„Бриджъртън“ е американски телевизионен сериал, създаден от сценариста Крис Ван Дюсен и продуциран от Шонда Раймс, който се излъчва в стрийминг платформата Netflix.
Първият и вторият сезон включват по 8 епизода.
Романтичната драма от епохата на регентството се развива в Англия в началото на XVIII век и е базирана на бестселър поредицата от осем романа на писателката Джулия Куин. Първият е „Херцогът и аз” (Историята на Дафни) и е публикуван през 2000 г.
Във всеки от тях е представен животът на братята и сестрите Бриджъртън – Дафни, Антъни, Бенедикт, Колин, Елоиз, Франческа, Хайъсинт и Грегъри. Преживяванията на членовете на семейството в лондонското общество и търсенето на любов, заобиколени от приятели и съперници са само част от темите, описани от авторката.
Заглавията на останалите романи от поредицата са: „Виконтът, който ме обикна“ (Историята на Антъни), „Предложение от джентълмен“ (Историята на Бенедикт), „Да флиртуваш с Бриджъртън“ (Историята на Колин), „На сър Филип, с любов“ (Историята на Елоиз), „Очарователен негодник“ (Историята на Франческа), „Заради неговата целувка“ (Историята на Хайъсинт) и „На път за олтара“ (Историята на Грегъри).
Всеки епизод на сериала включва разказ от актрисата Джули Андрюс, която озвучава анонимната и винаги скандална авторка на рубрика във вестник, известна като лейди Уисълдаун. По-късно е разкрита като Пенелъпи Федърингтън, притежаваща познания за цялата информация в Лондон, привличайки интереса на обществото, дори на кралица Шарлот.
Първият сезон дебютира на 25 декември 2020 г. в Netflix и проследява събитията от „Херцогът и аз“ (2000), първата от осемте книги на известната авторка, в която най-голямата дъщеря от семейство Бриджъртън, Дафни, изиграна от актрисата Фийби Диневър, си търси съпруг през 1813 г.
В екранизацията Дафни среща Саймън Басет, херцог Хейстингс, в чиято роля влиза актьорът Реге-Жан Пейдж и те сключват сделка. Те се преструват, че се ухажват, за да може Саймън да не бъде обезпокояван от майки, които се опитват да омъжат дъщерите си за подходящ херцог. В замяна Дафни трябва да привлече повече ухажори, като ги принуждава да ревнуват.
Романтичният сериал удивлява зрителите с впечатляващите си локации, скандални костюми и откровени сцени на интимност. Първият сезон е посрещнат с положителни отзиви.
Във втория сезон е представена историята на романтичните взаимоотношения между най-големия брат от семейството – Антъни Бриджъртън (Джонатан Бейли), и потенциалната му съпруга Кейт Шарма (Симон Ашли).
Попаднахме на някои интересни и изненадващи факти, които може и да не знаете за сериала, който завладя света. Споделяме ги с вас в настоящата статия и се надяваме да ви харесат.
1. Висок рейтинг
В рамките на няколко седмици след премиерата си по Коледа 2020, отчитайки 63 млн. зрители според Netflix и покачвайки бързо рейтинга си, „Бриджъртън“ се превръща в най-гледания хитов сериал досега. Екранизацията е на първо място по гледаемост в 83 държави. През януари 2021 г. беше подновена за втори сезон, чиято премиера беше на 25 март 2022 г. През април 2021 г. създателят Крис Ван Дюсен разкри в Twitter, че ще има трети и четвърти сезон.
2. Дафни Бриджъртън
Семейство Бриджъртън имат свой собствен характерен цвят – бледият оттенък на синьото е използван като основа за гостната им. Той е вдъхновен от популярния цвят на китайската компания за порцелан и луксозни аксесоари Wedgwood, основана през 1759 г. Дафни Бриджъртън също често е облечена в рокли с такъв нюанс.
Всеки, който си спомня Одри Хепбърн във филма „Война и мир“ от 1956 г., базиран на едноименния роман на Толстой, ще забележи приликата между нея и прическите на Дафни, както и цялостния естествен външен вид. Марк Пилчър, фризьор и гримьор от първия сезон, казва за Insider през януари 2021 г., че накъдрения ѝ бретон съвпада със запомнящата се визия на Хепбърн.
3. Костюмите
Главната дизайнерка на костюмите за сериала Елън Мирожник и екипът ѝ от 238 души отговарят за модния стил в епизодите. Продукцията има собствена къща за костюми с гардероб, декориран с дрехи и бижута, донесени от различни страни по света. В интервю за Vogue Мирожник споделя, че са създали около 7500 костюма само за първия сезон и са използвали приблизително 5000 от тях. Актрисата Фийби Диневър облича 104 различни костюма през сезона. Във видео зад кулисите, публикувано от Netflix, актрисата Никола Кофлан, която играе Пенелъпи Федърингтън, споменава колко от детайлите на всеки костюм като цветя и други аксесоари са ръчно изработени от екипа.
4. Кралица Шарлот
Героинята на кралица Шарлот може да не участва в книгите, но определено е интересно допълнение към сериала. Тя всъщност се основава на истинската кралица Шарлот, която управлява в ерата на Регентството от 1761 до 1818 г. и е съпруга на крал Джордж III. Историците смятат, че е била първият монарх на Англия от смесена раса, може да е имала африкански произход, както и да е потомка на Маргарита де Кастро и Суза. В екранизацията кралица Шарлот е чернокожа жена, изиграна от актрисата Голда Рошювел. Там я виждаме постоянно заобиколена от малко куче от породата померан. В реалния живот кралицата е имала няколко такива кучета и често ги е подарявала на познати.
5. Ярки и пастелни нюанси на тоалетите
Когато става дума за красивите костюми в сериала, е интересно да се изтъкне, че всяко от двете семейства има своя собствена цветова палитра. Това означава, че семейство Федърингтън обикновено носят ярки цветове като жълто и оранжево, за да могат техните дъщери да се открояват сред конкуренцията.
Социалният статус на Бриджъртън е отдавна установен, така че гардеробът им е пълен с бяло, светлозелено и главно пастелно синьо. Херцогът на Хейстингс често носи червен цвят. След годежа на Дафни и Саймън членовете на семейството им започват да избират лилави тоалети, които символизират сливането на две проспериращи семейства.
6. Реге-Жан Пейдж
Актьорът Реге-Жан Пейдж (Саймън, херцогът на Хейстингс) е трябвало да взима уроци по бокс. „Беше наистина приятно да направя нещо толкова изтощително с другите актьори“, споделя той пред Netflix. „Разбирахме се много добре с Мартинс Имхангбе, който играе боксьора Уил и се забавлявахме страхотно в тези сцени. Това бяха едни от най-предизвикателните дни по време на снимките. Имахме фантастични треньори.“ Реге-Жан Пейдж не участва във втория сезон.
7. Забележителните имения
От Netflix използват Wilton House в Уилтшър, Syon House в Брентфорд и Badminton House в Глостършър, за да създадат голямото имение на Хейстингс. Екипът разкрива, че са имали 90 снимачни дни на място и 45 в студио. Сериалът разполага с 35 невероятни места за заснемане на сцени във Великобритания, някои от които са именията Castle Howard и Lancaster House.
Гостните в къщите на семействата Бриджъртън и Федърингтън всъщност са декори. Голяма част от екранизацията е заснета в град Бат, където се намира Кралският полумесец – архитектурна забележителност, състояща се от 30 грегориански къщи с тераса. Имението Hatfield House също се появява в епизодите заедно с някои уникални градини, включително Painshill Park в Съри.
Аристократичната драма не е единственият проект, сниман в тези исторически домове. Сред продукциите, чиито сцени са заснети в Wilton House са: „Короната“ на Netflix, филмите „Гордост и предразсъдъци“ (2005) и „Ема“ (2020). Виждаме Hatfield House като част от „Фаворитката“ (2018) и „Енола Холмс“ (2020).
Lancaster House се намира в съседство с Бъкингамския дворец и е използван за сцени в сериалите „Имението Даунтън“ и „Короната“.
Сценаристът Крис Ван Дюсен споделя в Twitter, че домът на принцеса Даяна от детството ѝ – Алторп, е основно вдъхновение при проектирането на къщата на семейство Бриджъртън. Въпреки че Даяна е смятана за обикновен човек от някои хора, тя е живяла в елегантно и изискано имение в Нортхемптъншир.
Някои от сцените в „Короната“ и „Бриджъртън“ може да изглеждат познати за по-наблюдателнaта аудитория. Замъкът Клайвдън – семейният дом на Саймън, където той и Дафни прекарват медения си месец всъщност в Wilton House в Уилтшър. Същото място се използва и като интериор на Бъкингамския дворец в „Короната“.
Освен това друг интересен факт е, че сцените от Somerset House в екранизацията са заснети в имота от 18-ти век Somerley Estate, което е провинциалната резиденция на принца на Уелс Highgrove House.
8. Портрети на героите
Ако се вгледате внимателно в портретите по стените на именията ще забележите, че много от фигурите в картините са на звездите в продукцията. Когато Вайълет Бриджъртън (Рут Гемел) е поканена в Бъкингамския дворец да пие чай с кралица Шарлот (Голда Рошювел), се вижда, че нейният портрет и този на крал Джордж III (Джеймс Флийт) отговарят на героите им, а не на реалните исторически личности.
В Bridgerton House също има картини с портрети на актьорския състав за допълнителна автентичност.
9. Символите на семействата
Двата символа, които често могат да бъдат забелязани в сериала, са пчелите и пеперудите, част от костюмите на главните герои. Пчелата представлява общността и силата на семейство Бриджъртън. Появява се от време на време, от началото до края на продукцията – на дръжката на вратата, костюмите, прозорците. Оказва се, че пчелата е предвестник и на следващия сезон.
Както много фенове на романите на Джулия Куин може би знаят, бащата Едмънд умира от алергична реакция от ужилване на пчела, оставяйки у сина си Антъни страх от тези летящи насекоми. „Семейството имат поставена пчела на определени части от костюмите им“, споделя за Netflix фризьорът и гримьор Марк Пилчър. „Имаме няколко малки декорации за коса, които също отразяват пчелите и понякога ги поставяме.“
Вторият символ – пеперудата, се отнася до семейство Федърингтън и показва промяната, през която трябва да преминат героите, за да бъдат приети като членове на висшето общество. Мотивът се появява по роклите на Пенелъпи, както и на стълбището на семейството.
10. Популярни мелодии
Освен класически шедьоври като „Четирите сезона“ на Антонио Вивалди, подходящи за този исторически период, „Бриджъртън“ включва и списък със струнни инструментали в стил XIX век на съвременни поп мелодии.
Заедно с музиката на композитора Крис Бауърс продуцентите привличат и струнен квартет Vitamin за изпълнение на класически кавъри на известни поп песни за определени сцени. Феновете могат да се насладят на мелодиите: „Wildest Dreams“ на Тейлър Суифт, „Thank U, Next“ на Ариана Гранде, „Bad Guy“ на Били Айлиш, „In My Blood“ на Шон Мендес и „Girls Like You“ на Maroon 5 заедно с други добре познати поп записи, което прави сериала още по-модерен за зрителите.
Друга основна част от екранизацията са танците. Според Netflix е имало 25 танца в осем бала, 3600 изтанцувани такта музика, 38 танцьори и 1:15 ч. хореография. Танцовите репетиции са се провеждали в 6 танцови студия в Лондон.
Зашеметяващи рокли, красив актьорски състав, завладяващи герои и вълнуващият им любовен живот. Тази поредица от ерата на Регентството наистина има перфектна рецепта за завладяване на сърцата на публиката.
Завършила е „Преса и медии“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и обожава фентъзи, романтични и хорър филми. Фен е на поп, рок и денс музика, обича да чете книги и списания. Интересува се от живота на известни личности, харесва разходките и мечтае за пътешествия.