Според известната информация света Варвара е родена в село Елешница, Разложко, което в Древността се е наричало Илиопол. Отличавала се с особена и впечатляваща красота. Баща ѝ я затваря в кула, за да е далеч от похотливи очи. След време той ѝ разрешава да излиза, за да си намери жених и да се омъжи. Варвара се запознава с християни и приема християнската вяра.
Когато бащата научава, че дъщеря му е станала християнка, той нарежда да я бичуват, а управителят на града я осъжда на смърт. Варвара е обезглавена. Над гроба ѝ е построен храм, където вярващите намират изцеление на своите недъзи. Мощите ѝ се намират в Киев, а една малка частица от тях е в софийската църква “Свето Преображение”.
На 4 декември църквата отбелязва празника ѝ, наричан в различните краища на България “Варварица”, “Варваринден”, “Варвардан”. В Православието светицата се счита за покровителка на починалите от внезапна смърт – тези, които не са имали време да се покаят и пречистят. Света Варвара е пазителка също на плодородието, децата, домашните птици и предпазва от болести, най-вече от шарка. Ето и какви са обичаите, изпълнявани на този ден.
За омилостивяване на шарката, вечерта срещу празника, за нея се приготвя специална трапеза или се оставя през нощта медена питка, съд с вода и кърпа на полица, за да ги вземе болестта, да си хапне и да си отиде.
Същата вечер се нарежда и първата кадена вечеря – “кадилка”. Стопанките изпичат обреден хляб, варят жито, като в него пускат зърна леща, грах и боб. Върху хляба се пали дълга, завита на кълбо “варварска свещ”. Тя се запалва и през следващите две кадени вечери – срещу Коледа и срещу Сурва, и после се пази през цялата година. Смята се, че тя притежава магически свойства. Ако има буря, завали градушка или добитъкът ражда трудно, жените изнасят свещта и я запалват с вярата, че ще всичко ще се оправи.
На този ден се извършва и магически ритуал, свързан с кокошките. Стопанката им хвърля в ограден с въже кръг зърна царевица и казва: “Яжте, съберете се, да не ходите по чужди дворове да се губите.”
Празничната трапеза се прекадява от най-възрастната жена в къщата. Тя вдига хляба високо, за да пораснат и посевите високи. В огнището гори дебел пън, като пепелта от него се пази и с нея се ръсят нивите, за да има богата реколта.
От 4 декември започва цикълът на зимните празници. Денят е наричан също “Женска Коледа”. На него млади девойки, наричани “варварки”, облечени в нови одежди, обикалят по къщите, пеят обредни песни и орисват хората за здраве, щастие и берекет. Стопаните ги даряват с боб, сушени плодове, ябълки и брашно.
На деня домакинята приготвя пшеница, варива или царевица. Всеки от къщата задължително хапва от варивата, за да не се “запече полето”. Раздава се и на комшиите.
Майките правят малки пресни питки, които намазват с мед, петмез или разтопена захар и ги раздават за здраве на децата. Когато ги подават, те задължително избягват да споменават името на болестта, защото, ако си чуе името, тя ще реши, че я викат и ще дойде.
Сутрин, нечетен брой деца се събират на кръстопът, като всяко едно от тях носи дръвца и по няколко шепи зрял боб. Палят огън, слагат боба в глинено гърне и го варят на чорба. Когато бобът омекне и преди в гърнето да са прибавени сол и лук, най-малкото дете изважда с лъжица от боба и слага на коляното на всеки от малчуганите по три зърна. Децата седят в кръг. Всяко изяжда зърната, като ги взема в устата си без да ги пипа с ръце. Майките им носят царевични пити и ракия. Всички прескачат огъня по три пъти и си отиват, като децата взимат по една главня от него. Тази главня и останалите зърна от боба се пазят за лек против болести, най-вече шарка.
Жените, особено тези с малки деца, не работят никаква домакинска работа. Не варят боб и леща, за да не оставя шарката белези, големи колкото тези зърна. Не се меси хляб с квас, не се яде кисело зеле и лютиво, за да не се разгневи болестта.
Празникът на света Варвара е свързан и с бъдещи предричания. По седенките се извършвали гадания коя девойка за кой момък ще се омъжи.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.