Сайтът Goal.com състави списък с 10 от най-големите бивши футболни величия, които са се провали като треньори. Сред тях е и родната легенда Христо Стоичков, който няма с какво толкова да се похвали като наставник след приключването си на състезателната си кариера. Редом до Камата са посочени Диего Марадона, Пол Гаскойн, Тони Адамс и др.
10. Тони Адамс
Бившият капитан на Арсенал Тони Адамс е един от футболните стълбове на Англия. Не такава е съдбата обаче на мениджъра Тони Адамс. През август 2002 той решава, че времето за промяна е дошло. Арсенал току-що е спечелил втори дубъл в рамките на 5 сезона и той си тръгва, докато е на върха. По онова време Адамс все още може много неща, но въпреки това взима решението, че не може да продължава с изкусителния, но обречен опит да победи времето.
Страстта му към футбола не секна и той става треньор. Пътят на мениджъра обаче засега е значително по-труден от този на футболиста. Мистър Арсенал претърпява неуспех в Уикъмб, трупа опит в Холандия, завръща се в като помощник на Хари Реднап в Портсмут, става мениджър на тима и пак претърпява провал. През май 2010 Адамс започва за пореден път от нулата, като замива за Азербайджан, за да поеме тамошния Габала. Задържа се на поста до ноември 2011 година.
В сравнение с футболиста, треньорът Адамс е друг човек. Каквото и да стане с него обаче, мястото на футболиста Адамс в историята на Арсенал и английския футбол е непоклатимо.
9. Боби Чарлтън
Преди години (днешният сър) Боби Чарлтън се радва на прекрасна кариера в Манчестър Юнайтед и е всепризнат за най-добрия английски играч на всички времена.
Плодовитият голмайстор печели, заедно с целия отбор, три титли, Европейска купа и първата и единствена Световна титла за Англия през 1966 г. Самият той е носител пък на Златната топка през същата година. Чарлтън е вкарал повече голове за Манчестър Юнайтед и английския национален отбор, отколкото всеки друг играч и до днес е почитан от много фенове.
Въпреки това, нахлуването му в управлението е пълен провал. Той напуска “Манчестър Юнайтед” през 1973 година, след като е посветил на тима повече от 16 години, и започва кариера като играещ треньор в най-стария английски футболен тим – “Престън норд енд”. По време на неговото управление отборът претърпява обаче истински провал. След опити да се наложи на мениджърска позиция в “Уигън Атлетик”, Чарлтън се завръща в “Манчестър Юнайтед” като член на борда на директорите. Този пост той заема и до днес.
8. Пол Гаскойн
Пол Гаскойн винаги е бил в центъра на най-различни дискусии, тъй като той се бори с личните демони, по време, а и след своята футболна кариера. 45-годишното момче обаче беше фантастичен футболист за своето време.
В националния отбор дебютира на 14 септември 1988 г. срещу Дания. Участва на Световното първенство през 1990 г. и на Европейското първенство през 1996 г.
След като печели наградата за най-добър млад играч на годината през 1988 г. в тима на Нюкасъл, интерес към Пол Гаской веднага проявяват Манчестър Юнайтед и Тотнъм. Сър Алекс Фъргюсън успява да получи устна договорка с футболиста, който обаче е изкушен с доста по-добри условия от ръководството на Тотнъм и в крайна сметка Гаскойн преминава на “Уайт Харт Лейн”.
Треньорската му кариера е също толкова бурна, като и личният му живот. Пол беше уволнен по-малко от 40 дни след началото на своя договор с Кетеринг Таун. Обявената причина – Гаскойн идва пиян на работа почти всеки ден. След това той не е приемал друга работа като треньор.
7. Рууд Гулит
Рууд Гулит е човекът, който влезе под светлината на прожекторите по време на разцвета си с Милан и холандския национален отбор. Силвио Берлускони го привлича в Италия като плаща тогава рекордните 6 милиона лири за него. Гулит играе в Милан заедно със звезди от ранга на Марко ван Бастен, Франк Рийкард, Паоло Малдини и Франко Барези. Той печели с Милан три титли на Серия А и две Купи на европейските шампиони през 1989 и 1990 г.
За съжаление кариерата му в мениджмънта не е толкова успешна. Той не успява да доведе Челси до ФА Къп и е уволнен. След това Гулит се мести в Нюкасъл, където се сблъсква с местния герой Алан Шиърър и това става една от причините да подаде оставка.
После Рууд прекосява Атлантика, за да стане треньор на Лос Анджелис Галакси, но отново не успява да покрие очакванията и подава оставка. Следва кратък престой в Терек Грозни, откъдето беше уволнен само след пет месеца. Причината – постоянните критики от директорите на клуба, че се грижи повече за нощния живот на града, отколкото на самия отбор.
6. Рой Кийн
Рой Кийн е дългогодишен футболист и капитан на Манчестър Юнайтед, с който печели Шампионската лига, Междуконтиненталната купа, седем шампионски титли на Англия, четири ФА Къп и четири купи Комюнити Шийлд. Със Селтик става шампион на Шотландия и носител на Купата на лигата.
Когато прекрати футболната си кариера Рой беше смятан за наследник на Сър Алекс Фъргюсън. През август 2006 година той подписва първия си договор като мениджър – на Съндърланд, тогава играещ във втория ешалон на английското първенство – Чемпиъншип. Още същия сезон отборът успява да спечели промоция в Премиършип. През сезон 2007/08 Съндърланд завършва на 15-то място, на три точки над зоната на изпадащите отбори. На 4 декември 2008 Кийн напуска отбора, когато той се намира на 18-то място в класирането.
Няколко месеца по-късно, на 23 април 2009 Кийн е назначен за мениджър на отбора от Чемпиъншип Ипсуич Таун. Рой Кийн е уволнен от Ипсуич Таун на 7 януари 2011 след седем загуби в девет мача.
5. Диего Марадона
Диего Марадона е може би най-добрият играч, който някога е излизал на футболно игрище. Доказва го блестяща му кариера както на клубно ниво, така и в националния отбор на Аржентина.
По времето на престоя си в Италия противоречивият нападател довежда Наполи до две купи на старата и Купата на УЕФА, затова и много фенове все още го смятат за истински футболен герой. Същите чувства той предизвиква и в родната си Аржентина, след като успява да отведе местния Албиселесте до световна купа през 1986 година.
Въпреки това уменията на Диего като треньор са подложени на опустошителни критики, след като неговата аматьорска тактика докара Аржентина до тотален крах с 4:0 срещу Германия по време на Мондиал 2010.
След заминаването си от националния отбор, Диего опита късмета си в Обединените Арабски Емирства с Ал-Васл. През миналата седмица обаче той беше уволнен и оттам. През последния сезон тимът завърши на 8-мо място в местния шампионат, където се състезават 12 отбора и това логично доведе до смяната на Марадона.
4. Лотар Матеус
Лотар Матеус спечели 8 титли на Бундеслигата с Байерн и веднъж Скудетото с Интер, както и на два пъти Купата на УЕФА и купите на Германия и Италия. Маестрото в средата на терена бе капитан на Германия по време на триумфа на Мондиал 1990 и е рекордьор със 150 участия за Бундестима. Той е известен с експлозивните си реакции на терена.
51-годишният Матеус се е женил четири пъти и неговият личен живот му пречи сериозно в треньорската професия.
Той никога не е получавал оферта от клуб от Бундеслигата, а е водил отборите на Атлетико (Паранаензе) и Партизан, както и националните гарнитури на Унгария и България.
3. Алан Шиърър
Алан стои сам на върха на класацията за всички времена на Висшата лига с невероятните 260 гола за Блекбърн и Нюкасъл.
Англичанинът освен това има зад гърба си общо 30 гола от 63 мача с националния отбор на Англия – логичната причина да попадне в класацията на 100-те най-добри живи футболисти на ФИФА.
Кариерата на 41-годишния Алан като треньор се състои от само осем мача, докато той ръководи юношеския клуб на Нюкасъл в последните дни от сезон 2008/09. За краткия си мандат той успява да постигне само една победа за отбора.
Понастоящем Шиърър е нает като футболен коментатор за Би Би Си.
2. Христо Стоичков
Христо Стоичков беше известен с лошия си нрав, но магическият му ляв крак накара изцепките му на терена да изглеждат незначителни. 46-годишният бивш играч беше част от отбора на България на Мондиал 1994, където тимът стигна до полуфиналите, а самият той завърши като голмайстор на шампионата.
На клубно ниво Стоичков също не беше мърляч, печелейки пет титли на Испания и КЕШ с Барселона. Когато обаче нагази в треньорската професия, той така дори и не се доближи до успехите си на терена.
Негово е срамното изказване “Не вярвам в никаква тактика”. Освен това той често влизаше в разправии с футболистите си.
Като за начало Камата се провали в опита си да класира България на СП 2006 и после на Евро 2008. Последва ужасяващ кратък престой в Селта, като тимът изпадна. В момента Стоичков е треньор на българския Литекс.
1. Марко ван Бастен
Марко ван Бастен има зад себе си великолепни голове и забележителна кариера с Аякс, Милан и Холандския национален отбор.
Смятан е за един от най-големите стрелци на своето време, като отбелязва 276 гола по време на кариера си като играч, преди да се откаже преждевременно от футбола след тежка контузия. Избиран е за футболист №1 на света през 1988 и 1992. Носител на “Златна топка” за 1988, 1989 и 1992.
Въпреки това, 47-годишният Марко никога не успява да се доближи до спечелването на големи почести като треньор на Холандия, докато водеше отбора в периода 2004 – 2008 г. Той беше старши треньор и на Аякс (Амстердам) в периода 2008-2009 г.
През март тази година президентът на СК Херенвен Роб Венстра обяви, че 47-годишният Ван Бастен е подписал двегодишен договор и се завръща в треньорството след тригодишно прекъсване.
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.