С уникална смесица от остроумие, закачки и необикновена способност да вкарва искрица живот във всеки кадър Тайка Уайтити успя да създаде своя собствена филмова вселена, а от 29 декември екстравантният режисьор ни предлага възможност да посетим една по-топла дестинация с новата си комедия „Гол за победа“, базирана на невероятна истинска история.
„Гол за победа“ ни отвежда на пътешествие в света на националния отбор по футбол на Американска Самоа, който през 2001 г. претърпява опустошителна загуба от Австралия в квалификационен мач, превръщайки я в най-тежкото поражение в историята на Световната купа по футбол.
С наближаването на Световното първенство през 2014 г. отборът е решен да пренапише съдбата си и наема своенравния нидерландски треньор Томас, изигран от талантливия Майкъл Фасбендър, който здравата го е закъсал и е принуден да приеме предложението. Заедно те се впускат в забележително приключение, изпълнено с екипна работа, преоткриване и много хумор.
Хумористичното приключение успява да ни вдъхнови и накара да повярваме в силата на вторите шансове, като същевремнно доказва, че най-добрите спортни филми са за неудачниците. Наситено с огромна доза добро настроение, видеото напомня по очарователен начин за важното и красивото в живота.
Отбелязваме решаващия „Гол за победа“ – вече в кината, а в деня на официалната премиера на филма поглеждаме зад кулисите на продукцията. Ето 10 любопитни факта за актьорите, снимачния процес и тайните детайли около лентата.
1. По многобройни логистични причини, не е имало начин филмът да се заснеме в Американска Самоа. Вместо това продукцията прави проучване на Хаваите и се спира на остров О‘аху, където откриват всички дизайнерски елементи и локации, които са необходими, за да се пресъздаде оригиналната локация.
2. Тайка Уайтити е писател, режисьор, актьор и продуцент, носител на Оскар и Grammy и номиниран за Еми. Един от най-скорошните му проекти като режисьор и съсценарист е дългоочаквания филм „Тор: Любов и гръмотевици“. Друг негов проект е „Джоджо заека“, който получава 6 номинации за Оскар, включително за най-добър филм, и който му носи наградата за най-добър адаптиран сценарий.
3. През 2001 г. отборът по футбол на Американска Самоа претърпява опустошителна загуба от Австралия с 31:0.
4. Вдъхновени от историята, продуцентът Джонатан Кавендиш и изпълнителният продуцент Анди Серкис се сдобиват с правата за адаптиране на документалния филм от 2014 г. „Next Goal Wins“.
5. Каймана (в ролята на Джая) е наричана от местните жители на Хаваите – „смесена чиния“, заради типичната за района смесица от много различни етноси. Нейният произход е микс от самоански, хавайски, маорски, тонгански, таитянски, японски, ирландски, шотландски и английски. За по-лесно самата тя се определя като „просто полинезийка“.
6. Майкъл Фасбендер и екипът решават да не се срещат с истинския треньор Ронген, защото героят във филма е съвсем слабо базиран на него. Вместо това оставят Фасбендер да се развихри във всякакви луди посоки. Той се справя толкова добре, че екипът заявява, че няма начин някой друг да изиграе ролята по по-подходящ начин.
7. Хенри Сатарака, който е културен консултант на филма, споделя, че в Самоа нищо не е индивидуално, там хората жертват много за семейството си, а футболният отбор е едно голямо семейство.
8. Подобно на героите, които пресъздават, обучението на актьорите отразява начина, по който играта на истинските играчи и техните фитнес нива се развиват и подобряват под наставничеството на Томас. За да помогнат на актьорите да се подготвят за играта и да усъвършенстват уменията си, създателите на филма привличат футболния консултант Макс Антон, бивш професионален играч и настоящ собственик и треньор на мъжкия футболен клуб „Парадайс“ в Кайлуа, О’аху.
9. В съответствие с традициите на американската самоанска общност, отборът изпълнява хака преди всеки футболен мач. Хака е церемониален маорски военен танц или предизвикателство, което обикновено се играе в група. Той представлява проява на гордостта, силата и единството на племето. Действията включват тропане с крак, изплезване на език и ритмично пляскане в съпровод на силно пеене.
10. „Гол за победа“ напомня на публиката, че същността на състезанието не се определя от това, което се случва на терена, а всичко е свързано с взаимоотношенията, уроците и живота извън терена.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.