На 3 юни американската рок певица, актриса, автор на песни, музикант и продуцент Сузи Куатро празнува рождения си ден. Тя е родена през 1950 година и още на съвсем крехка възраст бива забелязана както от музикалните, така и от телевизионните продуценти. Навръх личния ѝ празник решихме да си припомним за една от големите звезди на 70-те с текст, публикуван в блога на Пламен Петров – Блогатство.com.
Поне половината (ако не и много повече) от прочелите заглавието ще си зададат въпроса: „Коя, по дяволите, беше пък тая Сузи Куатро?!“. И на голям процент от тях името ще им прозвучи отнякъде познато – само щото напомня доста на един прочут модел на Ауди… и нищо повече. Обаче по мое време (роден съм в края на 60-те години на миналия век… и някак си това ми придава известна стойност… като че ли) Сузи Куатро си беше истинска звезда.
Искате доказателство? Ето ви го: по стрелбищата се продаваха нейни снимки! Тази чест беше оказвана само на най-големите звезди, а стрелбищата (и Кореком) бяха единственото място, от което можеше да си купиш западна култура (и цигари KENT или Marlboro). Помня, че и аз имах такава снимка – на сладката Сузи, в характерните прилепнали кожени одежди. (Тогава нямаше кой да ми каже, че Сузи Куатро е само с 5 месеца по-млада от майка ми – нямаше нито Google, нито Wikipedia).
Вчера мернах във Фейса един позабравен клип на Сузи – в дует с Крис Норман (благодарско, Мак!). И ми хрумна, че малко хора вече знаят коя изобщо е Сузи… А още по-малко хора пък въобще някога са знаели, че:
1. Сюзън Кей Куатро всъщност не е британка, а американка. Заблудата идва от това, че известният английски продуцент Мики Мост (откривател и на The Animals) я забелязва навреме и я отвежда от родния Детройт направо в меката на рокендрола – Великобритания.
2. Арт Куатро – таткото, е джаз музикант, а бидейки най-малкото от петте му деца (четири момичета и едно момче), Сузи става неговата любимка, която винаги го придружава на репетиции. И така, в един прекрасен ден малката Сузи посяга към… баскитарата (по онова време, а и дълго след това, инструментът е надвишавал ръста на самата Сузи).
3. Още една интересна семейна подробност: една от сестрите на Сузи Куатро – Айлийн, е майка на известната (у нас предимно от сериала „Twin Peaks“) актриса Шерилин Фен, т.е. Сузи Куатро е нейна леля.
4. Самата Сузи също е участвала в няколко телевизионни сериала, между които моят любим „Убийства в Мидсъмър“, както и нашумелият „Happy Days“ (който пък не съм гледал, но си спомням, че в оригиналния диск на Windows 95 имаше видеоклип от този сериал и беше едно от първите видеа, които съм гледал на компютър).
5. Заедно с останалите си три сестри, Сузи оформя първата си музикална банда – Pleasure Seekers („Търсачи на удоволствие“). Както си му е редът, момичешката група репетира в гаража. И не просъществува дълго… Братът – Майкъл Куатро, също е музикант. Но не чак толкова известен…
6. Една от сестрите ѝ – Пати Куатро, по-късно се присъединява към групата Fanny, която пък става една от първите изцяло момичешки рок групи, придобили национална известност.
7. Първият сингъл на Сузи Куатро („Rolling Stone“) не става особено популярен (освен в Португалия, където оглавява класациите), но пък всеки от следващите ѝ три сингъла бива продаден в над 1 милион екземпляра и ѝ носи наградата „златен диск“.
8. Целият този успех на Сузи е само в Европа и в Австралия. В родната Америка тя си остава почти неизвестна – дори и след турнето ѝ в средата на 70-те. Във въпросното турне Сузи Куатро всъщност не е главният изпълнител, а е само нещо като „подгряваща група“. Името на истинската „звезда“ е… Винсънт Деймиън Фурние. Ако не се сещате кой е тоя – може би сте чували сценичното му име: Алис Купър.
9. През 1978 година Куатро най-сетне достига върховете на американските класации – дуетът ѝ с Крис Нормън (песента „Stumblin’ In“) достига четвърта позиция.
10. 1980 е годината, в която хитът на Сузи „Rock Hard“ влиза в саундтрака на нашумелия пънкарски филм „Таймс Скуеър“. (В същия саундтрак виждаме имената и на групи като Talking Heads и Pretenders).
Всичко, изброено дотук, бяха само факти. А сега и едно необективно (лично) мнение. Когато гледах за първи път „Терминатор“, дълго време се чудих на кого толкова много ми прилича героинята на Линда Хамилтън – Сара Конър. После се сетих – същите диви очи, същата небрежна прическа, същата мъжкаранска фигура… (Ако не ви се вярва – вижте сами!)
Здравейте! Трябва да си живял в онези години когато всичко или почти всичко беше забранено, за да оцениш певци като Сузи Куатро. Роден съм в края на 50те и по онова време всички момчета въздишахме по нея. Не само защото беше секс символ, но и пееше. Това, че някои не си спомнят за нея или не я познават, толкова по зле за тях, защото тя и всички от онова време оставиха следа в историята на музиката. За разлика от днешните изпълните, които ги забравят след няколко месеца. Радвам се, че прочетох този материал за Сузи Куатро и очаквам още за други светила на световната музика.
Приятелю,първия албум ,който влезе в България го донесе Васил Добрев-плувец,бътерфлай ,шампион.Той го донесе от Шотландия заедно с албум на Гари Глитер.Това бяха първите тави на тези изпълнители,влезли в България,които ги поръчах аз.