Традиционна или електронна книга? Само допреди двайсетина години подобен спор щеше за изглежда напълно несъстоятелен. С напредването на технологиите обаче електронните устройства навлязоха осезаемо в живота ни.
Kнигоманите по целия свят се разделиха на два фланга – твърдо против електронните книги и техните привърженици. Първите се аргументират с различни доводи – от различни изследвания, според които човешкият мозък не може да обработи напълно информацията от електронната книга, до липсата на чисто сантименталното усещане от допира с любимото четиво.
Привържениците на новите технологии пък изтъкват своите причини да изберат електронната книга пред традиционното хартиено издание – ето 10 от тях.
10. Електронните книги не се похабяват. Може да прочетете една и съща книга хиляди пъти и тя ще е като нова.
9. Купуването на електронна книга отнема буквално секунди.
8. Цифровите книги могат да се четат на всички съвременни джаджи, дори на телефона.
7. Електронните книги по правило са по-евтини от хартиените издания, а много дори са напълно безплатни.
6. С електронен четец може да носите цяла библиотека в джоба си.
5. За да намерите конкретна дума или пасаж, не е необходимо да прелиствате страница след страница – търсенето е изключително лесно.
4. Освен текст, цифровите книги могат да възпроизвеждат снимки, графики, аудио- и видео файлове.
3. Ако съдържанието на разказа или романа, който четете не ви се нрави, няма да ви е гузно да го изхвърлите.
2. Може да променяте, увеличавате и намалявате шрифта, което е изключително полезна опция за хората с нарушено зрение.
1. Електронните книги опазват околната среда. Помислете за дърветата, които няма да бъдат превърнати в хартия за отпечатването на поредната книга.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.