На 18 февруари знаменитият Еркюл Поаро се завръща на големия екран в предвожданата от Кенет Брана (в ролята на самия легендарен детектив) дългоочаквана екранизация на едно от най-емблематичните и обичани произведения на майсторката на криминални мистерии Агата Кристи – „Смърт край Нил“.
Обединяващ драма и трилър-мистерия в един разтърсващ сюжет, филмът ще ни качи на борда на парахода „Карнак“ и ще ни отведе по мистичните и величествени води на река Нил на незабравимо и вълнуващо египетско пътешествие, в което идиличният меден месец на млада влюбена двойка е прекъснат от жестоко престъпление.
Престъплението е убийство! А убиецът е един от тях! И това е само началото. Тази зловеща приказка за обсебваща любов и необратимите последици от нея, предлага епичен развой от опасности и шокиращи обрати, които ще държат публиката в напрежение до самия край. И всичко това, придружено от изтънченото и ексцентрично присъствие на детектив Еркюл Поаро и неговия зорък поглед.
Зад екранизацията на „Смърт край Нил“ застава същият екип, създал и успешната продукция „Убийство в Ориент Експрес“. Както главната роля на Поаро, така и тази на режисьор в „Смърт край Нил“ са поверени на номинирания пет пъти за „Оскар“ Кенет Брана (Тор: Богът на гръмотевиците, Убийство в Ориент експрес, Пепеляшка). Звездният каст на продукцията включва още Гал Гадот, Арми Хамър, Роуз Лесли, номинираната за „Оскар“ Анет Бенинг, Ръсел Бранд, Том Бейтман, Летиша Райт и др.
Пригответе се за най-смразяващото пътуване, където всичко вещае „Смърт край Нил“. Кой е убиецът е разберем на 18 февруари само в кината. А в дните преди премиерата мъжкият портал © Мустак ви дава шанс да спечелите комплект с оригинални подаръци от филма – ключодържател, книгоразделител и шапка или ключодържател, книгоразделител и кожен етикет за багаж. Попълнете формата за регистрация, отговорете на въпроса до 10 часа на 18 февруари и бъдете готови за награда. Успех!
Дни преди официалната премиера на филма „Смърт край Нил“ у нас поглеждаме зад кулисите на продукцията. Ето 10 любопитни факта за актьорите, сюжета и тайните детайли около лентата. А тук е скрит и отговорът на въпроса…
1. Номинираният пет пъти за „Оскар“ Keнет Брана за втори път се заема да пресъздаде произведение на Агата Криси и то едновременно в ролята на режисьор и актьор, поемайки главната роля на най-известния детектив в света – Еркюл Поаро.
2. „Смърт край Нил“ е втората съвместна колаборация по екранизация на Агата Кристи между режисьора Кенет Брана и сценариста Майкъл Грийн. Първата е суперуспешният „Убийство в Ориент Експрес“.
3. Създателите на филма имат късмета да си сътрудничат с двама от роднините на известната авторка – Матю Причард (играещ ролята на Еркюл Поаро в едноименния сериал) и Джеймс Причард (който участва с „Убийство в Ориент Експрес“). Tе са безценен източник на информация и помагат на екипа да „влезе в обувките“ на автора и да придобият по-добра представа за подхода на авторката при създаването на книгата и героите от Кристи. Кенет Брана споделя: „Успяхме да разберем човешкия елемент, криещ се зад книгите й, който ги прави да изглеждат толкова реални“ и допълва „Тя не е просто някой, който може да пише умни загадки. Тя описва реални хора. Джеймс и Матю ни дадоха важната есенция за това каква е била тя като човек“.
4. „Смърт край Нил“ пренася аудиторията обратно в 30-те години на ХХ в., пресъздавайки много от локациите, послужили за вдъхновение на емблематичния трилър на Агата Кристи. Основна част от снимките на се осъществяват в едно от най-известните киностудия извън Лондон и няколко външни локации в Обединеното кралство. За да изглежда максимално достоверен и реалистичен, дизайнерът на продукцията Джим Клей решава да изгради и физически декори. Началото на продукцията се случва на бреговете на аквапарка Котсуолд, където от нулата се изграждат египетския пазар за подправки и руините на храма, а езерото Кливлънд влиза в „ролята“ на река Нил. Триста статиста влизат в ролите на местни жители и туристи, за да дадат живот на екзотичния пазар.
5. Едно от най-големите предизвикателства пред филмовия екип е пресъздаването на храмовите руини, вдъхновени от Храма на Филае в Асуан. Специален екип от скулптори работи по проекта, за изграждането на два йероглифа от полистирол, които след това са оформени с гипсови листове, за да изглеждат като стени. На екипа са нужни 10 седмици да изгради декора, който в крайна сметка е с впечатляващите размери oт 9 метра височина и 30 кв. метра площ.
6. От Лондон продукцията се мести към студиата Лонгкрос, където пресъздават част от емблематичния хотел „Катаракт“ в Асуан, намиращ се на брега на река Нил. Това е мястото, на което е отседнала Агата Кристи, когато започва да пише „Смърт край Нил“. Създателите на филма посещават и истинския хотел, преди да започнат работа по филма, за да могат да го пресъздадат по максимално реалистичен начин.
7. Най-впечатляващ е параходът „Карнак“, на борда на който основно се развива и действието на „Смърт край Нил“. Проучвайки в детайли флота на британския авиооператор Томас Кук, който по онова време има няколко действащи лодки, създателите на продукцията взимат отделни елементи от тях, за да мога да пресъздадат главния герой „Карнак“. Все пак, изграждането на парахода е голямо предизвикателство. В крайна сметка е построено съоръжение, което е дълго 71 метра, 14 метра широко и 12 метра високо, тежащо 225 тона. И докато, стандартно, параходите имат по 40-50 каюти, тук са изградени много по-малко, за да може пространството да се използва максимално и да се наблегне на мащаба и интериора му. Също така, неговото изграждане започва година преди снимките на продукцията. Екипът създава основната конструкция върху железопътни релси (същите, използвани и за „Убийство в Ориент Експрес“) и дървени палета, което отнема около 30 седмици. Но резултатът на голям екран е впечатляващ.
8. Зашеметяващите костюми в „Смърт край Нил“ са създадени от номинираният за „Оскар“ дизайнер на костюми Пако Делгадо, който за пръв път работи с Кенет Брана. Екип от повече от 65 души, сред които художници, кроячи и шивачи, работи наравно с Делгадо още от идейното ниво до самия завършек на костюмите. Делгадо веднага е привлечен от идеята на Кенет Брана да създаде едно усещане за модерност и реалистичност за периода. „Кен искаше стилен, реалистичен подход към този период, а не просто – пресъздаването му“, споделя Делгадо.
9. Диамантените бижута, използвани във филма са осигурени от емблематичните Tiffany&Co. Най-впечатляващото от тях е огърлицата, реплика на прочутия 128 диамант „Тифани“, създадена ексклузивно за филма. Един от най-големите и искрящи жълти диаманти в света, иконичният 287 каратов диамант „Тифани“ е открит през 1877 година и придобит година по-късно от Чарлз Луис Тифани. Господин Тифани изпраща нешлифования диамант в Париж, където главният гемолог на Tiffany&Co Др. Джордж Фредерик Кунц разрязва диаманта почти наполовина, създавайки един съвършен брилянтен диамант с безпрецедентните 82 фасета. Останалите бижута също са вдъхновени от емблематични бижута на Tiffany&Co.
10. Кенет Брана много добре осъзнава важността на филмовия саундтрак и го поверява на Патрик Дойл. Двамата работят съвместно от далечната 1989 година, когато създават саундтрака за продукцията на Брана „Хенри V”. През годините те си партнират по много проекти, както театрални, така и на киносцената като „Хамлет“, „Както ви се харесва“, „Пепеляшка, „Зимна приказка“ и „Ромео и Жулиета“. Самият Дойл е създател на музиката за повече от 50 продукции, включително „Хари Потър и Огненият бокал“, „Госфърд парк“, „Разум и чувства“, „Пътят на Карлито“ и много други.
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.