За втора поредна година подбрахме десет задължителни филма от програмата на София Филм Фест (Sofia International Film Festival). Международният филмов фестивал извоювал с годините признанието на световната кинообщност, акредитиран от FIAPF и включен в класацията на сп. „Variety” сред 50-те топ фестивала като значим форум за киноиндустрията, се среща за 22-ра поредна година с вярната си публика и многобройните международни гости. От 7 до 29 март в София ще бъдат представени най-актуалните творби от европейското, световното и българското кино.
22-рият София Филм Фест ще бъде открит на 7 март в Зала 1 на НДК с официалната премиера на най-новия игрален филм на Милко Лазаров – „Ага”. Филмът е копродукция на България, Германия и Франция с главен продуцент Веселка Кирякова („Ред карпет“).
По време на фестивала ще бъдат представени 172 пълнометражни игрални и документални заглавия, както и над 20 късометражни филма. Специален гост на фестивала ще бъде емблемата на световното независимо кино Вим Вендерс, който се завръща в София почти 10 години след представянето на филма си „Снимки в Палермо“. Президентът на Европейската филмова академия и световен майстор на киното ще представи амбициозния си проект „Потапяне“ – филмът, който откри 65-тия филмов фестивал в Сан Себастиан.
Освен Вендерс, специален гост на фестивала ще бъде и култовият американски режисьор Ейбъл Ферара. Неподражаемият режисьор, създал класиките „Лошият лейтенант“ и „Кралят на Ню Йорк“, ще получи Наградата на София на Столичната община за цялостен принос към изкуството на киното – на гала вечер в кино „Люмиер“ на 17 март, непосредствено преди прожекцията на шедьовъра му „Кралят на Ню Йорк“ („King of New York“, 1990), едно от най-значимите изследвания на темата за насилието в американското кино.
През 2018 година темата на София Филм Фест, преплетена творчески във визията на фестивала, е свързана с избора на София за Европейска столица на спорта. Тази титла има за цел да популяризира активния начин на живот, развитието на спортни политики и инфраструктура с добри съоръжения, програми и активности. Акцентът е върху масовия спорт и върху значението на спорта като приоритет в живота на хората.
Този специален фокус ще присъства и във филмовата програма на фестивала чрез селекция от филми и събития на спортна тематика. От тях със сигурност не бива да се пропускат абсолютния хит „Аз, Тоня“ на Крейг Гилеспи, с невероятната Марго Роби в ролята на прочутата американска състезателка по фигурно пързаляне Тоня Хардинг, както и „Последният мач: 40 години Йохан Кройф в Барселона“.
Традиционно в програма присъства и рубриката „Кино гурме”, в която категорично препоръчваме „Богините на храната”, „Звезди Мишлен: Приказки от кухнята”, „Пекарят”, прекрасният „Шоколад“, както и „Пътят на виното“.
В селекцията „Ново българско кино“ ще бъдат представени 46 български пълнометражни, игрални и документални филма, които са създадени между март 2017 и началото на 2018 година. Българското участие в „Балканската конкурсна програма“ на фестивала са новият филм на Илиян Джевелеков „Вездесъщият“, както и българският боксофис хит „Възвишение“ на Виктор Божинов.
Церемонията по награждаването на София Филм Фест ще се състои на 16 март. Програмата на фестивала, заедно с традиционните издания в Бургас, Пловдив и Варна, ще продължи до 29 март, а ето 10 филма от програмата на София Филм Фест 2018, които не трябва да пропускате.
1. Не ме докосвай
„Не ме докосвай” – копродукция на няколко държави, сред които и България, спечели „Златна мечка” на „Берлинале”. Това е определено е достатъчно като аргумент, филмът да е задължителен за гледане. Лентата грабна голямата награда на един от най-престижните фестивали в света в съревнование със 17 филма.
Години наред Лаура работи в една и съща фабрика за манекени. Тя наблюдава личния живот на другите хора, а нейният сякаш е спрял. Плаща, за да я докосват, и наема млади момчета, за да си създаде илюзия за интимност. Тудор е актьор, който изкарва пари като масажист. Той желае една жена, но тя отхвърля опитите му за сближаване. Следи я, задовoлявайки се с възможността да докосва предметите и местата, на които тя е била. И Пол е актьор, но се намира в нефункционираща връзка.
2. Квадратът
Един от гвоздеите на фестивала е несъмнено филмът „Квадратът” на Рубен Йостлунд („Златна палма” – Кан ’17, с номинация за чуждоезичен „Оскар“, шест награди на Европейската филмова академия, включително за най-добър филм и режисьор). Филмът е включен в традиционната рубрика „Големите награди“.
Кристиан е уважаван куратор в музей за съвременно изкуство. Разведен е, но е отдаден баща на двете си деца, кара електромобил и винаги подкрепя добрите каузи. Следващото му шоу е „Квадратът“ – арт инсталация, която провокира минувачите да бъдат алтруисти, напомняйки им, че трябва да са отговорни човешки същества. Понякога обаче е трудно да живееш според собствените си идеали: телефонът на Кристиан е откраднат, а глупавата му реакция го вкарва в неудобни ситуации. Междувременно PR агенцията на музея представя една неочаквана кампания за „Квадратът“. Реакцията е грандиозна и запраща Кристиан в екзистенциална криза.
3. За тялото и душата
Световно признатата унгарска режисьорка Илдико Енеди ще бъде президент на Международното жури, което ще определи носителя на Голямата награда „София – град на киното”. Последният ѝ филм „За тялото и душата” („Testről és lélekről” / „On Body and Soul”) покори Берлинале и беше удостоен със „Златна мечка” в началото на 2017, освен това получи и номинация за чуждоезичен Оскар.
Тази красива любовна история се случва в кланица в Будапеща. Веднага щом Мария постъпва на работа, на позиция за контрол на качеството, шушуканията започват. На обяд младата жена винаги се храни в пълна тишина, сама в стерилното помещение. Тя приема сериозно работата си и се придържа стриктно към правилата, отнемайки наказателни точки при всяка допълнителна унция мазнина. Светът ѝ се състои от фигури и данни, отпечатани в спомените ѝ още от ранно детство. Шефът ѝ Ендре, който е малко по-голям от нея, също е тих човек. Колебливо, двамата започват да се опознават.
Откривайки духовните съвпадения помежду си, те разбират, че дори сънуват едни и същи неща и постепенно се опитват да ги превърнат в реалност. Тази история за двама души, които отначало самостоятелно, а след това и заедно откриват света на емоциите и физическото желание, е разказана нежно от Илдико Енеди, но не ѝ липсва и доза хумор. Това е филм за страховете и несигурността да се откриеш към хората и облекчението, когато най-после го направиш.
4. Аз, Тоня
Създаден по невероятни, но истински събития, Аз, Тоня е мрачна комедийна приказка за американската фигуристка Тоня Хардинг и един от най-сензационните скандали в историята на спорта. Въпреки че Хардинг е първата американка, която успява да направи троен аксел по време на състезание, кариерата ѝ е белязана от глупавата и лошо подготвена атака от състезателката Нанси Кериган.
Филмът спечели Оскар ’18 и Златен глобус ’18 за „най-добро изпълнение на актриса в поддържаща роля в игрален филм“ (Алисън Джени).
5. Без милост
„Без милост” (In The Fade) на Фатих Акин (със „Златен Глобус“ за чуждоезичен филм, награда за най-добра актриса за Даян Крюгер в Кан ’17), е част от програмата на фестивала в рубриката „Киното днес – големите майстори”.
Татуираната Катя, съпругът ѝ Нури, който е от кюрдско-германски произход и е бивш затворник, и синът им Роко, който свири на цигулка, на пръв поглед не приличат на нормално семейство. Но няколко кратки сцени разкриват хаоса и красивата реалност на живота им. Затова и когато семейството се сблъсква с неочаквана трагедия, вследствие на неонацистка атака, шокът е още по-силен.
Сега Катя е сама в своята тъга, постоянно разпитвана от властите и близките си. Единствената ѝ утеха са тежките наркотици и мислите какво би направил съпругът ѝ, ако беше на нейно място. Лутайки се между мъчителните моменти на самоунищожение и постоянното желание да отмъсти за смъртта на семейството си, любовта на Катя към Нури и Роко никога не избледнява, както и болката ѝ.
6. Невидима нишка
Действието се развива в следвоенен Лондон през 50-те години. Известният шивач Рейнолдс Уудкок и сестра му Сирил са в центъра на британската мода и обличат кралски особи, филмови звезди, богати наследнички, бохеми, дебютантки и дами с отличителния стил на The House of Woodcock. Жените идват и си отиват от живота на Уудкок, дарявайки известния ерген с вдъхновение и приятна компания. До момента, в който не се среща с младата и своенравна Алма. Скоро тя става важна част от неговия живот, негова муза и любовница. Контролиран и добре планиран, изведнъж животът на шивача е разтърсен от любовта.
Лентата получи номинации за „Оскар“ ’18 в категориите за най-добър актьор в главна роля (Даниел Дей-Луис), най-добра актриса в поддържаща роля (Лесли Манвил), най-добра оригинална музика, най-добър режисьор (Пол Томас Андерсън) и спечели наградата за най-добър дизайн на костюмите.
7. Нелюбов
В „Киното днес – големите майстори” ще можем да видим и филмът „Нелюбов” (Нелюбовь) на руския майстор Андрей Звягинцев. Лентата е с награди от Кан, Лондон и Европейската филмова академия, с номинация за чуждоезичен „Оскар“.
Женя и Борис са в процес на развод, белязан от гняв, разочарование и взаимни обвинения. Насочвайки се към нов живот, всеки с нов партньор, те са нетърпеливи да започнат отначало, да отворят нова житейска страница, дори да има опасност по този начин да изоставят своя 12-годишен син Альоша. До момента, в който той става свидетел на един от техните скандали и изчезва…
8. Проектът „Флорида“
В рубриката „Калейдоскоп” са подбрани осем филма, дело на творци от почти всички континенти. Сред тях е и „Проектът „Флорида“ (The Florida Project) – най-новият филм на Шон Бейкър, представен в Петнайсетдневката на режисьорите в Кан ’17, с номинация за Оскар за най-добра поддържаща мъжка роля на Уилям Дефо.
Орландо, Флорида. Мууни (Бруклин Принс) е едва 6-годишна, но вече има специален темперамент. Смелите ѝ шеги не притесняват особено младата ѝ майка Хейли (Бриа Винаите). Подобно на всички обитатели на мотел „Магически замък“, Хейли изпитва сериозни финансови проблеми и затова е принудена да се справя с живота по всякакви начини. Тъй като има добро сърце, Боби – мениджърът на мотела, ѝ помага и винаги се опитва да внесе ред в житейския ѝ хаос. Проектът Флорида е щастлив филм за един нещастен свят с отлично превъплъщение на Уилям Дефо в главната роля.
9. Манифест
В рубриката „Калейдоскоп” ще можем да видим и „Манифест” (Manifesto) на Юлиян Роузефелд. Филмът отдава почит на традицията и изяществото на артистичните манифести, които поставят под въпрос ролята на артиста в днешното общество. Манифест изследва текстовете на футуризма, дадаизма, движението „Флуксус“, супрематизма, ситуационизма, Догма 95 и други артистични групи и вдъхновението на самостоятелни артисти, архитекти, танцьори и кинаджии.
Улавяйки с обектива си идеите на Клас Олденбург, Ивон Рейнър, Казимир Малевич, Андре Бретон, Стюртевант, Сол ЛеВит, Джим Джармуш и други автори, Розефелд сглобява тринайсет колажа на артистични манифести.
Представяйки тези „нови манифести“ като съвременен апел за действие и превъплъщавайки се в тринайсет различни личности, сред които учителка, кукловод, водеща на новини, работник във фабрика и бездомник, носителката на „Оскар“ Кейт Бланшет вдъхва нов драматичен живот на известни и не чак толкова познати думи, поставени в неочакван контекст.
10. Убийството на свещения елен
Филмът на Йоргос Лантимос с Колин Фарел и Никол Кидман е част от селекцията в „Киното днес – големите майстори”. Лентата бе номинирана за най-добър сценарий и най-добър режисьор на Кан ’17.
Стивън е харизматичен хирург, който е принуден да направи немислима жертва, след като животът му започва да се разпада, защото тийнейджърът, когото е прибрал под крилото си, започва да се държи лошо.
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.