Да бъдеш спортист от най-висок ранг е изключително трудно. Трябва да се научиш да балансираш с много дини под една мишница и само този, който успее да пресече финалната линия с всички тях, и то здрави, вкусва сладостта на успеха.
Днес ще ви припомним 10 от най-великите български спортисти. Подредбата им не е според това колко титулуван е всеки един от тях, а и какъв отпечатък е оставил след себе си. Защото твърдим, че волята и любовта към спорта, предаността към родината, са най-ценните качества, с които трябва да се характеризира всеки един спортист.
10. Петър Стойчев – плуване
Гмуркаме се дълбоко още с първия спортист в нашата класация – Петър Стойчев. Той е обявен за най-успешния състезател по плувен маратон В СВЕТА! Притежател е на 11 поредни световни титли в дългата дистанция, с което напълно си е заслужил тази титла.
Започва да тренира едва на 6-годишна възраст, а през цялата си кариера е преплувал над 60 000 км в басейни, реки, езера, морета и океани. Представя България на общо 4 олимпиади, като в Пекин 2008 г. повежда целия български отбор като знаменосец. Той единствен в целия свят успява да преплува за по-малко от 7 часа пролива Ла Манш, с което държи и световния рекорд (6.57.50).
9. Серафим Тодоров – бокс
Последният и единствен човек, който побеждава великия Флойд Мейуедър е българинът Серафим Тодоров. Извоюва победата си на Олимпиадата в Атланта през 1996 г. с едва 23 дни(!) подготовка.
10-годишен прекрачва прага на залата, а в пика на своята кариера мениджъри от САЩ и Австралия го искат за професионален боксьор, но той отказва. Сарафа, както още е известен, е единственият българин, обявен за най-добър боксьор на планетата. Носител е и на купата „Ръсел” и „Денисов” за най-добър боксьор на Европа.
В актива си има общо 3 световни и 3 европейски титли, 2 пъти е спортист на България (през 1991 и 1993).
8. Станка Златева – борба
Родена през 1983 г. в сливенското село Крушаре, тя печели първото си голямо отличие през 2002 г. на европейското първенство за девойки в Тирана. През 2004 г. става първата българска участничка на олимпийски игри по борба, а през 2006 г. е първата българка световна шампионка в този спорт.
В цялата си кариера е носителка на два сребърни олимпийски медала, петкратна световна и шесткратна европейска шампионка. Избрана е да носи знамето на България при закриването на Олимпийските игри през 2012 г.
7. Таня Богомилова – плуване
Златната рибка на българското плуване започва да тренира, когато е на 6, а на 14-годишна възраст вече е майстор на спорта. Прави бум на шампионата на Стария континент през 1985 в София, печелейки пълен комплект медали. На Олимпиадата в Сеул, три години по-късно, преплува най-бързо 100-те метра и заслужено донася за България 1-вата олимпийска титла, която е единствена до ден днешен. Този медал и носи и титлата „Спортист на годината”.
Активно се състезава до 1991, след което става треньор в Гърция.
6. Златните момичета – художествена гимнастика
На 6-та позиция поставяме златните момичета на българския спорт, въпреки че с тях можем да направим цяла отделна десетка. Те маркират цяла една епоха на победи. Показват България на световната карта като мощна сила в най-изящния спорт. Крехките на външен вид красавици се борят като мъже във всяко едно състезание и печелят общо 14 световни, 14 европейски титли, 5 първи места от световни и европейски купи и 2 вицешампионски титли от Олимпийски игри. Всичко това в периода 1976-1999 г., когато начело на ансамбъла ни е Нешка Робева.
Най-изявените гимнастички сред „златните момичета“ са Адриана Дунавска, Анелия Раленкова, Бианка Панова, Диляна Георгиева, Елизабет Колева, Илиана Раева, Лили Игнатова, Мария Петрова, Юлия Байчева. Всички те са най-яркото проявление на художествената гимнастика в „златните и години”.
5. Христо Стоичков (Камата) – футбол
Още в началото на неговата кариера се забелязва огромният му талант, но придружен с изключително буен нрав, който едва не прекратява кариерата му преждевременно. Заплашен е от доживотно наказание, което по-късно е намалено на една година. Христо Стоичков е най-успешният български футболист, единствен притежател на престижната награда „Златна топка“.
По-рано в кариерата си печели и „Златната обувка“, носител на Купата на Европейските шампиони, трикратен шампион на България и петкратен на Испания. Обявен е за голмайстор на Световното първенство по футбол през 1994, където попада в най-добрия отбор на България за всички времена. През 2007 г. получава наградата „Златен крак“ и е обявен за най-великия български футболист от организаторите.
4. Стефка Костадинова – лека атлетика
Момичето, което вече 30 години лети във висини, които никоя жена не може да достигне. Една от най-именитите ни лекоатлетки е родена в Пловдив през 1965 г. Първата ѝ любов не е леката атлетика. Занимава се с гимнастика и плуване, в 7-ми клас вече е „майстор на спорта”, а първия си скок над 2 м прави едва на 19 години.
През цялата и кариера, освен световен рекорд на висок скок (209 см), в актива на Стефка Костадинова са две световни титли на открито, 5 световни титли в зала, европейска титла на открито и 4 на същия форум под покрив, сребро и злато на Олимпийски игри.
Многократно е избирана за „Спортист на годината”. И след като прекратява кариерата си през 1997 г., Стефка Костадинова остава в спорта, като в момента е председател на Българския олимпийски комитет.
3. Йордан Йовчев – спортна гимнастика
Дълголетникът на българския спорт (класирал се на 6 поредни олимпиади) прави дебюта си на олимпийската сцена през 1992 г. Има общо 4 медала от този форум, като през 2004 г., когато печели среброто, златото се връчва на представителя на Гърция в дисциплината халки. До днес това решение се смята за неуместно и неправилно.
Йордан Йовчев, освен носител на много отличия, е и един от най-обичаните българи, той е наричан и „Властелинът на халките” заради дългата си и успешна спортна кариера.
2. Григор Димитров – тенис
Обичан от едни, нехаресван от други, без съмнение Григор Димитров е едно от явленията в световния тенис. Най-добрият български тенисист се докосва до магията на този спорт едва на 3 години, а две години по-късно започва да играе редовно в родния си град – Хасково. Първоначално за подготовката му се грижи баща му, но след като доказва таланта си на международни турнири, е необходимо да се развива в чужбина.
През 2008 г. печели първата си голяма титла, като побеждава Хенри Континен на финала на турнира Уимбълдън за юноши. В професионалната си кариера е спечелил 8 титли от Световния тур на ATP. За първи път се изкачва в Топ 10 на световната ранглиста през 2014 г. 3 години по-късно достига до своето върхово постижение – 3-то място сред най-добрите тенисисти в света.
Освен с успехите си на корта, Григор Димитров става и много популярен покрай връзката си с руската ракета Мария Шарапова и настоящата му приятелка Никол Шерцингер.
1. Ивет Лалова – лека атлетика
„Много държави ме искат, но как да целуна друг флаг? Обичам България.”
Чаровното лице на българската лека атлетика – Ивет Лалова заема първото ни място днес. Стои на най-високото стъпало, защото е най-явният пример за упоритост, силен спортен дух и характер. Тя прави нещо невъзможно, когато в най-големия пик на своята кариера, чупи бедрена кост и се завръща няколко години по-късно на пистата. Завръща се опровергавайки прогнозите на спортните специалисти и побеждавайки медицината. Прави го с още по-голям хъс, желание за победа, много помъдряла и също толкова амбициозна.
Ивет Лалова е последната европейска шампионка в зала на 200 м, бронзова медалистка на 60 м, има един златен и два сребърни медала от европейски първенства на открито. Най-големият ѝ успех е четвърто място на 100 м и пето на 200 м на Олимпиадата в Сидни през 2004 г.
Ивет е не само най-слънчевото момиче в спорта, но и изключителен борец и явен пример за това как с дисциплина, упоритост и много труд, всичко е възможно. Освен многото отличия, Ивет печели и първото място в сърцата на всички българи заради неподправения си чар, несломимия дух и широката усмивка, която е станала неин отличителен белег.
Мария учи „Журналистика“ и това е нещото, с което иска да се занимава. 12 години от живота си е посветила на леката атлетика и темите със спортна насоченост са ѝ особена слабост. Зареждат я пътуванията и природата, обича да се усмихва!