Днес няма да губим много време с встъпителни текстове. Не е и нужно.
Направо натискаме копчето „On“ и влизаме в играта – такава, каквато си я спомняме.
Представяме ви 10 от най-популярните видеоигри, издадени между 1995 и 2005 година.
10. Beyond Good & Evil (2003)
Започваме с една екшън-приключенска игра от 2003-а, която разказва историята на Джейд – разследващ журналист. Натъкнала се на извънземна конспирация срещу родната ѝ планета, тя има за цел да я разобличи на всяка цена.
9. Need For Speed: Underground 2 (2004)
Продължаваме с любимата състезателна игра на всички деца от първото петилетие на века. Питате се какво е усещането да летиш по улиците на нощния град с 200 км/ч в супертунингован автомобил на фона на страхотен и разнообразен саундтрак, състезавайки се с други? Е, не е нужно да рискувате престой в Пирогов или ареста, за да разберете. Просто грабнете джойстика и изиграйте една освежаваща партия „Need For Speed: Underground 2“.
8. Tony Hawk’s Pro Skater 3 (2001)
Така и така сме на тема „екстремни спортове“, помните ли кой е Тони Хоук (или Тончо Гаргата, както с моите приятели го наричахме на времето)? Разбира се, че помните, навярно, голяма част от вас дори знаят кой е, само и единствено благодарение на игрите. А, откровено, колко от вас се запалиха да карат истински скейтборд заради тях? Впрочем, аз попадам във всеки един от тези критерии, затова и поредицата са ми едни от любимите игри някога. Просто бутнете диска в плейстешъна (или ексбокса, което предпочитате), отпуснете се и подушете контра-културата! Ммм, мирише на пот, гняс и скъсани, износени дрехи, точно както си я обичам…
7. Crash Bandicoot (1996)
Ааа, добрите стари джъмп‘ен рън платформери от детството! Няма как да направим тази десетка, ако не споменем и поне един от тях… С това казано, колко по-добър кандидат от „Crash Bandicoot“. Играта разказва за антропомофрен индийски плъх (бандикут), на име Crash, чийто основен враг е неговият създател – Доктор Нео Кортекс. Краш трябва да победи злият учен и да попречи на плановете му за световно господство!
6. Resident Evil (1996)
Питайте Capcom какво е чувството да направиш толкова успешна игра, че от нея да тръгне цяла УСПЕШНА търговска марка филми, комикси и прочие. Случва се често по обратния път, от филм или комикс към всичко останало, но нещо такова да тръгне от видеоигра?
Това си е направо феномен, който навярно се случва веднъж на 10 000 години, когато планетите се наредят и летящият ябълков пай на гениални идеи кацне на масата на един единствен, умиращ от глад творец, който по някаква случайност се намира в правилния момент на правилното място.
Историята на играта се върти около група хора, които се борят срещу корпорация, създала вирус, който мутира организми (сиреч, превръща хора и животни в зомбита).
5. Prince Of Persia: Warrior Within (2004)
Връщаме се отново към екшън-приключенския жанр с пето място в нашата класация, за да споменем най-култовото заглавие от една поредица, която започна силно, достигна своя пик и след това постепенно избледня. Говоря, разбира се, за „Warrior Within“ от поредицата „Prince Of Persia“.
Играта проследява историята на Дастан – персийски принц, отприщил над себе си вековно проклятие, заради намесата си в, най-общо казано, ходът на събития в пространствено-времевия континуум. Сега той бива преследван от Дахака – свиреп демон, изваян от самите пясъци на времето, който иска да го изтрие от лицето на земята, защото е дръзнал да промени съдбата си.
Съществува ли изобщо нещо като „правилен ход на събитията“? И, ако „да“, може ли той наистина да бъде променен? Защо не оставим отговорите към тези въпроси на Принц Дастан и Godsmack…
4. Warcraft 3: Reign Of Chaos (2002)
Какво ще е една такава десетка и без някоя друга стратегическа игра? И, да, предполагам вече можете да се досетите, че харесвам повече „Reign Of Chaos“ отколкото „The Frozen Throne“. Проследете измежду много други сюжетни нишки, падението на Принц Артас, който в името на това да спаси народа си, се превръща в техен първи враг…
3. Tomb Raider (1996)
Ето го и поредния пример за търговска марка, тръгнала от видеоигра, макар и самата търговска марка да не е чак толкова успешна, играта си остава култова, а фактът че изобщо е стигнала до собствена търговска марка е похвален.
Както навярно знаете от филмите, разказва се за Лара Крофт – британски археолог с огромна жажда за адреналин. Наета от съмнителна бизнесдама на име Натла, тя се впуска в околосветско приключение, да събере трите части на мистичен артефакт, който има силата да унищожи света, ако попадне в грешните ръце…
2. Max Payne (2001)
Второ място според мен е добра позиция, в която да вмъкнем една film noir (филм ноар) стилизирана игра, която разказва за нюйоркски детектив – Макс Пейн, търсещ отмъщение за загубата на семейството си. Играта преплита елементи на грубовата и мрачна криминална новела с Джон Ву – стил естетизирано насилие и конспиративни сюжети тип „Досиетата Х“. Ако не сте я играли, определено ѝ дайте шанс, струва си всяка минута геймплей!
1. Grand Theft Auto: San Andreas (2004)
Е, нямаше как да не е „GTA: San Andreas“ на първо място, хора. Просто нямаше! Хайде, всички по един път в коментарите поръчката на Big Smoke, на три… Едно, две…
„I’ll have two number 9’s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45’s, one with cheese, and a large soda.“
Да, въпреки факта, че „GTA 3“ започна революция във видео игрите със своя 3D open world gameplay, през 2003, беше „San Andreas“ играта, която доведе революцията до своя пик. Преплитайки екшън, състезателни и RPG (Role Play Game) елементи, играта разказва историята на Карл Джонсън – израснал в гетото на западното и заминал за източното крайбрежие, той се връща у дома по повод загубата на майка си, за да открие, че нещата там вече изобщо не са така, както когато си е тръгнал оттам. Сега, неговата мисия е да сплоти отново каквото е останало от семейството му и да закрепи устоите на родния си град, и най-вече квартал…
Росен Тенев е автор на текстове, музика и късометражно кино. Възпитаник е на департамент Кино, реклама и шоубизнес в НБУ. Фронтмен и основно творческо лице е на музикалния проект „Слава За Смет“.