Ските съществуват в историята на човечеството още преди изобретяването на колелото. Но ако сега това е желан скъп зимен спорт, в миналото не е било съвсем така.
Логично, в северната част на Европа, на територията на Норвегия и Швеция, е открито най-древното и автентично документирано доказателство за произхода на ските.
Въпреки че зимата у нас официално не е дошла, точно на прага ѝ като че ли е подходящ момент да се запознаем с 10 интересни и забавни факти за ските.
1. Първите ски датират отпреди 5000 г. пр.н.е. Откритите скални рисунки показват, че ските са се използвали от хората още от Древността – намерени са изображения на хора, които държат в ръцете си пръчки и са стъпили върху ски.
Думата „ски“ се среща в скандинавската митология. Там две божества – богът Ullr и богинята Skaði са изобразени как ловуват с помощта на ски. Етимологията на самата дума „ски“ произлиза от стара скандинавска дума „skíð“, което означава парче дърво, разделено на две.
2. Английската дума за каране на ски е единствената 6-буквена дума в английския език, която съдържа двойно „i“ в средата на думата – skiing.
3. По време на дългите зими в Северна Русия и скандинавските държави основното сигурно средство за придвижване са били ските и снегоходките. Те са били единствения начин хората да преминат през замръзналите реки и езера. В торфено блато в Швеция са открити останки на ски, за които се твърди, че са изработени преди 4500 г.
Учените предполагат, че тяхното предназначение е било не само за пътуване, но са били и средство за успешно ловуване на лосове и елени в заснежената тундра, както и при извършването на военни маневри в замръзналите северни земи.
Ските са се използвали широко в Централна Азия и Европа, а снегоходките са част от Новия свят.
4. Интересен факт е произходът на термина „stretcher“. Когато през 16 век е избухнал конфликт между Дания и Швеция за бързото и лесно пренасяне на многото ранени, е опънато платно между двете ски – своеобразна носилка.
Всъщност състезанията по ски по-скоро са стартирали като военни действия и учения. Например, още около средата на 1700 година норвежката армия започва да формира ски батальони.
5. За пръв път спортно състезание по ски се провежда през 1860 г. в Осло, Норвегия, останало в историята като Първото национално състезание по ски. Но предшественик на олимпийските спортове са състезанията, провеждани от норвежката армия, които датират около 1760 г. Те са изпитвали умението на войската по каране на ски. Тогава са се провеждали и първите слаломи по писти, през пресечена местност, около дървета и др.
6. В основата на модерните ски, предназначени в днешно време за хоби, почивка и спорт, е изобретението на Сондре Норхайм. Той се смята за основоположник на съвременната ски екипировка и техника.
Нововъведението на Норхайм е свързано със създаването на нов тип завързване на ските, което дава на скиорите увереност и стабилност при карането, както и спокойствието, че няма да изгубят своето оборудване.
7. Интересен факт е, че в основата на фристайла при ските, са майстори резбари. През 1850 г. те представят нов модел ски, доста по-леки, по-тънки и извити. Нововъведението на Норхайм, в комбинация с изобретението на резбарите, поставят началото на фристайл състезанията по ски.
Скиорите вече имат възможност за по-добра маневреност при карането, за екстремно завиване, ски скоковете, катерене и бягането за удоволствие и адреналин. Първият любителски клуб по ски е създаден през 1861 г. в Кайандра, Австралия.
8. До 19 век ските са били считани за мъжки спорт, а жените са били насърчавани да карат кънки на лед. Карането на ски за забавление става популярно през Втората световна война, когато транспортът до Алпите значително се подобрил и осигурил по-лесен достъп до планините.
Първото специализирано алпийско ски събитие е организирано през 1936 г. по време на Зимните игри в Гармиш-Партенкирхен, Германия. В книгата си „История на модерните ски“, Джон Фрай описва и изобретяването на първият ски лифт в САЩ през същата 1936 г. С въвеждането му, ски спортовете се превръщат и в развлекателна дейност.
9. Карането на ски е един от най-бързите немоторизирани спортове по суша. Някои скиори развиват по-висока скорост от тази на лек автомобил. Например през 2006-та Симоне Оригон поставя световен рекорд по каране на ски със скорост 156.2 мили/ч.
Рекордът за най-дълъг ски скок принадлежи на норвежкия скиор Андрес Фанемел, скочил 251.5 м през 2015 г. Това разстояние е по-дълго от две футболни игрища. За един час каране на ски може да изгорите от 250 до 400 калории.
10. Свети Бернар от Ментон е покровителят на ските (както и на сноуборда, скалното катерене, планинския туризъм и алпинизма). Той основава прочутия хоспис и манастир в швейцарските Алпи, познат като прохода Сан Бернар. Именно на хосписа е кръстена и известната порода кучета.
Ванката е студент по „Медия и журналистика“ в Бристъл. Хоби са му дигиталното и традиционно рисуване. Любител е на електронната музика. Обича да пътува, да открива, да снима и да твори какво ли не.