На 2 декември декември живата легенда на киното Стивън Спилбърг ще ни запознае със „Семейство Фейбълман“ и ще ни даде невероятната възможност да се докоснем до най-съкровения му свят – собствения му живот.
Филмът е медитация върху миналото, сътворена с трогателна искреност и носталгия, и обяснение в любов към седмото изкуство, което има способността да ни разкрива истината за света, за другите и за нас самите, но и да ни подарява уникалната възможност да избягаме от действителността.
„Семейство Фейбълман“ разказва историята на млад мечтател, който израства в Ню Джързи и Аризона в годините след Втората световна война, раздвоен между артистичната си, обичаща изкуството майка Мици, която го насърчава да следва сърцето си на всяка цена и прагматичния си, отдаден на науката баща Бърт, който смята, че увлечението му по създаването на филми е само хоби, което само ще провали живота му.
Семейните отношения се усложняват от трите му сестри и симпатичния колега на баща му Бени, който е неизменно присъствие в дома им, дори когато семейството се премества да живее в различни градове. Разполагайки единствено със своята камера и таланта си, младият Фейбълман опитва да открие себе си и мястото си в света, който го заобикаля.
В ролите са четирикратно номинираната за „Оскар“ Мишел Уилямс, Пол Дейно, Гейбриъл Лабел, Сет Роугън, Джийни Бърлин, Джъд Хърш, Кийли Карстън и др. Продуценти са Стивън Спилбърг, Тони Къшнър и Кристи Макоско Крийгър (Вестник на властта, Уестсайдска история).
Откриваме личната история на един от най-великите режисьори и се запознаваме със „Семейство Фейбълман“ от 2 декември само в кината, а в дните преди премиерата © Меломан.бг • Музиката на твоя живот ви дава шанс да спечелите двоен кинобилет за филма. Изгледайте внимателно трейлъра, попълнете формата за регистрация, отговорете на въпроса до 10 часа на 1 декември и бъдете готови за награда. Успех!
Дни преди официалната премиера на филма „Семейство Фейбълман“ у нас поглеждаме зад кулисите на продукцията. Ето 10 любопитни факта за актьорите, сюжета и тайните детайли около лентата. А тук е скрит и отговорът на въпроса.
1. „Семейство Фейбълман“ е вдъхновен от истинския живот на легендарния режисьор Стивън Спилбърг (Челюсти, Похитителите на изчезналия кивот, Списъкът на Шиндлер, Спасяването на редник Райън; Извънземното също, Близки срещи от третия вид). Идеята за проекта се заражда още през далечната 1999 г., когато Спилбърг обмисля да създаде филм за своето детство, който да се казва „I’ll Be Home“ и да бъде по сценарий на неговата сестра Ан Спилбърг, която вдъхновява образа на Реджи Фейбълман.
2. Това е първият филм, по който Стивън Спилбърг работи като сценарист, след „Изкуствен интелект“ от 2001 година.
3. Стивън Спилбърг споделя, че макар с Тони Къшнър да обсъждат създаването на филма от години, чак по време на пандемията през 2020 година двамата взимат решение най-накрая да напишат сценария от нулата. Двамата работят от домовете си по време на локдауна и успяват да го завършат в рамките на 2 месеца.
4. Това е четвъртият съвместен проект между Стивън Спилбърг и Тони Къшнър и първият сценарий, по който двамата работят заедно. Предишните филми на Спилбърг, за които Къшнър написва сценария, са „Мюнхен“ (2005), „Линкълн“ (2012) и „Уестсайдска история“ (2021).
5. По време на снимачния процес на „Семейство Фейбълман“ актьорите получават достъп до домашните архиви (с филми, снимки и спомени) на семейството на Стивън Спилбъг, за да могат да изучат прототипите на своите герои и да създадат на екрана тяхна свежа и оригинална версия.
6. Стивън Спилбърг си представя Мишел Уилямс в ролята на Мици Фейбълман, която е вдъхновена от неговата майка Леа, още щом вижда номинираното ѝ за „Оскар“ изпълнение в „Блу Валънтайн“ (2010).
7. Наред с Мици Фейбълман другата важна роля във филма е тази на Бърт Фейбълман – екранната вересия на бащата на Спилбърг, която се изпълнява от Пол Дейно. Според „The Hollywood Reporter“ Дейно е бил много уплашен от перспективата да играе реална личност, на която бележитият режисьор се е възхищавал толкова и то – баща му. В подготовка за ролята Пол Дейно купува части и сглобява детекторен радиоприемник, за да придобие известна представа от света на електрониката, с която Арнолд Спилбърг се е занимавал.
8. Възможността да построи света на семейство Фейбълман, като пресъздаде детските спомени на Стивън Спилбърг на екран, се пада на носителя на „Оскар“ художник Рик Картър, който е работил с режисьора по цели 11 филма през последните три десетилетия. Най-важните декори са трите къщи на семейство Фейбълман, които Картър вижда като „Сърцето на филма“. Те допринасят за психологическото, емоционално, морално и артистично развитие на прототипа на Спилбърг – Сами.
9. „Семейство Фейбълман“ излиза на екран в годината на 70-ия юбилей на „Най-великото шоу на света“ (1952) на Сесил Б. ДеМил – първия филм, който Стивън Спилбърг гледа на голям екран като дете. Събитие, което е драматизирано в „Семейство Фейбълман“, когато родителите на Сами го завеждат на кино и той е поразен от сцената с влаковата катастрофа.
10. Няколкото 8 мм и 10 мм реквизитни камери, които виждаме в „Семейство Фейбълман“, са заредени с истинска лента, а Габриел ЛаБел, който изпълнява ролята на порасналия Сами, се научва да борави с тях и заснетия от него материал е това, което е използвано във финалната версия на филма. ЛаБел също така се учи да реже и залепя кадри, използвайки оригинални монтажни машини и прожектори от 50-те и 60-те години.
Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…