Песни, оставащи в съзнанието ти. Ритмика, която може да разтанцува и най-голямото „дърво“. Неприлично харизматичен вокалист. Това са Imagine Dragons – групата, представител на новата инди поп рок вълна, идваща от Америка и заляла вече цял свят.
С много труд, ограничения, воля и вяра в собствените си възможности, те се пребориха за всемирното признание, че са едни от най-добрите в бранша. А какво всъщност стои зад този успех? Кои са тези момчета и как започва тяхната музикална приказка – разбери сега. Все пак трябва да си поне малко запознат, преди техния концерт в София в последната неделя на юли тази година.
Защото за този концерт ще се говори дълго – гарантирано е! Ще бъде невиждано шоу, а техният „радиоактивен“ звук ще те накара да танцуваш от началото до края на музикалното събитие. Знаем, че няма да пропуснеш подобно зрелище, затова бъди подготвен с поне малко информация относно тези титани в поп-рока!
1. Началото
Както при повечето успешни групи, всичко тръгва от приятелски взаимоотношения и обединяването на близки хора около една обща идея. В случая това е музикална група. А нейни основатели са Дан Рейнолдс (вокал) и приятелят му Уейн (китара). През 2008 година в световната столица на развлекателния бизнес – Лас Вегас, тези две момчета, почти завършили университет, решават да сбъднат мечтата си и да си основат поп-рок банда. Прилагат приказния принцип „речено – сторено“, привикват към себе си още двама приятели на Уейн – Бен (бас китара) и Даниел (барабани) и така поемат по своя дълъг и неизвестен път към общата им страст – музиката. Бързо започват да трупат позитиви и да се разчува за тях, като през 2009 г. дори започват да работят по-професионално, вече и в студио.
2. Групата през годините
След като вече имат 15 години музикална кариера, не е изненадващ фактът, че съставът на групата е претърпявал известни промени през този период. Има етап (2008 г. – 2011 г.), в който фамилията Толмен е част от групата – Андрю е зад ударните инструменти, а Британи – зад пияното. Но все пак решават да напуснат музикалната формация. Някога членове на „драконите“ са били и Тереза Фламинио (клавиши) и Тейлър Робинсън (китара). В края на краищата те също се отделят от групата и така, крайният вариант на Imagine Dragons, в който ще дойдат и на концерта си в София е: вокалист и основател – Дан Рейнолдс (той има изключителен глас. Обхваща завидно голям диапазон – от баритон до фалцет); китара и основател – Даниел Уейн; басист – Бен МакКий (държи световен рекорд за най-дълго свирене без прекъсване – 24 часа) и барабанист – Даниел Платцман. Това е dream team-ът, който покорява световните музикални класации с личното си творчество, открояващо се от всичко останало и по музика, и по текст.
3. Сериозният пробив на световната сцена
Разбира се, нищо не се случва лесно и отведнъж. Важно е да се подготвяш и да съумееш да дочакаш своя голям момент. Но и да не го пропуснеш! Точно това правят „драконите“ през 2009 г., когато им се отдава златната възможност да пеят на голяма сцена, едва година след като са се сформирали като музикална група и то пред 26 хилядна публика! Както знаем „Късметът за един е нещастие за друг“. В случая нещастни се оказват групата Train, чийто вокалист се разболява малко преди концерта, част от фестивала “Bite of Las Vegas” и трябва бързо да се намерят техни заместници. И ето това е звездният миг за Imagine Dragons. Те успяват да дадат своята голяма заявка за успехи в музиката, да поставят основите на свята фен база, която след само 1 година ще им помогнат да бъдат избрани за „Най-добра инди банда в Лас Вегас“.
4. Хитове
Само фактът, че “драконите“ са единствената група печелила някога 4 RIAA Diamond песни – за “Demons”, “Thunder” и “Believer” по 10 пъти платинени, а “Radioactive” дори 14 пъти платинен, казва само по себе си кои са най-големите им хитове. Billboard посочва последните три от тези платинени песни за „едни от най-добрите рок песни на десетилетието“. А знаем, че те са доста сериозен коректив! Искаш още доказателства? Imagine Dragons са единствената група, която успява два пъти да има едновременно топ 5 парчета в алтернативния радиоефир. Отличаващата се “Radioactive” поставя и още един рекорд – този за песен, стояла най-дълго в класацията Billboard Hot 100 – цели 87 седмици! Велико, а?! Вече знаеш поне кои свои хитове със сигурност няма как да пропуснат да изпълнят на софийския си концерт! Но какво още готвят за родната публика? Остава само ден и ще разберем! Знаем само, че разполагат с богат арсенал от парчета и няма да има човек от публиката, който да остане безразличен към всичко случващо се на сцената. Още малко информация в цифри – 66 милиона продадени албума, 55 милиона продадени дигитални сингли и общо 110 милиарда стрийма във всички възможни интернет медии.
5. Не просто песен, а саундтрак
Доказателство за това, че техните песни са „мултифункционални“ и могат да служат колкото добре в денс клуб, толкова и приложени като част от саундтрак на филм. Това се доказва във филма на Дисни – „Ралф разбива интернета” и песента им „Zero”. Те я правят специално за фон на финалните надписи на анимацията. Но не оставай с грешното впечатление, че музиката им става само за детски филмчета. Напротив! За доказателство можеш да си пуснеш филма „Отряд самоубийци“, ако още не си го гледал. Заслуша ли се вече в саундтрака? Е, позна ли гласа? Точно така! Песента е „Sucker For Pain“ и е от репертоара именно на Imagine Dragons. Да, в колаборация е с рапърите Лил Уейн, Уиз Калифа и други, но все пак основният вокал е на Дан, а музиката – в изпълнение на „драконите“.
6. Албуми
Групата постига страшен фурор още с дебютния си албум „Night Visions“, който издават през 2012 г. А и как няма – именно от него са чупещите всички класации песни, превърнали се в мултиплатинени хитове „Radioactive“ и „Demons“. Първата даже е обявена от списание Rolling Stone за „най-големият рок хит на 2013 г.“ Вторият им албум, издаден през 2015 г. – „Smoke + Mirrors“, затвърждава позицията им като водеща инди поп-рок група. Това си личи и по оглавяваните от него класации вече не само в САЩ, но и в Канада и Великобритания. През 2017 г. излиза третият им албум – „Evolve“, от който излизат мега хитовете „Believer“ и „Thunder“, които също се окичват с мултиплатина. А година по-късно се появява и „Origins“ – четвъртият им албум. Последният издаден, този от 2021 – 2023 г. (тъй като е първият им двоен такъв), „Mercury – Act 1“ и „Mercury – Act 2“ – дава старт на дългоочакваното им световно турне, част от което като локация ще бъде и София. Разбира се, „драконите“ също са в тренда и през годините издават и редица мини албуми, т.нар. EP.
7. Награди
Оценяването на труда им започва да се случва още когато са популярни на локално ниво. Именно в Лас Вегас за първи път са поканени като водеща музикална група на фестивала “Vegas Summit Music”, а местните таблоиди не спират да пишат суперлативи по техен адрес – “Las Vegas City Life” ги обявяват за „група, която искаш да видиш и слушаш на живо“; “Vegas Weekly Las” обявяват, че „Imagine Dragons са безапелационно най-добрата инди група за 2010 г.“, а списание „Vegas Seven“ твърдят, че това е групата с „най-добър запис за 2011 г.“. Навярно ти направи вече впечатление, че медиите са впечатлени от живите изпълнения и цялостното представяне на сцена на групата. А това е истинската работа на артистите, нали? Да вълнуват публиката си още повече при реалния си контакт с нея. Явно освен феновете им, музикалните критици също нямат какво лошо да кажат за „драконите“. Затова пък ги засипват с награди за умопомрачителните им постижения. Imagine Dragons имат в своята музикална колекция една диамантена Grammy, една World Music Award, три American Music Awards и цели пет Billboard Music Awards – никак не е зле, а?
8. Турнета
След като се подплатяват със солидно количество авторска музика, настава времето за най-приятната част – представянето им на живо пред публика и то на турне. Първото им такова е през 2013 г. и то доста мащабно – из Америка и Европа. Правят го точно след като тъкмо са нашумели на музикалния пазар и това си личи по интереса към концертите им. Той е толкова голям, че се налага да се добавят допълнителни дати за още такива – цели 13. А билетите и за тях са разпродадени за броени часове. Едва през 2023 г. България има честта да е част от тяхното турне – 30 юли е специалната дата за всички техни родни фенове. И сме сигурни, че няма да има разочарован почитател, а напротив – всички ще разберат от първо лице защо тази банда е наричана нееднократно „най-добрата съвременна група, която трябва да бъде гледана и слушана на живо“!
9. Съпътстващ творчески процес
Крайният резултат на общите усилия и идеи на групата е повече от ясен и добре приет от цял свят. Но какво остава скрито за широката публика? Какви съпътстващи, а и странични процеси допълват тези усилия, за да може финалният продукт да е повече от перфектен? Дан споделя, че интересна част от начина, по който правят музика Imagine Dragons, е това как записват парчетата си. Всеки член го прави самостоятелно, отделно от останалите. И никой не знае какъв точно ще е крайният резултат. Така се запазва творческото в самия процес. Друг трик, с който държат публиката си винаги в готовност и с интерес към тях, е игрите в социалните профили на групата. Често, малко преди обявяването на някаква новост около бандата, групарите залагат жокерчета из профилите си и когато техен фен познае каква е тя, получава награда от Imagine Dragons. А това е мечта на всеки почитател! Ползват социалните медии и като барометър за творчеството си. Пуснат ли някакво по-сериозно и значимо изказване, веднага следят из Instagram и Tweeter какви реакции у публиката им будят те.
10. Освен музиката
Хората казват, че е чудесно, когато твоето хоби е и твоя работа – така нямаш нито един работен ден. Да, така е. Но всички дейности, съпътстващи хобито ти, са изтощителни, но по някакъв начин задължителни. Ето, ако си музикант и това е освен хоби и твоя работа – това е чудесно. Но заедно с това идват организациите на концерти, менажиране на групата, турнета и т.н., и т.н. Как се почива в тези случаи, сигурно се питаш? Например Бен „медитира“, като шие. Да, това е унисекс занимание и да, той е специализиран в направата на плетени шапки. Даниел пък обича, освен да е пред камера, да бъде и зад нея. Той заснема и обработва късометражни филми като например „Eagles Are Turning People Into Horses“. Уейн пък развива „музикантското“ си хоби допълнително – той пише част от песните на групата. Просто по-особеното е кога точно прави това – късно вечер, когато е в уединение със себе си и няма кой да го прекъсне в творческия процес.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.