Той идва! На 3 януари един от най-иконичните образи в седмото изкуство – ужасяващият вампир граф Орлок, се завръща в кината с новата изключителна версия на „Носферату“, дело на един от най-талантливите и оригинални режисьори, работещи днес – Робърт Егърс (Вещицата, Фарът, Викингът).
„Носферату“ е готическа история за обсебване между млада жена и ужасяващ вампир, който е увлечен по нея и причинява неописуем ужас след себе си. История, която трябва да бъде разказана. История, която си заслужава да бъде видяна. Защото ужасът никога не е бил толкова неустоим!
С виртуозно познаване и използване на изразните средства на киното, с подобаващо отношение към наследството на оригиналния филм, внимание към детайлите и автентизма на епохата, Егърс превръща „Носферату“ в модерна класика със завидна тематична и психологическа дълбочина, която предефинира жанра и ролята на вампира в киното.
Отдаваме се на мрака с „Носферату“ от 3 януари само в кината и IMAX, а в дните преди премиерата © Хулиганката • Забавления за четене ви дава шанс да спечелите двоен кинобилет за филма. Попълнете формата за регистрация, отговорете на въпроса до 10 часа на 2 януари и бъдете готови за награда. Успех!
Дни преди официалната премиера на филма „Носферату“ у нас поглеждаме зад кулисите на продукцията. Ето 10 любопитни факта за актьорите, снимачния процес и тайните детайли около лентата. А тук е скрит и отговорът на въпроса.
1. Външните кадри на замъка на граф Орлок във филма са заснети в замъка Хунедоара, още познат като замъка Корвин. Намира се в Трансилвания, Румъния, и е един от най-големите средновековни замъци в Европа. Именно там граф Дракула е бил закратко затворник.
2. Режисьорът Робърт Егърс е корежисирал театрална постановка на „Носферату“ в гимназията. Този проект е много личен за него, тъй като от малък е пленен от историята и мечтае да заснеме филм за популярния вампир.
3. Първоначално за главните роли са избрани Хари Стайлс и Аня Тейлър-Джой. Стайлс е отказал, поради други творчески ангажименти, а отлагането на снимките налага и отказът на Тейлър-Джой, която по онова време е снимала „Фюриоза: Сага за Лудия Макс“.
4. Интериорните сцени в замъка на Орлок са заснети в замъка Пернщейн в Чехия. Същата локация е използвана и за филма на Вернер Херцог „Носферату – призракът на нощта“ (1979).
5. Оригиналният филм от 1922 г. е почти загубен. Брам Стокър е създател и автор на романа „Дракула“ от 1897 г. Неговата вдовица завежда дело срещу Фридрих Мурнау, режисьор на „Носферату – симфония на ужаса“ (1922), поради близостта му до сюжета на „Дракула“. Съдията присъжда всички копия на филма от 1922 г. да бъдат унищожени. За щастие, някои от копията оцеляват, иначе новата филмова адаптация можеше никога да не бъде създадена.
6. За продукцията са създадени 60 пълни декора за всяка една снимачна локация, освен замъка на Орлок.
7. „Носферату“ е заснет на 35-милиметрова филмова лента.
8. За да влезе изцяло в образа на страховития граф Орлок, актьорът Бил Скарсгард носи огромно количество протези и грим, включително по цялата глава и удължения на пръстите, поставянето на които отнема между 3,5 и 4 часа. Екип от трима работи по главата му, а още няколко гримьори по ръцете му.
9. Робърт Егърс и Бил Скарсгард искат гласът на Орлок да е дълбок и смразяващ. Тонрежисьорът предлага да използват свръхзвуков микрофон, който записва над нормалния диапазон на човешкия слух с опцията да понижи звука, без да губи от качеството. Дълбокият естествен глас на Скарсгард далеч надминава очакванията и не изисква подобрения и вместо това хиперзвуковият микрофон е използван за записване на чудовищни звуци като ръмжене и сумтене.
10. Външният вид на граф Орлок е толкова страшен, че снимачният екип и колегите на Бил Скарсгард се плашат от него, а Лили Роуз-Деп дори е нямала нужда да се преструва, че я е страх от вампира по време на общите им сцени. В почивките между кадрите, Бил се е шегувал с екипа и е говорел с мек глас, за да не плаши допълнително колегите си.
Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.