изключително строг пропускателен режим, като дори са разположени и ракетни установки.