Сърфирайки из нета, наскоро попаднахме на едно доста интригуващо интервю на Зорница Стоилова от в-к „Капитал“ с преподавателя по история в Американския университет проф. Евелина Келбечева, засягащо въпроси като романтизирането на комунизма, митологемите на прехода и какво трябва да знаят днешните ученици за близкото минало.
Според проф. Келбечева ние, тук в България, трябва да сменим фундаментално начина, по който разказваме, анализираме и интерпретираме историята за младите хора в училище. И тъй като днес отбелязваме годишнината от „онзи“ 10 ноември, селектирахме от интервюто най-ярките и важни изводи. Ето 10 от тях.
1. Днес, „когато имаме свобода, колкото и да е препъната, ние останахме в коловозите на страшно много фалшификации на близкото ни минало“. Липсва политическа воля и конкретни действия по този въпрос. „Изпускаме възможността да направим смяна на учебните планове и на учебниците, които са сред големите генератори на знание.“
2. У нас „няма обществен консенсус, защото средите, които охраняват миналото на БКП/БСП и знаят, че чрез това минало тя се легитимира, не позволяват да се каже истината за това какво е представлявала.“
3. В момента у нас има много малко хора и медии, „които искат радикален обществен дебат не само върху историята на комунизма, а върху наследството от комунизма.“
4. За тези години България не успя да създаде силна и работеща стратегия за промяната на статуквото, както и да превърнем знанието за близкото минало в интелектуален разрез на обществените процеси.
5. Най-неизкоренимият мит, свързан с комунизма, през последните години е, че „здравеопазването и образованието са били безплатни. Естествено, че са платени от бюджета и от нашите данъци, които са отивали за безкрайния партиен и репресивен апарат, както и за невероятно комфортния живот на номенклатурата.“
6. Освен това – „никой нямаше истински равен старт, да не говорим за липсата на каквато и да била свобода.“
7. Според проф. Келбечева нашата свобода и демокрация е в огромна степен предопределено от силата и мимикриите на комунизма в днешно време. Т.е. от „това, че нямахме подготвен политически елит, който да смени онези, които след като се прекръстиха в черква, подготвиха и трето поколение във властта.“
8. Според изследване на Институт „Отворено общество“ голям процент от хората днес са готови да се откажат от своите права и свободи в името на икономическата сигурност.
9. „За 25 години (до 2014 г.) имаме управление на демократичните сили само 4 години и 9 месеца.“
10. „Когато говорим за цялостната оценка за комунизма не само в национален мащаб, спомням си какво казваше Збигнев Бжежински с една дума за наследството на комунизма: деморализация.“
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.