На 12 април светът отбелязва Международния ден на космонавтиката и авиацията. На този ден през 1961 г. започва първият в историята пилотиран космически полет на космонавта Юрий Алексеевич Гагарин с кораба „Восток 1“. В 9.07 ч. московско време Гагарин излита в космоса и прави една обиколка около Земята.
На височина 7 километра Гагарин катапултира и се приземява с парашут близо до спускаемия апарат, на поле в Саратовска област. Целият космически полет е продължил 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. Началото на практическото усвояване на космоса пък е поставено още на 4 октомври 1957 г. със старта на първия изкуствен спътник на Земята в Съветския съюз.
12 април е паметна дата и за българската космонавтика. На този ден през 1979 г. на Земята се завръща първият български космонавт – Георги Иванов. В 20 ч. и 34 мин. московско време на 10 април 1979 г. в орбита около планетата е изстрелян космическият кораб „Союз 33“, с международен екипаж в състав командир Николай Рукавишников и космонавт-изследовател Георги Иванов. По време на полета те са направили 31 пълни обиколки около Земята. В космоса прекарват 1 ден, 23 часа и 1 минута.
Много преди тях обаче кучето Лайка става първото живо същество, което полита в Космоса. Тя е изстреляна на борда на изкуствения спътник „Спутник 2“ на 4 ноември 1957 г. Както и много други животни, изпратени в космоса, умира по време на полета. Предполага се, че Лайка е умряла от стрес и прегряване няколко часа след изстрелването. Въпреки че Лайка не оцелява, експериментът доказал, че жив пасажер може да бъде изстрелян в орбита и да издържи на безтегловността. Това отворило пътя за полет на човек и осигурило на учените първите данни за това как живите организми понасят полет в космоса.
Най-голямото постижение в областта на космонавтиката пък е стъпването на човек на Луната на 21 юли 1969 г., когато американският астронавт Нийл Армстронг прави първата крачка по повърхността на естествения спътник на Земята с думите: „Това е малка крачка за човек, но огромен скок за цялото човечество“. Корабът излита на 16 юли 1969 г. от космическия център Кейп Кенеди Флорида с екипаж Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин Олдрин и на 20 юли 1969 спускаемият апарат Ийгъл успешно каца на Луната. Седем часа по-късно Нийл Армстронг става първият човек в историята на човечеството стъпил на лунната повърхност.
Именно по повод Международния ден на космонавтиката и авиацията, навръх празника на мечтателите, решихме да ви подарим едно своеобразно пътешествие в открития космос и избрахме някои от най-добрите междупланетни случки, разказвани през годините на големия екран. Ето 10 незабравими космически кино истории.
1. Междузвездни войни | Star Wars (1977 г.)
„Междузвездни войни“ е филмова космическа опера на американския режисьор Джордж Лукас, създадена през 70 години на 20 век и разработена от неговата компания „Лукасфилм“. Поредицата се състои от шест филма, премиерата на първия от които („Нова надежда“) е на 25 май 1977 г. Оттогава насам „Междузвездни войни“ оказват огромно влияние върху съвременната поп-култура и са третата най-печеливша филмова поредица на всички времена след „Джеймс Бонд“ и „Хари Потър“ със спечелените близо 5 милиарда долара.
2. Аполо 13 | Apolo 13 (1995 г.)
Филмът е създаден по истински случай. За американците „Аполо 13“ е просто един „рутинен“ космически полет – до мига, в който „Хюстън, имаме проблем“ пронизва необятния космос. Заседнали на 205 мили от земята в повреден космически кораб, астронавтите Джим Ловел (Том Ханкс), Фред Хейс (Бил Пакстън) и Джак Суигърт (Кевин Бейкън), повеждат отчаяна битка за оцеляване, докато в Контролната зала астронавтът Кен Матингли (Гари Синийз), ръководителят на полета Джийн Кранц (Ед Харис) и опитният им екип се борят с времето, за да ги върнат у дома.
3. Пътеводител на галактическия стопаджия |
The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (2005 г.)
Създадено по книгата на Дъглас Адамс и изпълнено с направо извънземни специални ефекти, това е едно приключение, което не бива да изпускате. Секунди преди Земята да бъде унищожена завинаги от едни от най-гнусните същества във Вселената, Артър Дент (Мартин Фрийман) е изстрелян в космоса заедно с най-добрия си приятел – Форд Префект (Мос Деф), извънземен в човешки облик. Това е едва началото на техните приключения и неволи, а пътуването им ще ги сблъска с двуглавия президент на галактиката (Джон Малкович), параноичен андроид (Уоруик Дейвис) и какви ли не още странни обитатели на космоса и ще ги отведе далеч в търсене на смисъла на Живота, Вселената и Всичко останало.
4. Стар Трек | Star Trek (2009 г.)
Най-голямото приключение на всички времена започва със „Стар Трек“ – невероятната история на първото пътуване на млад екипаж на борда на най-модерния космически кораб: „Ентърпрайз“. На пътешествието, изобилстващо от екшън, комедийни ситуации и космически опасности, новобранците трябва да намерят начин да попречат на зло същество, чиято мисия застрашава цялото човечество. Ерик Бана, Уинона Райдър, Саймън Пег и Крис Пайн са само малка част от имената, които участват в космическите битки. Сюжетът проследява запознанството на героите Джеймс Ти Кърк и г-н Спок в академията на Звездния флот, както и първата им обща мисия.
5. Армагедон | Armageddon (1998 г.)
„Армагедон“ е най-касовият филм на 1998 г. с участието на звезди като Брус Уилис, носителите на “Оскар” Бен Афлек и Били Боб Торнтън, Лив Тайлър, Стив Бушеми и Уил Патън. Когато изпълнителният директор на НАСА Дан Труман (Торнтън) разбира, че след 18 дни Земята ще бъде унищожена от метеорит с големината на Тексас, той няма друг избор, освен да изпрати екип от отчаяни смелчаци на астероида, които да поставят ядрена бойна глава в недрата му. Изумителни специални ефекти, блестящ хумор, интересни герои, завладяващ сюжет и разтърсващи емоции превръщат „Армагедон“ във вълнуваща битка за спасяването на света.
6. Планетата на маймуните | Planet Of The Apes (2001 г.)
Годината е 2029. Мисиите на междузвездното разузнаване на станцията ОБЕРОН се изпълняват от шимпанзета-пилоти. В една от тези мисии, шимпанзето изгубва връзката и изчезва от радара. Безстрашният астронавт Лео Дейвидсън тръгва да го спасява, но след авария се приземява в джунглата на планета, която напомня Земята. За удивление на Лео, странната планета се обитава от говорещи маймуни и примитивни хора. Той попада в плен на маймуните, но успява да избяга и организира група бунтовници от хора и маймуни, защитаващи човешката кауза.
7. Изгубени в космоса | Lost in Space (1998 г.)
Ресурсите на земята се изчерпват и учените търсят пътища за спасяване на човешката раса. Те започват изграждането на порта, през която пътуването в космоса ще става по-бързо от скоростта на светлината. Но тя ще изпълни предназначението си, само ако има подобна друга врата в космоса, която да приеме бъдещите пътешественици. Семейство Робинсън са избрани да пътуват за провеждане на нужните експерименти до звездата Алфа Прайм в продължение на 10 години, като за това време те са криеогенно замразени. На техния кораб има саботьор – д-р Смит, но той е предаден от сподвижниците си. Така докторът е принуден да помогне на семейството, за да оцелее и той самият.
8. Мисия до Марс | Mission to Mars (2000 г.)
Годината е 2020 и първата мисия с екипаж до Марс, под ръководството на Люк Греъм (Дон Чийдъл) се приземява на червената планета. Но марсианският пейзаж крие странна и шокираща тайна, която предизвиква катастрофално бедствие за екипажа. За да разгадае последното послание на Греъм, НАСА изпраща спасителна мисия на Марс, за да разследва случилото се и да върне оцелелите от първия екипаж, ако има такива. След като се сблъсква с почти непреодолими опасности, но се справя благодарение на взаимната подкрепа и приятелство, екипажът най-после стига до Марс, където го очаква изумително откритие.
9. Пришълецът | Alien (1979 г.)
Режисьор на „Пришълецът“ е Ридли Скот. Името на филма се отнася за главния антагонист, силно агресивно извънземно, което заплашва живота на екипажа на космическия кораб Ностромо, след като се излюпва от тялото на един от хората. Във филма участва Сигорни Уийвър като Елън Рипли. Филмът разчупва традиционните холивудските стандарти в екшън жанра, като показва силен женски герой. Въпреки че пришълецът (наричан ксеноморф в продълженията) е главната тема във филма, историята на Елън Рипли се явява свързващата нишка между сериите. Филмът има три продължения: „Пришълците“ (1986), „Пришълецът 3“ (1992) и „Пришълецът: Завръщането“ (1997), както и „Пришълецът срещу Хищника“ (2004), с неговото продължение „Пришълецът срещу Хищника: Реквием“ (2007). През 2009 Рдили Скот започва работа по предисторията на сериите за Пришълеца, превърнала се във филма Прометей (2012).
10. 2001: Космическа одисея | 2001: A Space Odyssey (1968 г.)
„2001: Космическа Одисея“ е научнофантастичен филм, режисиран от Стенли Кубрик. Сценарият, написан от Кубрик и Артър Кларк, засяга теми свързани с човешката еволюция и технология, изкуствения интелект, и извънземния живот. Филмът е характерен със своя научен реализъм, въвеждането на нови специални ефекти и използването на двусмислена, провокативна картина и звук, вместо обичайните кинопохвати. „2001: Космическа Одисея“ първо посещава предисторическото ни минало, после прескача хилядолетия напред (в най-разтърсващото визуално пренасяне в киното) към колонизирания космос и на края отвежда астронавта Боуман (Кир Дулиа) в неизследвания космос, вероятно дори и към безсмъртие.